Posun v otázce horkovodu Dukovany–Brno, na výstavbu dohlédne tým poradců

Vedení jihomoravské metropole a tamních Tepláren Brno postoupilo v otázce plánované výstavby horkovodu z jaderné elektrárny v Dukovanech. Horkovod dlouhý zhruba 42 kilometrů by měl Brnu pomoci snížit energetickou závislost na plynu.

Brněnský magistrát, vedení Tepláren Brno a také management společnosti ČEZ postoupili v otázce plánované výstavby horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna. Městské teplárny začaly jednat o výkupu potřebných pozemků a zároveň oslovily tým profesionálních ambasadorů, který by měl být poradním orgánem pro jeden z největších energetických projektů v historii Česka.

Tým má mít, vedle věcné a odborné komunikace projektu, na starosti také dohled nad přípravou některých dokumentů a stanovisek. Tým by měl být osmičlenný, podle předběžných informací by v něm měli zasednout odborníci z energetiky, průmyslu a bezpečnostního sektoru.

Foto: Shutterstock

Role těchto ambasadorů je nezastupitelná. Výstavba horkovodu je svým rozsahem a významem natolik mimořádná, že vyžaduje odborné konzultace s lidmi, kteří mají s obdobnými projekty dlouholeté zkušenosti. Oslovení odborníci jsou špičky ve svých oborech, a proto velmi oceňuji, že jsou ochotní se zapojit a stanou se našimi poradci v takto náročném a strategickém projektu,“ říká primátorka Brna Markéta Vaňková s tím, že jména oznámí v nejbližších dnech.

„Jednotliví ambasadoři se budou průběžně vyjadřovat ve všech fázích přípravy a realizace projektu. Už během podzimu s nimi budeme konzultovat celou řadu dílčích akcí, které chystáme v příštím roce. Všichni jsou zárukou toho, že výstavba horkovodu bude pod vysoce odborným dohledem,“ doplňuje generální ředitel Teplárny Brno Petr Fajmon, hlavní investor horkovodu.  

 „Zásadní a strategická rozhodnutí má na starosti společnost Teplárny Brno. Naším úkolem je srozumitelně vysvětlovat všechny parametry projektu a zejména přínos, jaký má nejen pro Brno, ale i Českou republiku. Chceme v rámci našich kompetencí a možností radit s přípravou všech jeho důležitých částí,“ vysvětluje jeden z ambasadorů Marcel Kalakaj, bývalý člen představenstva společnosti MERO zodpovědný za finanční řízení, obchodní plánování, ICT a správu majetku.

Horkovod z Dukovan do Brna má zajistit spolehlivé dodávky tepla a snížit závislost města na plynu. Trasa horkovodu, dlouhá zhruba 42 kilometrů, povede mimo zastavěná území obcí. Součástí horkovodní cesty bude také tunel o délce 1 100 metrů pod kopcem Bučín u Tetčic, který je součástí Přírodního parku Bobrava.

Výstavba horkovodu má podle současných předpokladů začít na přelomu let 2025 a 2026, stavební práce pak potrvají nejméně čtyři roky.

Přečtěte si také