ČEZ může být do roku 2040 klimaticky neutrální

Plány Skupiny ČEZ dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040 získaly posvěcení celosvětově uznávané odborné iniciativy Science Based Targets.

ČEZ již loni obdržel potvrzení svých krátko­dobých cílů stanovených ve strategii Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka. Nyní verdikt mezinárodní iniciativy Science Based Targets (SBTi), která poskytuje firmám z celého světa odborné posouzení jejich klimatických cílů z hlediska nových vědeckých poznatků, potvrdil, že dlouhodobý cíl Skupiny ČEZ dosáhnout do roku 2040 klimatické neutrality je s těmito poznatky v souladu. Zásadním předpokladem pro energetické firmy je dosažení klimatické neutrality již v roce 2040, o deset let dříve než jiní. Validace cíle iniciativou SBTi říká, že splňuje podmínky Pařížské dohody o omezení globálního oteplo­vání na úrovni 1,5 stupně Celsia.

ČEZ se tak stal první českou společností, která se posouzením všech svých dekarbonizačních cílů (krátkodobých, dlouhodobých i klimaticky neutrálních) může pochlubit.

Důležitý ukazatel

„Dekarbonizační úsilí celého světa neustále zrychluje. Na firmy jsou kladeny čím dál přísnější požadavky a je složité se v plánech jednotlivých společností orientovat. Nezávislé posouzení od odborné světové platformy proto slouží jako záruka pro všechny, kdo udržitelnost považují za klíčovou součást svého podnikání a vyžadují ji také od svých obchodních partnerů a dodavatelů. Jsem rád, že ČEZ opět potvrdil roli českého lídra, a doufám, že budeme inspirovat další zdejší firmy, aby si nechaly své plány nezávisle posoudit,“ říká generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

„Dekarbonizaci myslíme v ČEZ skutečně vážně a těší nás, že naši cestu, jak jí dosáhnout, potvrdila i velice přísná certifikace SBTi. Pro všechny je to jasný signál, že máme konkrétní plán plnění našich cílů a že naše snaha o transformaci energetiky v Česku sahá daleko za horizont roku 2030,“ říká ředitelka udržitelnosti Skupiny ČEZ Michaela Chaloupková. Odhadovaný meziroční pokles emisní intenzity Skupiny ČEZ letos bude činit sedm procent (z 0,29 na 0,27 tun oxidu uhličitého ekvivalentu/MWh). Oproti roku 2001 se tento ukazatel snížil již o 62 procent.

Úspěšné zhodnocení přísnějších cílů vítají i investoři. „Byli jsme velmi zapojeni do počátečního představení metodiky SBTi společnosti ČEZ. Po dosažení zhodnocení krátkodobých dekarbonizačních cílů na úrovni globálního oteplení výrazně pod dvěma stupni Celsia loni v červnu ČEZ přirozeně pokračoval ve svých ambicích a předložil svou aktualizovanou dlouho­dobou klimatickou strategii SBTi s přísnějším cílem 1,5 stupně Celsia. To je ukázka, jak vzájemná spolupráce podporuje všechny zúčastněné strany v dosahování lepších výsledků s nižším úsilím a vyšší efektivitou,“ uvedl Francois Humbert z investiční společnosti Generali Investments.

Potvrzení od SBTi je důležitým ESG ukazatelem zejména pro finanční instituce, jako jsou banky či pojišťovny, ale i pro významné investiční domy (například BlackRock, JP Morgan, Bank of New York Mellon, Capital Management či Goldman Sachs Asset Management), podílové fondy či akcionáře. SBTi podporují celosvětově uznávané instituce, jako je Organizace spojených národů či Světový fond na ochranu přírody, a pracuje pro více než 6 600 společností z celého světa, z nichž více než 3 800 má od ní své klimatické cíle již ověřeny.

Přečtěte si také