Devítka se stává centrem, říká starosta Portlík

Dlouhodobě nejprogresivnější pražskou částí by se dala označit Praha 9. Na její území připadá čtvrtina připravovaných bytů v Praze, přes třicet procent všech povolených bytů v Praze za posledních deset let a čtyřicet procent všech povolených bytů v bytových domech v Praze v minulém roce. Ceny bytů na Praze 9 byly dokonce dlouhodobě nejnižší.

„Devítka už dávno není periferie, právě naopak, pomalu se stává centrem –⁠ přinejmenším tím lokálním a byznysovým. Má to ale i svá rizika, protože chceme zachovat naši městskou část i jako příjemné místo k životu. To znamená, že musíme držet krok s investory a dbát na to, aby za developmentem nekulhala občanská vybavenost, tedy především školy, školky, sportovní vyžití a parky. Jsem rád, že se nám to daří,“ říká Tomáš Portlík, starosta Prahy 9.

„Nedávno jsme zkolaudovali školu Elektra, prosazujeme výstavbu nových tramvajových tratí a rozvíjíme místní zeleň. Všechno to ale něco stojí a rozpočtové určení daní je bohužel tak nešťastně nastavené, že rozvoj vydělá státu spoustu peněz, ale k nám do městských částí se vrací minimum. Sice to částečně kompenzujeme kontribucemi od developerů, ale je to jedna z věcí, kterou je potřeba začít řešit systémově,“ upozorňuje.

Praha 9 se umístila i na druhé příčce letošního srovnávacího výzkumu Město pro byznys. „Výzkum ocenil, jak rychle se Praha 9 rozvíjí, jak se u nás daří podnikatelům, kolik se u nás dokončilo bytů, elektronickou komunikaci našeho úřadu, a taky naši síť nabíječek pro elektromobily,“ uvedl  Tomáš Portlík.

Tomáš Portlík, který se navíc před nedávnem stal i nejoblíbenějším pražským starostou, tvrdí, že nejdůležitější jsou pro něj spokojení občané. „Loni se nám však podařila řada dobrých věcí. Jako v minulých letech jsme úspěšně čerpali dotace ze státního rozpočtu, evropských fondů nebo od hlavního města Prahy, a to zejména na investice ve školství,“ uvádí Tomáš Portlík (ODS). Do školství by na Devítce měly i nadále směřovat největší investice.

Na městský obvod Praha 9 připadá:

  • Cca čtvrtina všech připravovaných bytů v Praze
  • 31 % ze všech povolených bytů v Praze za posledních 10 let (12 143 bytů)
  • Téměř 40 % ze všech povolených bytů v bytových domech v Praze za rok 2022
  • 26 % ze všech dokončených bytů v Praze za posledních 10 let (11 059 bytů)
  • 26 % nových bytů v nabídce –⁠ aktuálně nejširší nabídka z celé Prahy (téměř 1 500 bytů)

Přečtěte si také