O staré technologie klesá zájem, zisky musíme investovat do vývoje

Trendy diktují směr a firmy se musí rychle přizpůsobit. Znamená to ale často naučit se úplně nové technologie a hlavně procesy. Tuto změnu musíme přežít.

V médiích vystupuje často jako předseda Česko-taiwanské obchodní komory, která vedla v posledních letech významné byznysové delegace na Taiwan. V roce 2020 to bylo s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a letos s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou. Pavel Diviš je ale především strojař, inovátor a také motokrosový závodník.

V čem nyní vidíte priority pro české firmy, ty strojírenské ale i výrobní obecně?

Důležité je investovat hlavně do technologií a vlastních schopností, do rozvoje vlastního know-how. Zní to velmi obecně. Ale dokladem toho, jak důležité je odlišovat se, byl podle mne rok 2008. Tehdy došlo ke snižování zisků z výrobního procesu. Klasická česká firma, která se živila obráběním, měla v roce 2000 EBITDU 15 %. V roce 2020 to už bylo jen 5 %. Viděli jsme enormní rozdíl mezi firmami, které při obecném růstu výroby zároveň také investovaly do vlastního know-how a odlišovaly se, a podniky, jež naopak investovaly hlavně do objemu výroby. Mluvím o firmách, které nemají vlastní produkt a jsou součástí výrobního řetězce, tedy o většině českých strojírenských firem. Z toho se dalo zjednodušeně udělat pravidlo – EBITDA ukazuje, jak je kdo pro trh zajímavý, jak je nepostradatelný, nebo naopak nahraditelný. Inspirací byl pro mě také Taiwan, který navštěvuji od roku 1996, to je technologická velmoc pro celý svět. Rok 2008 zvládli bez většího zaváhání.

Pavel Diviš, PhDr., CEO a zakladatel společnosti TGS nástroje-stroje-technologické služby spol. s r.o., spoluzakladatel a předseda Česko-taiwanské obchodní komory z. s.

Co je nyní podle vás rizikem a co je naopak výzvou v oboru?

Naše oblast, tedy strojírenství, podléhá trendům, neurčuje je. Aktuální trend je hodně drsný. Diktuje, že nebudeme vyrábět motory ani převodovky, místo ocelí a hliníků máme komposity. Naše výroba nástrojů pro nekovové materiály za dobu cca 5 let už sebrala ocelím a hliníku přes 10 % v objemu. Za tímto trendem stojí know-how, které sice vychází ze strojírenských postupů, ale technologicky je tak odlišné, že se musíme učit v podstatě od začátku. Za velice pozitivní výzvu považuju nástup umělé inteligence. Těším se, až ji budeme umět aplikovat při konstrukci. Naším hlavním cílem je vyvíjet technologie a zefektivňovat výrobní procesy, abychom byli konkurenceschopní. To samé chtějí i naši klienti. AI nám v tom může výrazně pomoci.

Firma TGS má pevnou pozici na strojařském poli. Čemu se bude věnovat dále?

TGS má více jak třicet let nasbíraných zkušeností z oblasti obrábění kovů, to je fantastický základ pro výrobní technologie obecně. Známe chování základních materiálů, respektujeme nebo využíváme jejich vlastností při jejich tvarování do finální podoby požadovaného výrobku. Po technické stránce se budeme dál věnovat vylepšování pěti a víceosého obrábění, obslužné automatizaci, technologiím na komposity a 3D tisku. Říkáme, že jsme firma, za kterou přijdete s novou výzvou nebo podnikatelskou myšlenkou a my ji uvedeme v život se vším, co to obnáší, od návrhu, prototypu, testování po výrobu a servis. V tom hodláme pokračovat, jen hledáme další inovativní cesty a efektivní způsoby.

Věnujete se také navrhování a výrobě vlastních nástrojů. Jak vzniká nápad, prototyp a jak probíhá proces výroby i uplatnění nástroje?

Ano. Vyrábíme vlastní nástroje ze slinutého karbidu. Asi jsme měli začít již dříve, v roce 2007 jsme vybrousili svojí první frézu, a pak přišla krize. Ta nám ale paradoxně pomohla. Vyškolila nás k velké flexibilitě a výrobě speciálních nástrojů.

Vaše firma má v názvu nástroje, stroje a technologické služby. Co to v praxi znamená?

Prodej strojů zní podobně jako prodej nástrojů. Sice jde o stejné firmy, ale jiní lidé, jiné starosti a rozdílný mechanismus rozhodování. Úspěch závisí na silném servisním zázemí.

Stroje pak pro klienty také servisujeme, to je pro nás základem služeb. Nejde o to, abychom něco jen prodali. Klient chce také následnou péči, chce se věnovat své výrobě a neřešit servis strojů. Takže se většinou stáváme dlouholetým partnerem různých firem, jsou mezi nimi např. Preciosa, Antreg, Agrostroj, Siempelkamp, Alstom a mnoho dalších.

Jak řešíte nedostatek lidí, který je čím dál tím víc vidět napříč různými obory?

Automatizujeme výrobu! Na druhém ročníku našeho 5osého veletrhu měl svou premiéru stroj CEAD. V podstatě robot, který zastoupí řemeslníky v běžném provozu a s minimální chybovostí. Rapidní pokles výrobních lidských sil ale skutečně vidíme v mnoha oblastech výroby. Našim klientům proto dodáváme stroje pro co největší automatizaci výroby. Zároveň je servisujeme, umíme dodat i software a zaučit personál, který jej u klienta následně obsluhuje. To je základ pro další úspěšný rozvoj podnikání – navyšovat možnosti výroby nezávisle na personálním deficitu.

Co TGS dělá:

  • Návrh a konstrukce: TGS převádí zákazníkovy nápady na konstrukční návrhy, výrobní dokumentaci a vhodné technologie. Využívá simulace v CAD/CAM prostředí.
  • Prototypová výroba a měření: Z návrhu na papíře se postupuje k vytvoření reálného prototypu, který je následně testován a měřen ve vlastním metrologickém středisku.
  • Automatizace a robotizace: TGS je předním představitelem průmyslu 4.0. Navrhuje a realizuje kompletní robotizovaná pracoviště a automatizované paletizace.
  • Prodej strojů: Nabízí širokou škálu obráběcích center a soustruhů od předních světových výrobců. Navíc poskytuje technologickou podporu při obrábění a upínání.
  • Prodej nástrojů: Nabízí kompletní sortiment nástrojů pro vrtání, frézování, soustružení, závitování a další obráběcí operace. V poslední době začala TGS také vyrábět vlastní nástroje.
  • Servis a diagnostika: Zajišťuje instalaci, zprovoznění a servis dodaných technologií a strojů, ale také následný servis včetně toho pozáručního. Pravidelně měří výkonnost a provádí příslušné úpravy a výměny tak, aby se maximálně snižovaly náklady na provoz a zvyšovala se životnost.
  • Inovace provádí i po stránce materiálů. Obrábět kov dnes umí každý, ale plast, který stále více nahrazuje kov v mnoha oblastech, klade zcela jiné výzvy.
  • Je partnerem také v netradičních odvětvích. Příkladem může být zdravotnictví, kde TGS navrhuje a staví kompletní technologii, např. pro výrobu kloubního implantátu.

Přečtěte si také