PiPay: Nejlepší měna? Žádná

Placení elektronickou peněženkou v mobilu je nejen pohodlné, ale i mnohem snazší než vytahovat z kapsy peněženku tradiční.

  • 17. dubna 2023

V některých zemích to platí doslova. Třeba Kambodža má oficiálně vlastní měnu riel, běžně používané oběživo je ale americký dolar. Mít portmonku naditou jednodolarovkami ale není příliš praktické. I to byl jeden z důvodů, proč český podnikatel Tomáš Pokorný v roce 2014 v zemi založil elektronickou peněženku PiPay. Postupně se mu do ní podařilo v rámci licencí integrovat i globální aplikace, jako je Alipay, a také digitální měnu Bakong, kterou spravuje Kambodžská národní banka.

Přestože PiPay český byznysmen částečně odprodal malajskému telekomunikačního holdingu Axiata a věnuje se blockchainovému byznysu v Singapuru, na Kambodžu nedá dopustit. „Kambodža má stejně jako řada dalších rozvojových zemí zdroje i nadšení pro hledání inovací a nových řešení. Zemi chybí moderní právní systém, ve finančních technologiích ale udělala velký skok z tradice rovnou do modernity,“ vysvětluje Pokorný. Překotný rozvoj s sebou přinesl i negativa, která jsou ale šancí pro podnikatele ve světě finančních technologií. „Některé oblasti zaostávají. Patří sem třeba kyber­bezpečnost, ochrana spotřebitelů, vzdělávání nebo zdravotnictví,“ vyjmenovává český podnikatel.

A jaký vzkaz má pro české firmy a investory? „Expandujte mimo Evropu a odhalte zajímavý potenciál jihovýchodní Asie, země překvapení, úsměvů a zázraků, ale také nekonečných nových příležitostí,“ uzavírá Tomáš Pokorný.

Přečtěte si také