Nový CEO skupiny DRFG Řezníček: Soustředíme se na zahraniční expanzi, real estate a inovativní technologie

Do čela investiční skupiny DRFG se na pozici CEO během července přesunul jeden z jejích akcionářů Roman Řezníček.

Pod jeho vedením se skupina plánuje více zaměřit na inovativní technologie a rozvoj telekomunikační infrastruktury. To je podle Romana Řezníčka důležitým krokem k udržení konkurenceschopnosti v dnešní digitální době. Jeho přesun na pozici CEO signalizuje rovněž ambiciózní plány skupiny v hlavním byznysovém pilíři, kterým jsou nemovitosti. Skupina plánuje velké developerské projekty a hodlá pokračovat v expanzi do zahraničí.

Proč došlo ke změně, kdy jste se krom akcionáře stal nově i CEO celé skupiny?

Na konci června skončil tříletý kontrakt dosavadního CEO Petera Hlaváče, který dokončil požadované změny ve firmě, nastavil nové procesy a významně zvýšil profitabilitu. Peter ze skupiny neodchází, protože chceme nadále využívat jeho schopnosti. Řídí proto jeden strategický akviziční projekt. Skupina ale také hodlá zintenzivnit zahraniční expanzi ve všech třech pilířích – nemovitosti, telekomunikace i finanční služby, a byl zde nápad využít mé zahraniční zkušenosti. Pocházím z Moravy, ale posledních téměř deset let žiji ve Švýcarsku, kde jsem vybudoval úspěšnou firmu, a myslím si, že je potřeba v pracovním i osobním životě hledat nové impulsy. A možnost stát ve vedení naší skupiny vnímám jako novou výzvu.

Jak byste definoval váš hlavní cíl v nové pozici?

Už nyní je skupina DRFG mezinárodní společností a naším cílem je expandovat ve všech zmíněných oblastech dále do zahraničí. V nemovitostním segmentu jsme měli za cíl vybudovat portfolio o velikosti jedné miliardy eur. Tento milník se nám podařilo pokořit počátkem roku a před námi jsou tak miliardy dvě. Cílem je vlastnit nemovitosti i pokračovat v developerské činnosti. V telekomunikacích chceme nejen posílit naši pozici coby poskytovatele služeb pro telekomunikační operátory, ale chceme být i významný vlastník a budovatel telekomunikační infrastruktury. Zde vidíme opravdu velkou příležitost. Rovněž plánujeme zahraniční expanzi v segmentu finančních služeb, chceme jít i do online světa. A vše podtrženo – chceme zvýšit ziskovost, posílit vlastní kapitál.

Vaše působení v DRFG má ale ještě jednu rovinu, protože v roce 2015 došlo ke spojení tehdy vaší společnosti Suntel Group a právě DRFG. Jak vlastně k tomuto došlo a co to pro skupinu do budoucna znamená?

Myslím, že tehdy si obě strany uvědomily, že telekomunikace je nejen klíčový obor, ale jde také o motor společnosti, který udržuje svět v chodu. Tak se zrodila myšlenka propojit DRFG s mou dosavadní telekomunikační společností Suntel, kterou jsem rozšiřoval téměř 20 let, a začít pod křídly skupiny budovat velkou telekomunikační skupinu. Tou fúzí se ze skupiny stala mezinárodně působící společnost, která má aktiva v ČR, na Slovensku, v Rakousku, ve Švýcarsku a v Německu. Zaměstnáváme v těchto zemích stovky lidí. Našimi klienty jsou například Swisscom, Cellnex, Vodafone, T-Mobile, Deutsche Telecom a další. S nově nastavenou strategií v telekomunikacích jsme se společně, už jako jeden celek, pustili do práce a od té doby nezastavujeme. Tehdy prvním společným investičním projektem byla konsolidace českých internetových poskytovatelů. Za tři roky jsme spojili firmy s téměř sto tisíci zákazníky a v roce 2018 prodali operátora Libli skupině Nordic Telecom. Spojení s DRFG pak i mě osobně posunulo do světa financí, nemovitostí a věřím, že budujeme jednu z významných finančních skupin nejen u nás.

Jste tedy expertem na investice do telekomunikační infrastruktury, ať už jde o její výstavbu, modernizaci, či údržbu, mám pravdu?

