Učí nádobí tančit

Člověk si vždy potřebuje něčím nakrájet chleba, uvařit kávu nebo připravit oběd, tedy kvalitní produkty, které vydrží celý život a nebude do nich muset investovat za pár let znova, říká Pavel Staněk, zakladatel společnosti Potten & Pannen – Staněk.

Krize nekrize, vybavení do kuchyní se bude potřebovat pořád. Nejen tím se řídí Pavel Staněk, zakladatel společnosti Potten & Pannen – Staněk. A přiznává, že problémová období, ať ekonomická, či pandemická, jeho společnost paradoxně posilují. Také proto investovali desítky milionů korun a otevřeli v Praze první Atelier s luxusním kulinářským vybavením.

Jak přestála společnost Potten & Pannen – Staněk koronavirovou pandemii a na ni navazující ekonomickou krizi spojenou s válkou na Ukrajině, výrazným zvýšením cen energií či s rostoucí inflací?
Koronavirová pandemie nás paradoxně posílila, protože lidé trávili více času doma. Tím, že nechodili do restaurací ani nejezdili na zahraniční dovolené, investovali do domácností – a také do vlastních kuchyní. To tehdy ukazovaly i prodeje, které nám oproti roku 2019 vzrostly skoro o třetinu. Co se týče války na Ukrajině, situace byla trochu odlišná. Zejména na začátku konfliktu, na jaře 2022, jsme registrovali menší poptávku i problémy ze strany subdodavatelů, které prodlužovaly lhůty dodávek. Jsme opatrní i nyní, v době vysoké inflace. Věříme však, že nejde o nic, co by v dlouhodobém horizontu nešlo překonat. Za těch více než 30 let na trhu už jsme totiž zažili kdejaké krize. A ze všech jsme paradoxně vyšli ještě silnější.

V roce 2022 jste dosáhli obratu 450 milionů korun. Vrátili jste se tržbami na úroveň před koronavirovými lockdowny?
Za poslední období tvořil meziroční růst obratu deset procent, tedy mimo rok 2021, kdy byl covid. Pevně věřím, že jde o udržitelný a zároveň zdravý růst firmy.

Museli jste v době pandemie při zavřených obchodech propouštět?
Naštěstí jsme nikoho propouštět ne­­museli.

Otevřeli jste na atraktivním místě na pražském Senovážném náměstí obchod Atelier Potten & Pannen – Staněk o rozloze 330 metrů čtverečních. Nejde o risk v současné nestabilní době?
Každá investice je spojená s určitým rizikem, stejně jako s jejím potenciálem. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že jde o riskantní krok, jsem přesvědčený, že jdeme správným směrem. Atelier Potten & Pannen – Staněk je totiž úplně jiný koncept prodejny, než na který u nás byli zákazníci doposud zvyklí.

Co vás k tomu vedlo? Sázíte na to, či víte, že Češi mají stále dost peněz a vybavení do kuchyní bude vždy potřeba?
Člověk si vždy potřebuje něčím nakrájet chleba, uvařit kávu nebo připravit oběd. Díky tomu bude vybavení do kuchyně jedním ze sortimentů, které lidé budou vyhledávat vždy – krize, nekrize. A zároveň si troufnu říct, že člověk není nikdy dost bohatý, aby si kupoval levné věci. Je lepší jednou za deset let investovat do kvalitní pánve, se kterou bude vaření radost, než co půl roku kupovat nové náčiní, které za chvíli skončí zase v koši.

