Dvojnásobný výnos s pákou

Čeští investoři dostali jedinečnou investiční strategii, jež násobí výkonnost akciových trhů, říká Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners.

Finanční skupina Partners spustila nový akciový fond Double Speed rizikový. Proč jste přišli s konceptem, který zatím funguje jen v zahraničí a pro vybrané klienty?
Chceme českým investorům nabídnout unikátní podílový fond, který na úkor vyššího rizika nabídne možnost vysoce nadprůměrného výnosu. Fond totiž vy­užije „půjčku“, aby navýšil pozici v akciích, čímž znásobí jejich dlouhodobý růstový potenciál. Očekávané zhodnocení tak míří na 15 procent ročně. Fond bude navíc využívat likvidní a burzovně oceňovaná aktiva, což mu umožňuje denně kontrolovat rizika a volatilitu. V delším časovém horizontu by měl překonat jak akciové podílové fondy, tak burzovně obchodované fondy (ETF).

Co znamená, že fond využívá pákového efektu známého z nemovitostního trhu?
Pokud akcie přinášejí dlouhodobě osm procent a pokud víte, že si můžete půjčit jen třeba za tři procenta, pak má smysl si půjčit a do akcií znovu zainvestovat. A právě místo samotných klientů si půjčí přímo fond a „dokoupí“ dodatečnou pozici v akciích. Jde tak o dvojnásobnou páku. Pro srovnání u hypoték lidé často využívají až čtyřnásobnou páku, což je 80 procent poměru mezi výší hypotečního úvěru a zástavní hodnotou nemovitosti (LTV). Výhodou tohoto typu fondu je, že si může půjčit na kratší období, navíc oproti likvidním, transparentně oceňovaným a výnosnějším akciím. Ve výsledku je tak úvěr mnohem levnější.

V čem se tento fond liší od běžně dostupných v Česku?
Běžné akciové fondy dlouhodobě vydělávají „pouhým“ držením akcií v průměru osm až deset procent ročně podle konkrétní strategie fondů. Fond Double Speed rizikový ale jako jediný retailový podílový fond v Česku dokáže pomocí finanční páky výnos znásobit a zvýšit dlouhodobý růstový potenciál akcií na dvojnásobek. S určitou nadsázkou lze říct, že jde o dva akciové fondy za cenu jednoho. Investuje do maximálně diver­zifikovaného indexu světových akcií, tedy do akcií velkých a silných společností převážně z USA a Evropy.

Dlouhodobý výnosový potenciál fondu má být kolem 15 procent ročně. Kde berete jistotu, že tomu tak skutečně bude?
Vycházíme ze zkušeností zahraničních správců a dlouhodobého výnosu akcio­vých fondů. Pokud při poměrně konzervativním pohledu nesou akcie kolem osmi procent, pak by se po odečtení úrokových nákladů měla výkonnost fondu pohybovat v průměru kolem 15 procent ročně.

Je to spojené s tím, že je určený pro investory, kteří hledají nadprůměrný výnos při akceptování přiměřeně vyššího rizika?
Ano, denní kolísání hodnoty fondu bude dvojnásobné oproti diverzifikovaným akciovým fondům. Ale v delším časovém horizontu volatilita nehraje takovou roli a prim převezme vyšší výkonnost a složené úročení, respektive rychlejší růst ještě akceleruje. Fond je proto vhodný pro investice v delším horizontu a pro pravidelné investování.

Má jít o zpřístupňování finančních produktů klientům bez rozdílu výše jejich prostředků?
Fond jsme postavili tak, že splňuje přísné české zákonné standardy, a proto ho můžeme nabídnout nejen bohatým klien­tům, ale dosáhnou na něho také běžní investoři s horizontem alespoň pět let a vkladem již od pěti set korun. Navíc má fond nulový vstupní poplatek.

Jsou na fond tohoto typu Češi připravení? Vyznají se v této problematice?
Délka investičního horizontu napovídá, že Double Speed rizikový míří na dlouho­dobé investory, které krátkodobá volatilita tolik nezajímá a cílí na vyšší zhodnocení i za cenu aktuální vyšší volatility. Z našich zkušeností vyplývá, že klienti už jsou na fond tohoto typu připravení. Zatímco dříve se investovat teprve učili, bylo třeba jim vysvětlovat základy, například fakt, že pokles trhů s sebou nese příležitost a vybírat bezhlavě peníze je velká chyba, dnes už jsou mnohem zkušenější. Vedle dluhopisových a akciových fondů tak mohou investovat část svých dlouho­dobých rezerv i do tohoto fondu. Naše doporučení pro Double Speed rizikový je, že by měl tvořit zhruba deset procent investičního portfolia.

Přečtěte si také