Po zhruba čtvrt století zkušeností v oboru, které vedlo k současnému stavu, si troufám říct neskromně, že ano. Dnes se na tomto poli pohybujeme už s mnohem větší intenzitou. Ale identifikovat správné příležitosti není vždy snadné. Naše hledáčky jsou zaměřené na investice, které mají potenciál růstu a zároveň musí ladit s naší celkovou vizí a strukturou. Příkladem je páteřní optická sít na Slovensku. Ta propojila telekomunikace s developerskou činností. V roce 2019 jsme na Slovensku objevili nedokončenou optickou síť. Tu jsme za tři roky dokončili. V současnosti na Slovensku nabízíme kapacitu optických vláken, které se rozprostírají na více než 86 tisíc kilometrech. Tato mezinárodní síť je propojená s Vídní, Budapeští i s Užhorodem na Ukrajině. A jdeme ji se zahraničním partnerem významně rozšiřovat. Když se dnes podíváte, za kolik se obchodují firmy, které vlastní telco infrastrukturu, tak to jsou patnácti až dvacetinásobky zisku EBITDA. To je až neuvěřitelné. Vidíme zde tak velkou příležitost.

Jaký vliv má potom na váš mezinárodní byznys aktuální ekonomická situace?

Telekomunikační svět se pohybuje podle vlastního rytmu. Hybatelem jsou primárně technologické cykly než ty ekonomické. To nicméně neznamená, že nás ekonomické prostředí neovlivňuje. Na jedné straně se nám dostává poptávky po našich službách, ale na druhé straně se potýkáme s nárůstem nákladů. Loni nás zasáhla rostoucí cena pohonných hmot, protože naši zaměstnanci ročně ujedou miliony kilometrů po celé Evropě. Neméně významné je pro nás zvyšování mzdových nákladů a cen všech materiálů. Od minulého roku jsme proto v jednání s našimi zákazníky a upravujeme ceny. Naši mezinárodní klienti jsou zvyklí na stabilitu cen, které se měnily jednou za tři až pět let. Vstoupili jsme však do nové éry, kdy se toto téma stává základem diskuze každého kvartálu. Díky zlepšení naší vnitřní efektivity jsme schopni řešit řadu z těchto problémů, ale když se některé náklady zvýší o 100 procent, mzdy a další náklady o více než třetinu, je bohužel nevyhnutelné, aby se to neodrazilo i v konečné ceně pro zákazníka.

Významnější dopad makroekonomické situace ale je asi v nemovitostním byznysu. Je to tak?

To bezesporu ano. Tématem číslo jedna je inflace, nicméně nás, a troufám si říct, že všechny finanční skupiny, ovlivňují především politiky, které s inflací bojují – tedy vysoké úrokové sazby a tím pádem zvýšené finanční náklady. Ty se nás významně dotkly, ale snažili jsme se s tou situací aktivně pracovat a negativní dopady minimalizovat. Zaprvé to neovlivní veškeré cizí zdroje, sazby se promítají postupně a věříme, že brzy budou klesat. Zadruhé, právě díky expanzi do zahraničí jsme částečně utekli vysokým korunovým sazbám do nižších eurových sazeb, jelikož máme velké projekty třeba v Polsku nebo na Slovensku. Zatřetí, v developmentu, což je dnes významná část našeho realitního byznysu, se orientujeme aktuálně na projekty, které jsou ve fázi územního rozhodnutí, což dává nějaký čas. Věříme, že až budou projekty ve fázi stavebního povolení, tak to bude v době, kdy budou již sazby nižší, realitní trh uvolněnější a ceny zejména stavebních materiálů nižší. To ostatně vidíme už teď, že výrazně klesají.

Jak jste sám zmínil, věnujete se i developerským projektům. O jak velké projekty jde?

Celkově developerské projekty v oblasti real estate dosahují tržní hodnoty přes 18 miliard korun v rezidenčním i komerčním segmentu. Do developmentu jsme vstoupili před třemi lety a příští rok a zejména v letech 2025 a 2026 pak budeme realizovat exity z několika velkých projektů a prostředky dále použijeme na expanzi.

Vedle rezidenční výstavby jste také významný developer logistiky a retailových prostor. Jaké jsou plány vaší skupiny tady?

Naše skupina začínala na poli retailových parků a stále je to pro nás klíčová část podnikání. Proto i v tomto hledáme nové příležitosti v zahraničí, jelikož u nás je trh obchodních ploch již v mnohém saturovaný a dnešní sazby nepokryjí výnos. Nicméně u komerčních nemovitostí se orientujeme nyní primárně na logistiku a průmyslové stavby. Zde je prostor jak u nás, tak třeba zejména v Polsku. O tom, že v Polsku chceme působit dlouhodobě a chceme tam vybudovat opravdu velké realitní portfolio, svědčí i to, že máme pobočku ve Varšavě, a aktuální projekty na bezmála 700 tisících metrech čtverečních v tržní hodnotě mezi 6-7 miliardami korun.

