Nové zdanění vapingu je nesmyslné

Vláda protlačila likvidační daň na náplně do elektronických cigaret, letos má pravděpodobně poslední příležitost to napravit.

Letos začala platit nová spotřební daň na náplně do elektronických cigaret, která má další tři roky násobně růst. Už za rok bude jedna z nejvyšších v celé Evropě, v roce 2026 se stane úplně nejvyšší. Pro celé odvětví to znamená úpadek a pro uživatele se mnohé legální a zdaněné výrobky stanou fakticky nedostupné. Je neuvěřitelné, jak a proč k takové situaci došlo.

Tato vláda se začala v roce 2021 chovat rozumně – označovala elektronické cigarety za méně rizikovou alternativu kouření a chtěla tomu podmínky přizpůsobit. Národní koordinátor Jindřich Vobořil protlačil vládou i koncepční dokumenty, které „princip snižování škodlivosti“ obhajují a plánují uskutečnit. Je to přístup logický, v porovnání s klasickými cigaretami je vaping mnohem méně rizikový. Stát proto nechce házet klacky pod nohy něčemu, co škodí daleko méně. Jak to ale bývá, levá ruka nevěděla, co dělá ta pravá. Ministerstvo financí loni navrhlo zavedení nové spotřební daně, která má platit i na e-cigarety. A její výše je absurdní. Letos je na evropském průměru, ale má každý rok růst – do roku 2027 vyroste čtyřnásobně. Vládní balíček se schvaloval tak rychle, že odborné argumenty nikdo nechtěl slyšet.

Elegantní úniková strategie

Důsledek si nemusíme představovat, z příkladu jiných zemí víme, co se stane. Jednorázové e-cigarety s malým obsahem náplně růst ceny zásadně nepoškodí. Tyto výrobky nejvíce oslovují děti a mládež a v Evropě se řeší, jak tomu zabránit. Náplně v lahvičkách s větším obje­mem se stanou za rok, maximálně za dva nekonkurenceschopné. Lidé si je buď sami umíchají, nebo ilegálně dovezou. Stát nejenže novou daň nevybere, ale přijde i o daně současné. Itálie zkusila zavést v roce 2013 drastickou daň na vaping, ale vybrala sotva šest procent očekávané částky. Po několika letech to tamní vláda vzdala a daň snížila. A současný český návrh je mnohem vyšší, než schválili Italové.

Z hlediska zdraví je návrh nesmyslný: povede k návratu lidí ke kouření cigaret a tabáku. A navíc daň se platí z objemu náplně – bez ohledu na to, kolik nikotinu obsahuje. Chce-li vláda snižovat závislost, nijak k tomu lidi nemotivuje. Naopak se v budoucnu vyplatí kupovat si ty nejsilnější dostupné koncentrace. Silná náplň bude totiž stejně drahá jako ta, která návykovou látku vůbec neobsahuje. A to je absurdní.

Věc má naštěstí řešení. Evropská komise (EK) připravuje směrnici, která má stanovit základní daň na všechny nikotinové výrobky. Nebýt blížících se eurovoleb a končícího mandátu EK, už by byla dávno zveřejněná. Směrnice je kupodivu o poznání promyšlenější a racio­nálnější než český systém. Šití horkou jehlou daňové regulaci zjevně neprospívá. Evropská komise chce zavést dvě pásma daně, a to podle koncentrace nikotinu. A obě sazby budou nižší než ty české v době, kdy bude schvalována.

Proto se vládní koalici nabízí elegantní úniková strategie. Může se evropským návrhem inspirovat a systém i sazby od EK převzít. Neztratí tím tvář, že si svou daňovou politiku vycucala z prstu. Šanci na to má ovšem jen letos, protože příští rok jsou sněmovní volby a nic podobného se už nestihne. A v roce 2026 se trh v Česku zhroutí. Samozřejmě je možné, že vláda nic takového neudělá a bude na svém drakonickém přístupu trvat. Nejenže nevybere to, co očekává, ale zásadně zkomplikuje život většině uživatelů. V Česku je to více než deset procent populace. Pokud jim cena díky dani vzroste víc než dvojnásobně, určitě si toho všimnou. Budou shánět levné náplně v zahraničí nebo míchat ze složek sami doma. A budou vědět, komu za to poděkovat. Proto nezbývá než doufat, že vládní koalice najde odvahu přiznat, že jde dělat věci lépe – a že to brzy také udělá.

Robert Hrdlička
předseda Komory elektronického vapování

Přečtěte si také