Nové místo se starou duší

V krajině Žďárských vrchů vyrostla na místě rozpadlého statku oáza klidu pro všechny, kteří chtějí všednost nechat za zády a prožít pár dnů uprostřed nádherné přírody.

Deset let provozovali manželé Skotákovi rodinný penzion Pod Drátníkem. Adéla Skotáková tenkrát pracovala ve firmě, která z něj chtěla udělat školicí centrum, a měla mít přestavbu na starost. „Vystu­dovaný stavař je u nás manžel, ale ten analyzuje celý den excelovské tabulky, takže paradoxně jsem já ta akční, která dává věci do pohybu,“ vysvětluje s úsměvem Skotáková. „Neměla jsem s gastrem ani ubytováním žádné zkušenosti, ale rychle mě to začalo bavit. Měli jsme v té době tříletou dceru, a tak to bylo ideální zpestření.“

Penzion byl a stále je primárně zaměřený na rodiny, ale poslední dva roky už ho řídí někdo jiný. Skotákovi se totiž našli v jiném projektu. Penzion jim sice pořád patří, ale jejich srdeční záležitost najdete o pár desítek metrů dál.

„Na Vysočině to milujeme, je to náš druhý domov,“ vypráví Skotáková, která je stejně jako manžel původem z Brna. „Cítili jsme, že je potřeba se posunout dál a chtěli jsme vytvořit něco úplně jiného.“ Když se objevila příležitost koupit statek nedaleko penzionu, neváhali ani chvilku.

Holiday architecture na úrovni

Od začátku měli jasno v tom, že se nechtějí pouštět – vzhledem ke špatnému stavu objektu – do rekonstrukce. A tak tam, kde se nacházel dvě stě let starý statek, dnes najdete nádhernou moderní stavbu s lehkým odkazem na minulost. „Naším cílem nebylo vybudovat repliku toho, co tu stálo, ale přiznat, že naše usedlost je nová,“ popisuje Skotáková. A tak začaly peripetie se stavebním povolením a vším, co k tomu patří. „Prošli jsme si poctivě celým procesem – demolicí, výmazem z katastru a zapsáním nové stavby.“

Některé prvky z původní stavby však chtěli zachovat, a tak najdete ve společenské místnosti zeď z kamenů ze stodoly nebo si odpočinete na staré zahradě s jabloněmi. Bohužel památnou lípu, podle níž je usedlost pojmenovaná, museli nechat porazit. Podle posudku byla pro kolemjdoucí a návštěvníky nebezpečná. Na jejím místě však zapustila kořeny nová.

Inspirací pro usedlost byl manželům dnes už legendární butikový hotel Mezi Plůtky na Čeladné, jehož majitelku Danielu Hradilovou Adéla Skotá­ková obdivuje. „To, co Daniela vytvořila v Beskydech, je pro mnoho lidí vzorem. Věřím, že díky ní se úroveň holiday architecture v Česku posunula zase o něco výš.“

Jednoduchý moderní design, který nadchne milovníky venkovského minimalismu, navrhla Martina Sladká ze studia Maviom. Interiéry měly podle projektantů původně vypadat trochu jinak, ale právě na základě spolupráce s architektkou se Skotákovi rozhodli jít cestou velko­rysosti. Místní apartmány mají otevřený krov a jsou krásně vzdušné.

Dveře se hostům otevřely v srpnu 2020. „První lockdown nám kupodivu hodně pomohl. Usadili jsme se tenkrát na pár týdnů v penzionu a sledovali, jak stavba finišuje,“ vzpomíná Skotáková.

Pak už přišly jen příjemné starosti – péče o hosty, na které tu čeká pět prostorných apartmánů a spousta nezapomenutelných chvil. Už samotný příjezd do krajiny Žďárských vrchů vám pomůže nechat ruch velkoměsta v dáli. Na místě zaparkujete v garáži, z níž se dostanete přímo do svého apartmánu. Nu, a zbývá se už jen zhluboka nadechnout, vzít do ruky sklenku dobrého vína, zasnít se a především nechat tělo i mysl odpočívat.

Dopřejte si pár dnů pro sebe

Přesně pro ten účel je usedlost U lípy Blatiny stvořená. Jen vy a okolní příroda plná prožitků. V létě si můžete užít koupací jezírko, které je i v zimě připraveno pro otužilce. Majitelé v něm nechávají vysekanou díru v ledu, takže je to během chladných měsíců ideální místo pro ochlazení po sauně.

V okolí je nespočet cílů, které zpestří vaše dny. Ať už holdujete turistice – nejvyšší hora Žďárských vrchů Devět skal je vzdálena necelých osm kilometrů –, nebo třeba golfu. V nedaleké Svratce je totiž golfové hřiště, jehož historie se píše už od roku 1941. V zimě vyrazte na běžky, trasy jsou hned na louce pod usedlostí.

Ale i sladké nicnedělání vám tu bude příjemné. Usedlost je koncipovaná jako adults only, respektive vhodná až pro děti od dvanácti let. Malé ratolesti tedy nechte v péči babiček a dědečků a dopřej­te si pár dnů jenom pro sebe.

„Často se stává, že když hosté dorazí, jsou místní atmosférou hodně překvapeni. Nečekají, že tu je až takový klid,“ usmívá se Skotáková, která na usedlost jezdí hlavně o víkendech a s hosty se osobně potkává. „Daří se nám budovat komunitu lidí, kteří se k nám rádi vracejí a dávají o usedlosti vědět známým. To je pro nás ta největší odměna.“

Pokud zatoužíte po snídaních, s láskou vám je přichystají. V okolí je ovšem překvapivě velké množství míst, kde se dobře najíte. Tři z nedalekých restaurací patří do výběru známého herce a milovníka jídla Lukáše Hejlíka, o dobroty tedy rozhodně nebudete mít nouzi.

Případně nemusíte z usedlosti vyrážet vůbec nikam a užívat si místo se vším všudy. Odpoledne strávit na zahradě, navečer zrelaxovat v sauně, udělat si večeři a ve společenské místnosti si dlouho do noci se sklenkou vína tiše povídat. „Krásně se tu spí, a když už se probudíte, je to do naprostého ticha a tmy, na což nejsou dnes lidé moc zvyklí,“ popisuje Skotáková.

Řekněte sami, kdy naposledy jste uprostřed noci nerušeně pozorovali hvězdy nebo spali až do samotného poledne? U lípy Blatiny se vám pravděpodobně povede obojí a obojí bude stát za to.

Přečtěte si také