Cloudová řešení jako základ moderního byznysu

Efektivní a bezpečná cesta pro firmy, jak modernizovat podnikové procesy, a tím posílit konkurenceschopnost a obhájit své místo na trhu.

Vysoce efektivní, škálovatelná, flexibilní a dobře zabezpečená – taková by měla být ideální podniková IT infrastruktura z pohledu firem. Dosáhnout jí mohou poměrně snadno a rychle cloudovými řešeními, jejichž popularita v byznysových kruzích dlouhodobě roste. Najdou se však stále i společnosti, které nevyužívají cloud vůbec. Správná adaptace cloudových nástrojů přitom přináší řadu výhod a do budoucna bude představovat zcela klíčový faktor úspěchu.

Trend rostoucí oblíbenosti cloudu potvrzuje například zpráva z roku 2022 softwarové společnosti SAP, podle níž alespoň jedno řešení tohoto druhu využívá 77 procent českých firem. Ze stejných čísel lze však také číst, že se stále najdou firmy, které cloudová transformace zcela míjí, případně možností tohoto řešení nevyužívají naplno.

Libor Šnobl, ředitel IT konzultačně-technologické společnosti Lundegaard

Příčinou je mimo jiné skutečnost, že v Česku nejsou podobně moderní řešení brána některými firmami příliš vážně a často hledají jiné, zdánlivě jednodušší a levnější alternativy. „Je tady ještě spousta společností, co si myslí, že mít vlastního pracovníka, který cloud zastoupí, je levnější a bezpečnější,“ popisuje situaci na trhu Libor Šnobl, ředitel IT konzultačně-technologické společnosti Lundegaard.

Neochotu firem pouštět se do cloudové transformace si lze vysvětlit také obavami z neznámého, jak říká Luboš Pech, ředitel produk­tů a služeb pro firemní zákazníky společnosti Vodafone: „Přechod do cloudu nebo změnu jeho poskytovatele vnímají firmy jako velmi rizikový proces.“ Potenciální nebezpečí přitom společnosti spatřují například v plynulosti přechodu na nové řešení, v míře bezpečnosti či ve vysokých vstupních a provozních investicích.

Řešení na míru přináší flexibilitu a vysokou kontrolu

Důkazem, že je cloud v mnoha směrech především výhodou, a nikoliv rizikem, je zmíněná společnost Lundegaard, která pro své klienty vytváří aplikace na zakázku. Byznys firmy na cloudu stojí, používá ho zejména pro testování a provoz zmíněných aplikací. Před dvěma lety se společnost rozhodla pro technologickou modernizaci, a proto vyměnila dosavadního dodavatele za Vodafone a zahájila přechod na nové cloudové řešení stavěné plně na míru a s vlastním aplikačním programovým rozhraním.

Libor Šnobl přiznává, že byl zpočátku nedůvěřivý: „Byli jsme naučení, že všechno trvá dlouho a že se i za málo platí vysoké poplatky.“ Opak byl ale pravdou – i díky kompatibilitě předchozího řešení byl projekt dokončen s předstihem, a navíc za čtyřnásobně nižší cenu, než by si vyžádala alternativa v podobě využití public cloudu.

Personalizované cloudové řešení od Vodafonu dává společnosti Lundegaard možnost mít nástroje a procesy plně pod kontrolou, což v praxi znamená nejen finanční, ale i časové úspory. „V minulosti nás brzdilo, že jsme museli nejdříve poslat požadavek dodavateli, abychom něco upravili. Sami jsme přitom věděli, že jde o jednoduchý úkon na pár minut, a bylo frustrující, že na něho musíme čekat,“ popisuje své zkušenosti Libor Šnobl.

Bezpečnost dat na prvním místě

Důležitá je pro firmy také bezpečnost cloudu. Ačkoliv se může zdát, že například vlastní serverovna je vůči kybernetickému útoku odolnější než odkudkoliv dostupné cloudové úložiště, není tomu tak. Ve skutečnosti poskytovatelé cloudových služeb musejí splňovat vysoké bezpečností standardy a být schopní čelit nejaktuálnějším hrozbám a ochránit data klientů. Zejména malé a střední firmy často nemají možnost si takovou míru ochrany svépomocí zajistit. A přesně s tím jim mohou pomoci cloudové služby od Vodafone Business.

Cloudová řešení jsou pro firmy tedy v každém ohledu efektivní i bezpečnou cestou, jak modernizovat podnikové procesy, a tím posílit konkurenceschopnost a obhájit své místo na trhu. V dynamickém a neustále se proměňujícím světě byznysu cloud představuje nezbytný nástroj, který firmám umožní udržet tolik důležitý krok s dobou.

Přečtěte si také