Zámeček tak nyní spíše připomíná nedobytnou pevnost a je uzavřen pro veřejnost. Dobrou zprávou je, že se 18. března Rada hlavního města usnesla na dalším postupu. Otázkou ale je, zda je rozumné proinvestovat se z hříchů minulé reprezentace?
Stav Šlechtovy restaurace je již dlouho dobu neutěšený. Desítky let chátral, v osmdesátých letech vyhořel a vyplavila ho velká voda v roce 2002. Někdy ale větší spoušť napáchají nedodržené sliby politiků, kteří honí politické body. Zámeček tak prošel částečnou rekonstrukcí, která byla sice velice nákladná, konkrétně stála přes 225 milionů korun, ale bohužel ne finální.
Čeho se za tuto vysokou částku podařilo dosáhnout, je poněkud málo. Zámeček je nyní částečně zkolaudován a po nedokončené rekonstrukci ho převzala v roce 2020 bývalá radní Hana Třeštíková. Ta do majetku města převzala budovu, která má opravené jen některé kulturní části, jako je barokní sál, štuky či grotta. Bohužel, návštěvníci by tam asi neradi obědvali, protože i po převzetí stavby stále chybí například barokní podlahy sálu. Je pozoruhodné, že i přes zjevné nedokončení dokázala tehdejší garnitura vyčerpat a přečerpat stanovený rozpočet na rekonstrukci.
Závazek bývalé radní, potažmo hnutí Praha Sobě, že zámeček opraví levněji a rychle vrátí do aleje Stromovky, tak nebyl splněn. Část zkolaudované restaurace se nyní využívá pro občasné soukromé večírky, což je opravdu hodně vzdálené původní vizi. Výběrové řízení na provozovatele v roce 2019 mělo rovněž zvláštní průběh. Vinohradský pivovar, jehož zakladatel Matěj Turek kandidoval v roce 2018 v komunálních volbách za Praha Sobě, vyhrál neveřejné řízení vyhlášené tehdejším představenstvem Obecního domu, a. s., ve kterém byl členem David Skála, bývalý radní za hnutí Praha Sobě na Praze 1. Celému příběhu nedodává na transparentnosti ani to, že ve výběrové pětičlenné komisi seděli spolu s Davidem Skálou další dva členové hnutí Praha Sobě (tudíž měli většinu hlasů) – exradní pro kulturu Hana Třeštíková a Kamil Vavřinec Mareš z Prahy 7.
Po intervenci tehdejší opozice, v čele s ODS, bylo výběrové řízení přerušeno právě kvůli konexím pana Turka na Prahu Sobě. Nakonec se podařilo najít nového provozovatele gastronomického provozu, a to konkrétně Foodway Cataring ze skupiny Together, který aktuálně provozuje stánek s občerstvení v těsné blízkosti Šlechtovky. Následně však došlo k úplnému vytracení zájmu Praha Sobě na dokončení rekonstrukce Šlechtovky, kdy bývalá radní Třeštíková od projektu dala doslova ruce pryč. A dodnes za tuto nepovedenou akci nenese nikdo politickou zodpovědnost…
Současná koalice tak stavbu přebrala ve stavu, který není zcela šťastný. Viníka očividně známe. Nápravu se zavázala sjednat vládnoucí koalice na magistrátu. Je dobře, pokud nyní pražští politici našli politickou odvahu tento projekt dotáhnout. Investici ve výši dalších 200 milionů korun tak současný náměstek pro kulturu Pospíšil komentuje slovy, že je zodpovědnější projekt dotáhnout – i za zvýšenou cenu – a najít pro něj ekonomické využití, než nechat na půl opravenou památku chátrat a mít v ní utopených čtvrt miliardy korun. A s tím se nedá nesouhlasit… Otázkou ale zůstává, nebudou nám ty peníze v budoucnu chybět někde jinde?
•