Region střední a východní Evropy je stále byznysově nedoceněný

Věříme, že i přes všechny aktuální těžkosti má region střední a východní Evropy potenciál pro další rozvoj byznysu a s tím spojené poskytování právních služeb, říkají partneři skupiny PETERKA & PARTNERS, Hynek Peroutka a Zdeněk Beránek.

Poslední rok byl pro region střední a východní Evropy obtížný nejen kvůli pokračující válce na Ukrajině a energetické krizi. Jak se to projevilo na byznysu vaší skupiny?
Máte pravdu, že nešlo o jednoduchý rok, pokračuje jak ruská válka proti Ukrajině, tak i energetická krize a inflace, k tomu se v některých zemích přidává i pokles či minimálně stagnace ekonomiky. Bohužel v tomto ohledu je na tom nejhůře Česko. Na druhou stranu jsou oblasti, jak geografické, tak odvětvové, které naopak rostou. Rozkročení naší kanceláře jak napříč regionem, tak i jednotlivými odvětvími nám umožňuje vyrovnávat výkyvy v dílčích oblastech a kontinuálně růst.

Která odvětví ekonomiky vnímáte, z pohledu vašeho právního byznysu, jako nejvíce zasažená a která naopak zaznamenávají dynamický nárůst krizi navzdory?
Náš byznys není závislý na několika velkých klientech nebo několika odvětvích, právní služby poskytujeme stovkám klientů v celém regionu. V tomto spektru se tedy projevují všeobecně známé trendy, tedy pokles byznysu v oblasti energeticky náročných průmyslových odvětví a v oblasti automotive. Na druhou stranu v regionu za posledních několik let došlo k významnému nárustu investorů v oblasti venture kapitálu a vzniku startupového podhoubí, které generuje rostoucí poptávku po právních službách. Zajímavý trend má i poradenství v oblasti tzv. family office, tedy poradenství souvisejícího s převodem byznysu na další generace v rámci rodin zakladatelů.

Která ze zemí, v nichž působíte, má největší potenciál růstu a proč?
Aktuálně máme vlastní kanceláře v osmi zemích – Česku, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Ukrajině, Rumunsku, Bulharsku a – od jara tohoto roku – i v Chorvatsku. V delším horizontu věříme, že největší potenciál má Ukrajina. Tu stále příliš mnoho lidí vnímá jako zemi, z níž se odchází do ciziny za nekvalifikovanou prací, a přehlíží třeba velká softwarová vývojářská studia, která na Ukrajině vyrostla. Samozřejmě Ukrajina je nyní krutě zkoušená probíhající válkou, nicméně věříme, že po jejím skončení a s pokračujícím sbližováním Ukrajiny a EU se výrazně ekonomicky nastartuje. V Kyjevě máme pobočku od roku 2005 a aktuálně vnímáme příchod řady nových klientů, kteří si připravují půdu pro své budoucí působení na Ukrajině. V bližším horizontu se jeví zajímavě Polsko a Rumunsko jako přirozené cíle pro řadu klientů, kteří relokalizují svůj výrobní byznys z oblastí mimo Evropu. Polsko ekonomicky roste tempem, které můžeme závidět. Rumunsko je dlouhodobě regionálním leaderem v objemu přímých zahraničních investic. A v oblasti nemovitostí je stále velký potenciál v Chorvatsku.

Co jsou z pohledu právníků největší úskalí pro byznys, s nimiž se setkávají vaši klienti?
Pokud se ptáte na pohled právníků, kteří přímo neřeší otázku dostupnosti pracovní síly, ceny energií, dopravní dostupnosti apod., je největším úskalím jednoznačně přeregulovanost. Podnikatelé čelí mase předpisů ve všech oblastech své činnosti, ke kterým se přidává složitý daňový systém, narůstající množství povinností v oblasti compliance, reportingu, ESG… Řada předpisů je nepřehledná i pro právníky, natož pro manažery klientů a jejich vlastníky. Bohužel trend je v tomto ohledu spíše negativní. Snažíme se proto našim klientům, z nichž řada podniká ve vícero zemích regionu, situaci v rámci našich možností usnadňovat. Pro mnohé z nich je ulehčením i jen to, že jsme schopni jim poskytovat jednotnou službu pokrývající několik zemí, a tím jim zjednodušit řízení právní agendy jejich skupiny.

Chcete získat magazín TOP PRÁVNÍ BYZNYS v PDF zdarma? Zadejte svůj e-mail na odkazu ZDE a zašleme vám ho.

Přečtěte si také