Pojďme se teď věnovat finančním službám. Obecně by se dalo říct, že obor financí a investic patří mezi jedno z nejvíce konkurenčních odvětví. Jak vnímáte vy současnou situaci na trhu?

Česko je relativně malý trh, kde probíhá silný boj o klienty a obchodní partnery, chcete-li distribuci. Jako silná společnost s historií se konkurence nebojíme, nicméně i konkurenční boj by měl mít své meze. Někdy se bohužel používají nástroje, které jsou podle mého názoru už za hranou. Ostatně teď třeba evidujeme některá vyjádření, která zpochybňují naše výsledky. Ale je za tím pouze konkurenční snaha touto cestou získat pozornost našich klientů. Jde přitom často o skupiny, které na rozdíl od nás tu historii nemají. My zde působíme stabilně 12 let a máme know-how i výsledky. Skupina DRFG aktuálně ve všech svých byznysových pilířích aktivně působí v 6 evropských zemích a za dobu své existence vybudovala úspěšné portfolio nemovitostí v komerčním i rezidenčním sektoru. Pronajímatelná plocha všech nemovitostí je více než 500 tisíc m2, ve finančních službách se pyšníme více než 500 tisíci spokojenými klienty. V divizi telekomunikace máme za sebou více než 15 tisíc domácností připojených na optickou síť a instalaci více než 15 tisíc 5G stanic. A tak můžeme pokračovat.

Vaše skupina je ale taky někdy napadána, že má kvůli dluhopisům extrémně vysoké zadlužení. Není to hrozbou?

Jsme investiční skupina, takže z definice aktivně využíváme i cizí zdroje. Ty ale vždy jsou významně převýšeny hodnotou aktiv. Skladba zdrojů financování, které můžeme rozdělit na vlastní kapitál, dluhopisy a bankovní financování, vždy byla a stále je naprosto standardní. Taky míra zadlužení odpovídá jiným finančním skupinám naší velikosti a stáří, což ale neznamená, že nepracujeme na jejím snížení. Naší snahou je navyšovat vlastní kapitál, a to především z realizovaných zisků. A ještě bych zmínil jednu věc, která je při debatě o zadlužení důležitá: do čeho jsou získané zdroje umístěny. DRFG se dlouhodobě věnuje jako strategický investor konzervativním oborům a nevrhá se do projektů napříč všemi segmenty nebo do startupových dobrodružství.

Konec léta a začátek září je obdobím, kdy většinou zveřejňujete výsledky hospodaření za předchozí rok. Jak tedy pro vaši skupinu dopadl?

Rok 2022 patřil u společností typu, jako je i DRFG, bezesporu k těm nejsložitějším. Bylo to dáno zejména vysokou nejistotou v ekonomice projevující se nízkou likviditou finančních trhů, poklesem marží na realitním trhu a růstem finančních nákladů, který byl způsoben bezprecedentním zvýšením úrokových sazeb. Přesto se podařilo naší skupině zvládnout rok 2022 s řadou obchodních úspěchů i významných projektů a zakončit rok kladným hospodářským výsledkem. Podařilo se nám oproti roku 2021 zvýšit hodnotu aktiv, což je dáno větší investiční aktivitou a vstoupit do roku 2023 s celou řadou plánů a byznysových výzev.

Teď už je ale rok 2023 ve své druhé polovině, tak jaké jsou vaše aktuální plány?

Před námi je teď dokončení některých projektů zejména v realitním byznysu. Opět jde zejména o projekty v zahraničí. Navíc dochází k fúzi dvou konsolidačních celků DRFG a DRFG Telco, implementujeme mezinárodní účetní standardy finančního výkaznictví IFRS/IAS. To bude významný kvalitativní krok vpřed, který umožní i naše ještě větší mezinárodní zapojení.

O Romanovi Řezníčkovi: Více než 23 let se pohybuje v telekomunikacích a za tuto dobu se mu podařilo vybudovat významnou telekomunikační skupinu, která se posléze stala součástí DRFG, které je Roman Řezníček spoluakcionářem. Zároveň od července letošního roku působí jako generální ředitel celé skupiny. Žije trvale ve Švýcarsku. Rád hraje tenis, běhá, lyžuje a má rád horskou turistiku.

Přečtěte si také