Budujeme moderní Česko prostřednictvím digitalizace, říká Tibor Szabó z InQool

O tom, že moderní země se neobejde bez moderních technologií, dnes již nemůže být pochyb. Jedním z těch, kdo se na jejich vývoji podílí, je i společnost InQool zabývající se vývojem softwaru jak pro soukromou, tak i veřejnou sféru. „Naším cílem je samozřejmě vývoj těch nejlepších softwarových řešení. Pomáháme tak budovat moderní Česko prostřednictvím digitalizace,“ říká předseda představenstva InQool Tibor Szabó.

Kdo vlastně tvoří InQool a čím přesně se zabýváte?

InQool je softwarová firma, kterou jsme zakládali před třinácti lety. Za tu dobu jsme vyrostli z pěti nadšených studentů na společnost, v níž pracuje přes sedmdesát odborníků. Máme za sebou přes dvě stě zakázek pro více než sto významných klientů v soukromém i veřejném sektoru. Mohlo by se říct, že prostě jen vyvíjíme software, ale osobně jsem přesvědčen, že je za tím víc.

Co přesně?

Naším firemním mottem je: „Budujeme moderní Česko“ a z pozice IT firmy bych doplnil, že ono moderní Česko pomáháme budovat prostřednictvím digitalizace. Není to pro nás jen chytlavé slovíčko, o němž se mluví a píše, ale náš denní chleba. Zaměřujeme se na systémy, které jsou pod velikou zátěží a které se významně podílejí na byznysu korporátních klientů, nebo v případě e-governmentu pomáhají plnit různé striktní legislativní povinnosti a agendy.

Jak se vlastně digitalizace v Česku změnila za dobu, co působíte v oboru?

Spousta věcí se povedla, ale ještě máme kus cesty před sebou. Komerční sektor je již tradičně hybatelem digitalizace a inovací. To je přirozené, protože je to nutná součást toho, jak být úspěšným v tvrdém konkurenčním prostředí. I když to na povrchu nemusí být nutně vidět, tak i stát se významně posunul v objemu i kvalitě zakázek pro digitalizaci svých služeb. Tržní prostředí je dnes transparentnější a konkurenčnější, což představuje výzvu. My se ale výzev nebojíme, protože víme, že nás i celý trh posouvají kupředu.

Mohl byste uvést nějaké příklady zakázek, na nichž jste se podíleli?

Aktuálním příkladem je nedávno spuštěná aplikace Balíkovna, která je prvním razantnějším vstupem České pošty do komerčního konkurenčního prostředí logistiky. Zmínit mohu také klíčový systém spravující miliardy dokumentů pro mobilní operátory Slovak Telekom a T-Mobile. V rámci projektu Brno iD jsme digitalizovali kompletní MHD v Brně, přičemž systémem ročně proteče přes miliardu korun za městské služby. Stáli jsme ale také u reakce Česka na příchod uprchlíků z Ukrajiny, kdy jsme promptně realizovali rozšíření Portálu cizinců ministerstva vnitra, který obsloužil po spuštění stovky tisíc žadatelů o podporu.

Jak se potýkáte s nedostatkem lidí na pracovním trhu?

Klíčem je vzdělávání kvalifikovaných expertů, proto jsme významným partnerem Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a podílíme se na edukačních aktivitách. Výhodou také je, že za nás mluví naše dobře odvedená práce. A největší výhodou pak je, že naše řešení jsou masivně využívána v praxi za spokojenosti zákazníků i uživatelů a to buduje značku a dobré jméno firmy.

Přečtěte si také