Řešení pro mobilitu zítřka

Společnost Bosch představila na veletrhu IAA Mobility 2023 v Mnichově svá nejnovější řešení pro bezpečnou a udržitelnou mobilitu.

Bosch Mobility se stává klíčovým hráčem v oblasti softwarově definovaných vozidel. Tváří v tvář měnícím se požadavkům zákazníků a novým tržním trendům dospěla společnost Bosch ke správným závěrům, přizpůsobila svou strategii a využila své technologie k tomu, aby na silnice dostala softwarově definovanou mobilitu.

Vozidla jsou dnes nedílnou součástí digitálního světa. Bosch jako inovativní společnost posouvá vývoj inteligentního softwaru a vysoce výkonného hardwaru a využívá služeb k tomu, aby se lidé dostali z bodu A do bodu B snadněji a flexibilněji.

V budoucnu budou vozidlům stále častěji dodávány nové funkce pro síťování, automatizaci, personalizaci a vysoce efektivní pohony pomocí softwaru a chytrého hardwaru. V obou těchto oblastech se Bosch vyzná. Ať už jde o brzdy, řízení, nebo elektrické pohony, senzory, počítače vozidel, nebo softwarová řešení – Bosch vyvíjí a vyrábí klíčové komponenty moderních vozidel pod jednou střechou.

„Bosch má své know-how v oblasti softwaru a využívá jej k utváření budoucnosti mobility. Díky našim technologiím se softwarově definovaná vozidla stanou realitou a dostanou se na silnice,“ řekl Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch, na veletrhu IAA Mobility 2023 v Mnichově. Bosch se více než kdy jindy profiluje také jako softwarová firma pro mobilitu a zároveň dále rozvíjí své odborné znalosti v oblasti hardwaru. Jedním z hlavních trendů v odvětví mobility jsou výkonné součásti vozidel, které jsou zároveň kompatibilní se softwarem od jiných dodavatelů. Bosch nabízí hardware, jehož inteligenci lze ukotvit jak v samotných komponentech, tak například v centrálních počítačích vozidel.

Nová architektura

Jen v obchodní oblasti Mobility zaměstnává Bosch 38 tisíc softwarových vývojářů – více než kterákoli jiná společnost v automobilovém průmyslu. Společnost je na dobré cestě dosáhnout v roce 2026 obratu ve výši šest miliard eur. Již v loňském roce se společnosti Bosch podařilo zvýšit výrobu komponentů pro elektromobily o přibližně 50 procent. V roce 2023 se výroba samotných elektro­motorů zdvojnásobí.

Softwarově definovaná vozidla vyžadují novou centralizovanou IT a elektronickou archi­tekturu. Bosch je jednou z mála společností, která tuto architekturu vyvíjí a která ví, jak řídit interakci mezi automobilovou elektronikou a cloudem. Bosch nabízí software, který je nezávislý na hardwaru a běží na čipech různých výrobců. Výsledkem toho je například speciální middleware pro asistenční systémy řidiče a systémy automatizovaného řízení, který rovněž pomáhá oddělit software od hard­waru. Vozidla, u nichž je výchozím bodem návrhu a vývoje software, mohou řidičům poskytnout personalizovaný a digitální zážitek z jízdy. Novými funkcemi v oblastech, jako je asistence řidiče, lze vůz vylepšovat bezdrátově prostřednictvím aktualizací softwaru.

Software je základem budoucnosti mobility. Bosch nabízí řešení a technologie pro softwarově definovaná vozidla ve všech oblastech – od centrálních počítačů ve vozidle přes cloudová řešení až po polovodiče.

V oblasti hardwaru Bosch na IAA poprvé představil elektromotor a měnič vyrobené s využitím 800voltové technologie. Motor nabízí vylepšenou hustotu výkonu a točivého momentu, měnič využívá výkonové polovodiče z karbidu křemíku (SiC výkonové polovodiče) a zvyšuje tak jeho účinnost až na 99 procent.

Přečtěte si také