Kvalitní lidé jsou základ všeho

Advokátní kanceláři DBK Partners se v roce 2023 podařilo v žebříčku Právnická firma roku obhájit prvenství z loňského roku, tedy v energetice, a rovněž již poněkolikáté zvítězila v kategorii česká firma na mezinárodních trzích.

„Energetika nebyla pro právníky nikdy nudný obor, už vzhledem k tomu, o jak velké a dlouhodobé projekty se v tomto oboru jedná. A ta dynamika neustále roste. V 90. letech se řešilo hlavně omezování škodlivých exhalací u uhelných elektráren. Teď jsou tématem strategické tendry na páteřní zdroje, speciální fondy na investice do nových technologií, jako jsou baterie nebo vodík. Samozřejmě je tu i strategický a bezpečnostní rozměr. Musíte navíc chápat nejen samotnou současnou legislativu, ale i odhadovat její vývoj, protože to s ekonomikou významně souvisí. Ovšem neberte to vůbec jako stížnost – nás to pořád baví a chceme být špička na trhu,“ komentuje partnerka DBK Partners Vladimíra Knoblochová vítězství v kategorii Energetika a energetické projekty.

V této oblasti poskytuje kancelář služby především společnosti ČEZ. Jí pomáhá zejména s velkými akvizičními projekty, veřejnými zakázkami, výstavbou, či naopak odstavováním elektráren a s tvorbou finančních struktur, jako je například investiční fond INVEN Capital, který realizuje investice zejména do technologických start-upů v pokročilejší fázi rozvoje v objemu mnoha miliard korun.

V poslední době se DBK Partners podílela na vyjednávání a uzavření nové koinvestiční smlouvy právě mezi fondem INVEN Capital a Evropskou investiční bankou. Právním poradenstvím se také přičinila o úspěšné akvizice pozemků a společností potřebných k plánované výstavbě závodu na zpracování lithia.

Druhou (opět) vítěznou kategorií byla Česká firma na mezinárodních trzích. Tady se hodně projevila aktivita DBK Partners na americké Floridě, kde úzce spolupracuje s investiční ICP Group. Ta se ve Spojených státech věnuje především výstavbě, akvizicím a správě nemovitostí.

„Celkově tam věci jdou v porovnání s Evropou a speciálně ČR o dost rychleji, pružněji a efektivněji. Je to ale hodně odlišný svět z pohledu byznysu i práva. Ať už vezmete oblast kontraktů, daní, nejrůznějších správních řízení, nebo regulací výstavby. Je skvělé, že i na zahraničním trhu dokáže naše kancelář být klientovi oporou. Současně je ale důležité být pokorný v tom, že nikdy neproniknete do té hloubky jako domácí experti, s nimiž proto samozřejmě úzce spolupracujeme,“ popisuje další z partnerů kanceláře Petr Burzanovský.

Ten zdůrazňuje také další aspekt, na kterém v DBK hodně staví. Tím je schopnost chápat klientův byznys a působit napříč disciplínami, tedy pomoci v rámci transakce nejen se smlouvami, ale také třeba s jejími účetními a daňovými aspekty nebo s řízením rizik.

A kam chce DBK směřovat dál? „Máme vysokou kvalitu v řadě právních oblastí, od transakcí až po trestní právo. To by nikdy nešlo bez skvělého týmu interních i spolupracujících právníků, na jejichž rozvoji hodně stavíme a budeme stavět i nadále. To je naprosto zásadní prvek. Jako zajímavou a důležitou příležitost vnímám i nástup umělé inteligence, která je podobná nástupu výpočetní techniky. Nemyslím si, že bude nahrazovat lidi. Umožní jim ale pracovat mnohem efektivněji, zjednodušit opakované či mechanické činnosti a soustředit se na to, co má největší přidanou hodnotu,“ uzavírá třetí partner DBK Ondřej David.

Chcete získat magazín TOP PRÁVNÍ BYZNYS v PDF zdarma? Zadejte svůj e-mail na odkazu ZDE a zašleme vám ho.

Přečtěte si také