Pochybní kandidáti do zastupitelstva Jesenice, jeden z nich připravil stovky lidí o celoživotní úspory

Na kandidátkách do nadcházejících komunálních voleb v Jesenici u Prahy figurují osoby, které více než politickými aktivitami prosluly vazbami na zvláštní obchodní příležitosti.

Jedním z nich je stávající místostarosta Martin Kuruc, který je znám častým střídáním politických dresů i vazbami na kontroverzní podnikatele a miliardáře. Sám připravil stovky lidí o jejich často celoživotní úspory. Do vedení Jesenice pak kandiduje i mladý student Petar Veruovič, který současně skupuje předražené zemědělské pozemky v okolí, které pak slouží jako zástava za stamilionové pohledávky pro známého podnikatele v hazardním průmyslu Petra Boumu a jeho firmu CS Rent. Mezi kandidáty nechybí ani členové známé „světské“ rodiny Kopeckých, kteří své sousedy zaujali zejména svým kreativním způsobem ke stavebnímu řízení.

Martin Kuruc se v minulých volbách dostal až na post místostarosty a obstát by chtěl i letos. Pro vlastní výsledek je ochoten pravidelně střídat politické strany, aby se na kandidátku vůbec dostal. Před minulými volbami kandidoval z předního místa Občanské demokratické strany, ačkoli v té době ještě nebyl ani jejím členem. Na post místostarosty se dostal i přesto, že z pěti zvolených zastupitelů za ODS novou radu města podpořili jen dva, další z ODS úplně vystoupil a dva zůstali v zásadě v opozici. Do letošních voleb se Kuruc na kandidátku ODS už ani nedostal. Proto s dalším vyloučeným členem místní ODS Martinem Langem známým z kauzy „vyzývání k vraždě prezidenta“ a také rozesíláním vulgárních e-mailů ostatním zastupitelům sestavili narychlo novou kandidátku, kterou zaštítila Strana soukromníků. Ta doposud žádné zastoupení v Jesenici neměla. Ochotu střídání dresu potvrzuje i skutečnost, že Kuruc za posledních pět let vystřídal tři strany. V roce 2017 kandidoval s Pavolem Lukšou ve sněmovních volbách za téměř neznámou stranu Dobrá volba. V letech 2018 až 2022 se pak oblékl dres ODS a nyní vede Stranu soukromníků.

Více než jeho politické aktivity jsou ale známé jeho obchodní praktiky, na které doplatily stovky lidí, kteří skrze Kuruce svěřili své často i celoživotní úspory do rizikových dluhopisů a směnek skupiny Arca. Ty prodával právě Kuruc společně s Pavolem Krúpou, majitelem dnes již zkrachovalé skupiny prostřednictvím společnosti FG Capital. V ní byl Kuruc nejdříve zaměstnán, následně se stal dokonce jejím vlastníkem.

O Kurucovi se dále hovoří ve spojení s výstavbou jeho chalupy v Loučné pod Klínovcem, kterou staví v rozporu se stavebním povolením. V roce 2021 o skutečnosti, že se jedná o černou stavbu, informovala společnost Astone Management řadu adresátů v Jesenici i mimo ni. Sám Kuruc má přitom ze své pozice v zastupitelstvu Jesenice na starosti i stavební řízení. Dalším počinem Kuruce i přeměna jesenické pracovní čety na Technické služby. Ačkoli rozsah prací zůstal stejný, náklady na jejich činnost se zdvojnásobily.

Vidina přeměny zemědělské půdy na stavební pozemky?

Z šestého místa ze stejné strany jako Kuruc, Strany soukromníků, kandiduje mladý student Petar Veruovič. Ten je podepsán pod smlouvou o koupi zemědělských pozemků v Osnici, která spadá do katastrálního území Jesenice. Pozemky koupila firma CCN Bohemia s.r.o. za 8,3 mil. Kč. Ve stejné firmě můžeme najít i vazbu na Rastislava Veliče ze zkrachovalé skupiny Arca, jejíž rizikové směnky a dluhopisy prodával výše zmíněný Kuruc. 

Kupní cena daných pozemků je s ohledem na jejich stávající stav velmi vysoká. Jedná se totiž o pole. Při běžném hospodářském využití je návratnost investice mizivá. Pozemky pak slouží jako zástava stamilionové pohledávky pro známého podnikatele v hazardním průmyslu Petra Boumu a jeho firmu CS Rent. Pozemky dlouhodobě využívá Agro Jesenice. Při pohledu na tuto komplikovanou strukturu se nabízí fakt, že si investor dosadil na kandidátku svého spřáteleného komunálního politika, který by mu mohl v budoucnu pomoci se změnou územního plánu tak, jak se v Jesenici již historicky stalo. Pokud by se totiž podařilo z orné půdy udělat stavební pozemky, rázem by se osmimilionová investice několikanásobně vyplatila.

Za Stranu soukromníků pak kandidují i členové známé „světské“ rodiny Kopeckých. Jde o Jana Kopeckého a Janu Kopeckou. Ti zaujali své sousedy především svým kreativním přístupem jako jejich stranický kolega Kuruc.

Přečtěte si také