Má umístění obchodu do budovy pětihvězdičkového hotelu Andaz Prague další význam? Cílíte tím také na zahraniční návštěvníky?
Byla to jedna z myšlenek, proč jsme na tuto lokalitu kývli. Mám pocit, že v Praze dosud chyběl dostatečně adekvátní prostor, kde by si turisté mohli koupit kvalitní produkty nejen od našich lokálních značek, ale také od českých oceňovaných umělců. Proto není Atelier Potten & Pannen – Staněk pouhou prodejnou s luxusním kulinářským vybavením, ale především prostorem, kde jsme spojili síly s věhlasnými lokálními designéry a návrháři. Kromě děl mezinárodně uznávaného umělce Maxima Velčovského, který se stal zároveň kurátorem výběru českého designu, zde najdete například rozsáhlou prezentaci skla a uměleckých artefaktů značky Lasvit, dále vázy, jídelní sety nebo produkty galerie Křehký, ručně vyráběné a malované hračky vycházející z tradičního řemesla od Václava Špály, designéra Ladislava Sutnara a mnoho dalšího.

Na vzniku Atelieru se podíleli oceňovaní čeští i zahraniční architekti a designéři a vytvořili v Česku nevídaný koncept. Má být nakupování nádobí a kuchyňského vybavení něčím výjimečným?
Už když vejdete do prodejny, uvidíte, že nejde jen o pouhý nákup kuchyňského vybavení. S našimi nejlepšími umělci, jako jsou architektonické studio Vrtiška a Žák nebo designové studio Lexová & Smetana, jsme si dali záležet, aby byl nákup jedinečným zážitkem. A to takovým, který pohltí všechny vaše smysly. Proto se stal dominantou Atelieru Potten & Pannen – Staněk 15metrový masivní mosazný stůl, ze kterého prostupují dlouhé měděné tyče, jež mají evokovat linoucí se vůni, která se se skvělým jídlem vždy pojí a nevzniká nikde jinde než v kuchyni. O patro níže se zase nachází umělecká skulptura tvořená nádobím michelinských kuchařů značky Mauviel. To je zavěšeno u stropu ve vlnách a působí, jako by celý prostor tančil. Popsat to pouhými slovy nelze. Musíte k nám přijít, abyste tu atmosféru mohli pocítit na vlastní kůži…

O jak velkou investici jde?
V řádech nižších desítek milionů.

O co je ve vašich obchodech největší zájem?
Velký zájem je vždy o kvalitní hrnce a pánve, například od značky Staub, Woll nebo Zwilling. Ty jsou důležitou součástí každé kuchyně. Populární je porcelán od značek Villeroy & Boch nebo Rosenthal. Ten vytvoří jedinečnou atmosféru, ať pro každodenní, nebo sváteční stolování.

Specializujete se především na zahraniční značky. Je to tím, že v Česku kvalitní výrobci neexistují?
Tím to určitě není. Naopak. Všímám si, že česká scéna výrobců nádobí a kulinářských potřeb v posledních letech významně roste. Navzdory tomu se stále zaměřujeme na světové značky, za kterými stojí nejen dlouhá tradice a historie, ale i vysoká kvalita výrobků oceňovaná i michelinskými šéfkuchaři.

Sledujete, jak si vede konkurence? A koho za ni považujete?
Naše portfolio produktů a světových značek je natolik rozsáhlé, že je těžké označit jednoho hlavního konkurenta. Více než kroky konkurence tedy spíše sledujeme aktuální trendy a novinky na trhu, které momentálně hýbou světem gastronomie.

Jaké trendy momentálně hýbou světem gastronomie?
S rozvojem chytrých domácností a kuchyňského vybavení přicházejí do popředí moderní technologie. Jsem nadšený z ponorného vařiče sous-vide od společnosti Zwilling, který zpřístupnil tuto francouzskou metodu michelinských šéfkuchařů i běžným domácnostem. Jeho principem je pomalé vaření vakuovaných potravin ve vodní lázni udržované při stálé teplotě. Díky tomu si pokrmy z masa i zeleniny zachovávají jedinečnou chuť i šťavnatost.

Jak rozdílné jsou obchody podobného typu v zahraničí a v tuzemsku?
Obchody tohoto typu jsou i u nás stále častěji srovnatelné se zahraničím, samozřejmě případ od případu. Myslím, že ale právě Atelier Potten & Pannen – Staněk je skvělou ukázkou, jak by měla moderní prodejna 21. století vypadat.

Přečtěte si také