Elektromobilita na klíč

Dodací lhůty u dobíječek se budou prodlužovat, říká Ondřej Synek, obchodní ředitel ChargeUp.

O jaké produkty je v Česku největší zájem?
V Čechách je elektromobilita stále na začátku, nicméně roste. Zhruba 80 až 90 procent dodaných dobíječek tvoří pomalejší AC wallboxy či sloupky. Český zákazník zpravidla oceňuje, že mu dodáme řešení na klíč. Od projekce přes dodávku a realizaci až po následný monitoring a servis stanic. Čím dál více klientů chce dobíjení zpoplatnit, aby nemuseli provoz stanic dotovat. To umožňuje naše aplikace, která zajistí bezhotovostní platbu za dobitou elektřinu včetně vydání dokladu.

Nabíjení elektromobilů dávno není jen o hardwaru. Co dnes umějí nabídnout chytrá soft­warová řešení?
Kromě řízení, správy a monitoringu dobíjecích stanic umožňují některé z dnešních systémů dynamicky řídit jejich výkon, umíme elektronabíječky propojit se systémem chytrého parkování. Nová řešení podporují i koncept V2G, kdy vozidlo umí elektřinu „vracet“ v opačném směru, tedy zpátky do sítě, nebo například smart charging, kdy je výkon stanic řízený na základě dat z distribuční sítě. V Unicornu se tímto hodně zabýváme a vnímáme řešení společnosti ChargeUp jako klíčovou součást energetického ekosystému.

Zasáhla vás nynější mikročipová krize nebo výpadek v dodávkách drahých kovů?
Zatím ne, jsme dobře předzásobeni. Ale jsme si vědomi toho, že situace bude v roce 2022 komplikovaná. Kvůli nedostatku mědi jsou už dnes problémy s dodávkami kvalitních kabelů a dá se očekávat, že se dodací lhůty budou prodlužovat i u dobíječek. I proto už nyní objednáváme stanice a náhradní díly do skladu ve vyšším množství.

Přečtěte si také