TOP PRÁVNÍ BYZNYS: Na domácí půdě jasně vede Právnická firma roku

Žebříčky, ocenění a hodnocení právnických firem můžeme sledovat od těch nejglobálnějších až po vyloženě lokální. Každý pozorovatel trhu právních služeb si může najít takový model, který mu vyhovuje nejvíce. I když mají lokální žebříčky v kontextu světových přehledů řadu odpůrců, jejich detail a pokrytí je zcela zásadní. Stejně jako flexibilita a rychlost, s jakou dokážou reagovat na změny na trhu. I proto už více než 15 let nemá konkurenci český „žebříčkový lídr“, Právnická firma roku.

Firemní žebříček Právnická firma roku jde do svého šestnáctého ročníku v Česku v zásadě bez výraznější konkurence. Soutěž, kterou organizuje společnost Epravo.cz, se zaměřuje na dvě skupiny ocenění a hodnocení advokátních kanceláří. Tou první jsou odborné kategorie, konkrétně dvacet oblastí práva. Druhou kategorií jsou Zvláštní ocenění například za pro bono nebo klientské služby. Organizátoři nadto vyhlašují ve většině kategorií také „velmi doporučované“ a „doporučované“ kanceláře.

Dlouhodobě nejúspěšnější jsou Havel & Partners

Výsledky aktuálního ročníku patří z hlediska žebříčků k těm nejnovějším. Vyhlášení proběhlo na začátku listopadu za účasti více než čtyř stovek advokátek a advokátů. Podle ředitele společnosti Epravo.cz Miroslava Chocholy se letos zapojilo rekordních 103 kanceláří. Nejvíce skleněných plaket si již tradičně opět odnesl tým Havel & Partners. A to ve dvou odborných kategoriích a dvou speciálních, kterými jsou nejlepší klientské služby a hlavní cena pro domácí kancelář. „Z pohledu výsledků letošního ročníku i všech dosavadních ročníků soutěže Právnická firma roku jsme dle součtu všech nominací a titulů nejúspěšnější a nejkomplexnější tuzemskou advokátní kanceláří,“ okomentoval výsledky řídící partner Jaroslav Havel.

O jedno vítězství více v oborných kategoriích mají právníci z Rowan Legal, kteří ale neuspěli v žádné ze speciálních. „Žebříčky nám poskytují důležitou zpětnou vazbu z trhu ohledně toho, jak si naše specializace vedou oproti konkurenci včetně toho, koho bychom měli za konkurenci ve skutečnosti považovat. Konkrétně tuzemské žebříčky poskytují neocenitelné srovnání celkové velikosti daných kanceláří a jednotlivých praxí,“ odkazují na Právnickou firmu roku Rowan Legal. Čtyřlístek nejúspěšnějších kanceláří pak doplňují PRK Partners se dvěma výhrami v odborných kategoriích a Dentons s jednou odbornou a jednou hlavní výhrou pro mezinárodní kancelář. Tyto kanceláře se dají považovat za nejúspěšnější v aktuálním ročníku. Cenu si v odborných kategoriích letos odnesli například také Nedelka Kubáč, Clifford Chance, Kříž a partneři, TaylorWessing, act Řanda Havel Legal nebo DBK Partners.

Odpůrci i zastánci

Právnická firma roku má na trhu řadu zastánců a odpůrců. Přesto si za 15 let žádný z konkurenčních pokusů o sestavení žebříčku nezískal důvěru tak velké části advokátní obce, aby byl považován za relevantní. „Pokud jde o externí hodnocení, je pro český trh určitě nejvýznamnější soutěž Právnická firma roku. Řada nových klientů se na nás obrací právě proto, že si nás vyhledala v tomto žebříčku,“ říká partnerka advokátní kanceláře Rödl & Partner Monika Novotná. „My jsme od účasti v soutěži po důkladném zvážení rozhodli upustit v roce 2015. Hlavním důvodem byla pro nás nesrozumitelnost některých jejích atributů,“ oponují zase zástupci advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Výhodou Právnické firmy roku je, že nabízí prostor i středně velkým a v některých případech i malým kancelářím, pro které by bylo reportování do světových ratingů nemyslitelné. Na své si díky šíři „velmi doporučovaných“ a „doporučovaných“ kanceláří přijde velká část reportujících kanceláří. V té současně chybí řada zásadních hráčů nejen na českém, ale také středoevropském trhu. Letos organizátorům nereportovali kromě Kocián Šolc Balaštík například White & Case, Skils, Allen & Overy, BBH, CMS nebo Peterka & Partners. Tedy kanceláře, které si v minulosti odnesly mnohá ocenění. Mezi reportujícími kancelářemi nebyli například ani Bird & Bird nebo KPMG Legal. Argument, že se tak mohly dostat v dílčích kategoriích na stupně vítězů advokátní kanceláře, které by pro „vzdáleného“ pozorovatele asi nebyly první volbou, je jistě pádný. Přesto právě o tom Právnická firma roku je. Je dobře, že může lehce vířit vody toho, kdo je vnímán jako „nejlepší“ na některé z dynamicky rostoucích oblastí práva.

O Právnické firmě roku

Kanceláře, které se chtějí zapojit, posílají dotazníky, obdobně jako u mezinárodních přehledů. Ty se věnují například počtu a objemu dokončených transakcí ve vybraných kategoriích a pohledu kanceláří na trh. Dotazníky obsahují také seznam referencí s kontaktem na konkrétní osoby pro jejich ověření referencí a seznam transakcí za uplynulých 12 měsíců. Výsledky vychází jak z analýzy externích hodnotitelů nezávislých na účastnících a pořadateli, tak z hodnocení pořadatele jakožto nezávislého subjektu dlouhodobě monitorujícího činnost kanceláří.

Magazín TOP PRÁVNÍ BYZNYS získáte společně s týdeníkem Euro jako předplatitelé nebo u prodejců tiskovin. Digitální verzi je možné získat zdarma vyplněním níže uvedeného formuláře.

Přečtěte si také