Opomíjíme prevenci a samoléčbu

Až 80 procentům onemocnění by se dalo změnou přístupu k vlastnímu zdraví předejít.

Populace v Česku dál stárne a naše preventivní návyky v oblasti zdraví se nelepší. I to jsou důvody, proč chronická nemocnost zatěžuje zdravotní systém. Jedním z řešení je samoléčba, které předchází dostatečná zdravotní gramotnost českých pacientů, fungující spolupráce mezi různými poskytovateli zdravotní péče a dostupnost volně prodejných léků a doplňků stravy.

Podle Českého statistického úřadu se u nás stejně jako v celé Evropě prodloužila průměrná délka dožití. Zatímco ještě na začátku 90. let byla okolo 75 let u žen a necelých 68 let u mužů, dnes jsou na tom ženy o šest let lépe, a muži dokonce o osm. Delší život bohužel automaticky negarantuje, že jej prožijeme ve zdraví. Trend zvyšující se délky dožití ukazuje především na kvalitní a pokročilé české zdravotnictví, jež dokáže spoustě potenciálně fatálních následků předejít. Problém je právě v tom, že se bavíme až o následcích a zapomínáme na příčiny. Nemuselo by tomu tak být a třeba skandinávské země jsou toho dobrým příkladem.

Zatímco průměrná délka života ve zdraví ve Švédsku je 72 let, v Česku je to číslo o deset let nižší. Počet lékařů je sice ve Švédsku i Česku srovnatelný, jde o 66 lékařů na 100 000 obyvatel, ale chronická nemocnost starší populace se u nás dostavuje mnohem dříve a zasahuje mnohem více seniorů. To vede ve výsledku k nedostatku lékařského personálu, který je přetížený.

Ulevit by se jim dalo vyšší mírou prevence a lepší zdravotní gramotností, jejichž součástí je samoléčba, která je v Česku stále podceňovaná. Více než polovina lidí v Česku žije v pětiminutové vzdálenosti od lékárny, kde se jim dostane odborného poradenství, ale i odpovědí na otázky ohledně běžných zdravotních problémů, s nimiž se setkáváme všichni – například teplotou, rýmou, kašlem a bolestí hlavy. V přístupu k samoléčbě vidíme generační rozdíl – 60 procent lidí mladších 34 let nejdřív navštíví lékárnu, zatímco takto učiní jen asi 33 procent lidí starších 65 let.

Důležitý faktor kvality života

V samoléčbě jde o malé každodenní úkony, jako jsou pravidelná péče o ústní dutinu, doplňování vitaminů pro posílení imunity, fyzická aktivita a další běžné věci. Když si je osvojíme, můžeme jednoduše předejít pozdějším závažnějším chorobám. V případě samoléčby to stojí hlavně na zodpovědnosti za své zdraví. Pokud k němu člověk přistupuje zodpovědně a jeho zdravotní gramotnost je na dostatečné úrovni, měl by si být sám schopen určit diagnózu a léčbu u běžných onemocnění. Případně za pomoci lékárníka, jenž by dokázal problém pojmenovat a doporučit vhodný produkt. To by znamenalo obrovskou úlevu přetíženým lékařům, kteří by se mohli věnovat složitějším případům.

V tomto ohledu je třeba ocenit snahy upozornit na téma zodpovědné samoléčby. Za zmínku stojí například nedávný kulatý stůl v Poslanecké sněmovně pod záštitou místopředsedy Výboru pro zdravotnictví Petra Fifky. Posílení roli samoléčby se dlouhodobě věnuje také společnost Haleon, světový lídr v oblasti zdraví spotřebitelů. White paper Vymezení role samoléčby v Evropě, který Haleon nedávno vydal, přináší několik doporučení, jejichž cílem je jednodušší přístup k samoléčbě a jejímu praktikování, což ji učiní dostupnější pro všechny. Zásadní je posílení role lékárníků, která může pomoct uvolnit kapacity v jiných částech zdravotního systému. Důležitá je rovněž zdravotní výchova, vybavení pacientů správnými dovednostmi a informacemi. V neposlední řadě se musí také zajistit udržení dostupnosti samoléčby. Široce dostupné volně prodejné léčivé přípravky jsou základem samoléčby a jsou klíčové pro její úspěch.

Z dlouhodobého hlediska je přínos prevence v podobě samoléčby značný, 80 procentům onemocnění by se dalo změnou přístupu k vlastnímu zdraví předejít. To je velmi důležité číslo a v případě jeho naplnění by to výrazně ulevilo jak zdravotnímu systému, tak rozpočtu naší země na zdravotní péči. Samoléčba je důležitá pro všechny věkové skupiny, protože zlepšuje nejen naše vlastní zdraví a kvalitu života, ale také přináší úlevu našim peněženkám a českému zdravotnictví, a to potenciálně až téměř 15 miliard ročně. Pokud všechna tato data vezmeme v potaz, představují prevence a samoléčba naprosto klíčovou roli.

Lukáš Hradečný, country manager, Haleon
Sdružení výrobců volně prodejných
léčivých přípravků

Přečtěte si také