Jeden z největších českých poskytovatelů nebankovních půjček Fair Credit se dostal do finanční tísně a nezvládá vyplácet peníze svým věřitelům. Podle informací týdeníku Euro je ve skluzu se splátkami přinejmenším od začátku léta, přičemž dluh ve formě dluhopisů a půjček se pohybuje ve vyšších stovkách milionů korun. Celkově má skupina od tisíců investorů rozpůjčovány zhruba dvě miliardy korun.
Luxusní úrok i pokuta
Skupina Fair Credit působí na českém trhu od roku 2012, sama o sobě tvrdí, že je druhým nejvýznamnějším poskytovatelem nebankovních spotřebitelských úvěrů s pokrytím všech hlavních regionů Česka. Za deset let prý Fair Credit poskytl půjčky v hodnotě více než pět miliard korun, přičemž obsloužil 150 tisíc klientů. Sídlo firmy je v pražských Vršovicích, hlavní kancelář a největší objem klientely, jíž Fair Credit půjčuje peníze, však pochází ze severomoravského regionu.
Firma pro poskytování úvěrů využívá peníze, které si půjčuje od drobných investorů formou dluhopisů, zápůjček či fondů kvalifikovaných investorů. Od začátku svého působení Fair Credit a další spřátelené firmy nabízejí klientům nadstandardní zhodnocení investic.
Například v roce 2013, v době, kdy základní úroková sazba ČNB dosahovala úrovně 0,05 procenta, firma prodávala šestileté dluhopisy (v celkové hodnotě 300 milionů korun) s roční úrokovou sazbou 7,5 procenta. A ještě před necelými dvěma lety v prosinci 2020, tedy v době druhé vlny koronavirové pandemie, vydala spřátelená firma Concord Financial Invest zaknihované dluhopisy s pevným úrokovým výnosem 5,8 procenta. Jak uvádí v prospektu emitenta, odhadované rozmezí emise by se mělo pohybovat mezi 200 až 500 miliony korun.
Právě kvůli absenci tohoto dokumentu dostala společnost Fair Credit v minulosti tučnou pokutu od centrální banky – deset milionů korun. Regulátor v létě 2019 usoudil, že firma, jež v několika emisích dluhopisů získala přes 1,3 miliardy korun, investorům vůbec nenabídla prospekt, tedy podrobné informace o investici.
„Jednotlivé emise dluhopisů byly posouzeny jako jedna nabídka cenných papírů bez uveřejnění prospektu a šlo o trvající delikt. Ačkoli firma v emisních podmínkách uvedla, že nehodlá dluhopisy veřejně nabízet, fakticky činila pravý opak,“ zmiňuje Bankovní rada ČNB v rozhodnutí o udělení pokuty. Firma, kterou tehdy ovládal Martin Nejedlý, se odvolala formou rozkladu, ale centrální banka pokutu potvrdila.
Nejisté miliardy
Byznys Fair Creditu se zadrhl během covidového období. Zdroje, které si nepřejí být jmenovány, hovoří o horší platební morálce klientů, zejména v ostravském regionu, a zároveň zvýšeném výběru peněz ze strany investorů. Poskytovatel půjček se dostal do klinče a přestal věřitele vyplácet.
Z dokumentů, které má týdeník Euro k dispozici, vyplývá, že mateřská firma Concord Financial Holding své závazky uznává. Management firmy investory aktivně oslovuje, navrhované řešení však není nikterak zajímavé a už vůbec ne bezpečné. Jiří Záruba, který je podepsán pod dopisem věřitelům, v dokumentu uvádí: „Dnešní turbulentní doba přináší spoustu nečekaných výzev, které mají vliv na chod našeho holdingu, v důsledku čehož se ztížily možnosti včasného a řádného plnění závazků vůči vám.“
Věřitelům firma nabízí postupné splácení jistiny půjček formou odkupu pohledávky; o úroky investoři přijdou automaticky. Firma počítá se splátkou 0,83 procenta měsíčně do konce roku (pro ilustraci, je to asi 8 300 korun z půjčeného milionu), plán splátek pro další pololetí se klienti, kteří na takový návrh přistoupí, dozví až na konci letošního prosince.
Pokud by se investoři rozhodli nepříliš výhodnou nabídku nepřijmout a podat insolvenční návrh na věřitele, Záruba upozorňuje klienty, že průměrná výtěžnost konkurzů v Česku se pohybuje kolem sedmi procent. Na otázky týdeníku Euro, jaké je celkové úvěrové zatížení skupiny a kde chce Fair Credit, respektive Concord Financial Holding získat prostředky na postupný odkup pohledávek od věřitelů, firma vůbec nereagovala.
•