Svět není připraven dál pokračovat v globalizaci

Zlato z drahých kovů je a bude na prvním místě, říká předseda představenstva společnosti TrustWorthy Investment Holding SE Michal Spurný.

Specializujete se na investice v oblasti drahých kovů, diamantů a numis­matiky. Je současná situace – pandemie covidu-19, hrozba vyšší inflace a tak podobně – vhodná na takovou investici?

Rok 2020 ukázal, že svět není připraven dál pokračovat v globalizaci. Bude docházet ke změnám jak politickým, tak ekonomickým, což nahrává drahým kovům. Vždy v historii, když byla ekonomická či válečná krize, se ukázalo, co má největší hodnotu, a bezesporu se tak ukazují drahé kovy. V České republice nám drahé kovy pomáhají ochránit peníze před inflací. Další velmi důležitou roli hraje ukládání peněz na důchod, protože důchodová reforma není vyřešena. Každý, kdo si bude část svých úspor spořit i do zlata, bude mít v budoucnu více peněz.

Četl jsem, že se očekává v příštích deseti letech výrazný nárůst investic do drahých kovů. Je tedy například zlato nyní z vašeho portfolia primární?

Zlato z drahých kovů je a bude na prvním místě. Je bez DPH a pro každého dostupné ve formě přímého nákupu mincí nebo slitků. Výhodné je i spoření do zlata, které nabízí naše společnost TrustWorthy Investment. Klienti si mohou spořit už od 600 korun měsíčně.

Ovlivnilo současné dění nějak směr či aktivity vaší společnosti?

V naší společnosti jsme udělali začátkem letošního roku zásadní změny. Dokončili jsme franšízový koncept s Českou asociací franchisingu. Pro nás to je významná věc, pracovali jsme na tom skoro rok. Další významný krok, který jsme letos uskutečnili, je spuštění vlastní rafinační linky drahých kovů. Těmito kroky se dostáváme dále v celém projektu, který budujeme. Loňský rok nám ukázal i neefektivní komunikaci ve firmě, což nás vedlo k zjednodušení její struktury.

Co všechno by měl zájemce o investice v oblasti drahých kovů vědět?

Žádný klient nepotřebuje na začátku znát všechny podrobnosti, v naší společnosti TrustWorthy Investment máme profesionální přístup a každému zájemci nabízíme individuální řešení. S klienty se snažíme udržovat dlouhodobé vztahy, proto jim připravujeme portfolio na míru. Jako jediní máme certifikovanou franšízovou síť a vlastní rafinaci – to nás odlišuje od dalších obchodníků s drahými kovy.

Jak postupovat v případě zájmu investovat přes vaši společnost?

Nejlepší je osobní setkání. Nabízíme individuální přístup v prostorách našich prodejen nebo cestujeme i za klienty. Podle očekávání klienta – jak se má chovat investice a jaký má mít z uložených peněz užitek – připravíme konkrétní nabídku. Našimi partnery jsou světové rafinérie, diamantové burzy a centrální banky, jež emitují pamětní mince. Klientovi dokážeme portfolio připravit přesně podle jeho přání.

Stále se mluví o důchodové reformě, ta však nepřichází, a situace se tak postupem let zřejmě stane neudržitelnou. Rada tak nejčastěji zní: zabezpečte se na stáří sami. Jakou radu byste měl pro budoucí důchodce vy?

Rada je jednoduchá: zapomeňte na státní důchod. Když se podíváte do budoucnosti, tak generace „Husákových dětí“ nemůže od státu očekávat, že bude dostávat důchod, který pokryje jejich životní náklady. Inflace a snižování koupěschopnosti peněz vede k tomu, že lidé budou mít v bankách stále méně a méně. Ochranou proti tomu je uložení peněz do komodit, nejlépe do drahých kovů. K tomu zajišťujeme klientům individuál­ní přístup a poskytujeme poradenství, aby se lidé mohli na důchod zabezpečit i jiným způsobem. V budoucnu to naši klienti jistě ocení.

Jaký je váš pohled na nejbližší budoucnost z hlediska ekonomiky České republiky?

Čekají nás volby, po nich se ukážou další kroky České republiky i další vývoj ekonomiky. Ukládání peněz na finančním trhu v české koruně dlouhodobě nevěřím. Jako země jsme závislí na ostatních státech, jež používají jinou měnu. Z tohoto důvodu doporučuji lidem: mějte část svého majetku v produktech, které mají světový význam. Zlato a stříbro těmi produkty jednoznačně jsou.

Přečtěte si také