Levné bydlení se často prodraží

Už nejde jen o investice do pořízení nemovitosti, stále větší roli hrají náklady na provoz.

Energie zdražily a slýcháme, že levné už nebudou. To se významně projeví v nákladech spojených s bydlením. Dosud lidé řešili, zda budou mít na koupi vlastního bytu, nebo na nájem. O výdaje na provoz se zase tolik nestarali. Energetická krize, ale i rostoucí důraz na udržitelnost matematiku dostupnosti bydlení výrazně posouvají. Hodně znát to je na trhu kancelářských prostor, kde už firemní nájemce mnohdy více než výše samotného nájmu zajímá právě energetická náročnost budovy a s tím spojené náklady. Změnit myšlení bude třeba i při pořizování bytu.

Foto: Shutterstock

Poměr výdajů na koupi vůči výdajům na provoz za dobu nějakého standardního životního cyklu hodně kolísá, ale váha druhé zmiňované veličiny v poslední době rozhodně výrazně roste. Moderní bydlení naštěstí nabízí řadu prvků, jež energetickou náročnost snižují. Začíná to stavební konstrukcí a izolacemi, aby ztráty tepla byly co nejmenší. Následují pokročilá technologická řešení jako využívání odpadní vody a energie v ní, solární panely a bateriová úložiště nebo tepelná čerpadla jako zdroje tepla.

Zájemce o dům a byt pak stojí před volbou, jestli na počátku investovat méně do jednoduché, a tedy levnější stavby a pak být po zbytek života zatížen vysokými provozními náklady, nebo investovat více do bydlení moderní koncepce s nízkými tepelnými ztrátami a efektivním zdrojem tepla a následně platit méně za provoz.

Ideální je propočítat obě varianty za období do větší rekonstrukce, která může být nutná třeba za 30 let. Jsem přesvědčen, že vícenáklady spojené s energetickou efektivností se dnes určitě vrátí. Na vhodné volbě a kombinaci technologických řešení pak záleží, jak rychle. Roli hraje také to, zda jde o sólo investici do jednoho rodinného domu, či o developerský projekt o desítkách či stovkách bytových jednotek. V druhém případě lze zpravidla dosáhnout větší efektivity, a tedy rychlejší návratnosti investice například do výkonných tepelných čerpadel nebo solárních panelů na střechách.

Každopádně bude do budoucna i u bydlení mnohem více platit, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.

Martin Skalický, předseda poradenského týmu investiční skupiny Progresus

Přečtěte si také