Musíme být připraveni na změny energetiky

Říká Zbyněk Boldiš z ČEPS, který byl letos zvolen prezidentem evropské asociace provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav (ENTSO-E)

Stal jste se prezidentem ENTSO-E, jedné z největších energetických asociací na světě. Jak jste takového úspěchu dosáhl?
V první řadě bych rád zdůraznil, že jde o celo­firemní úspěch, za nímž stojí úsilí všech zaměstnanců ČEPS, kteří jsou aktivní v zahraničních pracovních skupinách a projektech. Společně se nám už přes 17 let, co mám v ČEPS na starost zahraniční agendu, daří budovat silné zahraniční vztahy a unikátní postavení na mezinárodní scéně, včetně důvěry asociace ENTSO-E v naši společnost. Získané zkušenosti a samozřejmě podpora ČEPS vedly k mému zvolení na post prezidenta všemi členy asociace. Této pocty si velmi vážím a přijímám ji s plnou pokorou a nasazením.

Můžete stručně popsat roli ENTSO-E na poli evropské energetiky?
Naše asociace je především respektovaným partnerem institucí EU při přípravě evropské energetické legislativy, která pak zásadně ovlivňuje nejen činnost energetických subjektů, ale v důsledku i běžné spotřebitele. ENTSO-E se podílí například na přípravě evropských síťových kodexů, které stanovují jednotná a v rámci EU právně závazná pravidla zejména v oblastech provozu a rozvoje přenosových soustav. Asociace rovněž výrazně přispívá k propojování evropských energetických trhů, jehož výsledkem je zvyšování konkurence na trhu s regulační energií, a tedy tlak na snižování její ceny.

Uplynulé čtyři roky jste asociaci reprezentoval ve funkci viceprezidenta. Jak byste toto období zhodnotil? Jaké největší výzvy jej provázely?
Po celou dobu mého působení v ENTSO-E, tedy včetně posledních čtyř let, jsem se spolu s ostatními zástupci ve vedení asociace snažil, aby naše asociace rostla a byla respektovaným hráčem v globální energetické komunitě. A to se nám podařilo. ENTSO-E je dnes uznávaným partnerem pro instituce EU a další vlivné hráče v energetice při řešení nových výzev energetické politiky. Z těch největších v uplynulém období mohu zmínit pandemickou situa­ci, energetickou krizi a nouzovou synchronizaci evropské přenosové sítě s Ukrajinou. Jsem hrdý na to, že navzdory všem nepříznivým okolnostem se nám v ENTSO-E daří plnit veškeré povinnosti a naplánované cíle při zajištění bezpečnosti a spolehlivosti dodávek elektřiny ve všech členských státech.

Jaké hlavní priority a výzvy vás nyní čekají?
Evropský energetický sektor se dynamicky mění a my musíme zajistit, aby asociace byla na chystané změny připravená a nadále dokázala flexibilně reagovat na jakékoli mimořádné situace. V popředí zájmu budou jak zmíněná energetická krize a další rozvoj naší spolupráce s Ukrajinou, tak i pokračující diskuze s orgány EU v kontextu připravované legislativy a samozřejmě posilování soudržnosti, solidarity a důvěry mezi členy ENTSO-E. Čekají nás náročné dva roky a já budu usilovat o to, aby jak ENTSO-E, tak i společnost ČEPS, která je nyní jedním z nejrespektovanějších provozovatelů přenosových soustav v Evropě, byly na jejich konci zase o kus silnější.

Evropské přenosové soustavy jsou propojené. Probíhá jejich rozvoj, respektive výstavba a modernizace i koordinovaně v rámci ENTSO-E, nebo se každý národní provozovatel přenosové soustavy stará o rozvoj své sítě sám?
Evropská spolupráce je v energetice nezbyt­nou podmínkou v mnoha oblastech včetně té základní, jíž je zajištění bezpečnosti a spolehlivosti provozu přenosových soustav, a tedy i dodávek elektrické energie obyvatelům. ENTSO-E pravidelně každé dva roky zpracovává desetiletý evropský rozvojový plán, tzv. TYNDP, který vzniká ve spolupráci všech provozovatelů přenosových soustav v Evropě na základě povinnosti definované v Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 o vnitřním trhu s elektřinou. Plán vychází z komplexní přípravy a široce konzultovaných scénářů budoucího vývoje zdrojové základny a spotřeby elektrické energie  v Evropě.

A jaké jsou praktické aspekty evropského rozvojového plánu?
Na základě uvedených scénářů se definují potřebné přenosové kapacity mezi jednotlivými evropskými státy. Tyto potřeby se rozpracovávají do reálných a technicky proveditelných projektů pro posílení přeshraničních přenosových kapacit, rozvoj národních sítí následně provádějí jednotliví provozovatelé. Přínosy spolupráce v této oblasti spočívají zejména v používání jednotné metodiky pro plánování rozvoje přenosových soustav a možnosti využívat unikátní evropské know-how při tvorbě národních plánů rozvoje.

Přečtěte si také