Benefit, který se vyplatí

Je pro zaměstnance a firmy lepší variantou navýšení finanční odměny přímo do mzdy, nebo zvýšení příspěvku na stravenky? Spočítali jsme to a porovnali za vás. A lépe z toho vyšly stravenky.

Firmy vnímají, že je třeba zaměstnancům valorizovat mzdy, ale zároveň hledají cesty, které pro ně znamenají rozpočtově odpovědná a daňově optimální řešení. Tuto situaci lze zčásti řešit využitím možností, které nabízejí takzvaně daňově optimální stravenky. Nejvýhodnější forma valorizace mzdy je totiž zvýšení nominální hodnoty stravenek právě do výše daňově optimální stravenky. To je aktuálně 194 korun. Zaměstnavatelé si tedy odečtou z daní nejvíce, když zaměstnancům pořídí stravenky právě v této hodnotě. Firmy mohou svým zaměstnancům uhradit i vyšší částku, to už ale bez slevy na dani na straně zaměstnavatele, jedná se pak o nedaňový náklad.

Foto: Shutterstock

Průzkum agentury Ipsos, který v srpnu 2023 provedlo Sodexo, ukazuje, že dvě třetiny zaměstnanců by preferovaly navýšení mzdy o jeden tisíc korun ve stravenkách oproti 740 korunám přímo do mzdy. Tato preference je stejná u respondentů, kteří stravenky mají, i u těch, kteří stravenky od svého zaměstnavatele nedostávají.

Podle průzkumu osm z deseti zaměstnanců souhlasí s tím, že stravenky jsou důležitý benefit od zaměstnavatele, který jim přilepšuje k rodinnému rozpočtu. Oceňují, že jim zaměstnavatel dává něco navíc.

A sedm z deseti dotazovaných zaměstnanců souhlasí s tím, že stravenky pomáhají zmírnit dopady zdražování potravin a nealkoholických nápojů. Zaměstnanci, kteří dostávají příspěvek ve formě stravenek, uvedli, že průměrně platí 16 procent z ceny nákupů potravin právě stravenkami. Celkem 68 procent zaměstnanců pak využívá stravenky alespoň jednou týdně k nákupu potravin v supermarketu nebo hypermarketu a 42 procent platí stravenkami v restauracích, jídelnách, kavárnách a podobných podnicích.

Propojením stravenkové karty s platební kartou mohou lidé platit i vyšší částku, než kterou mají k dispozici ve stravenkách. Díky cashbackové službě Sodexo Peníze zpět navíc mohou získat až 5 500 korun ročně. To jim pouhá finanční valorizace mzdy nepřinese.

Zjistěte, kolik byste díky využití daňově optimální stravenky mohli své firmě ušetřit vy. Informace najdete na webových stránkách www.sodexo.cz.

Přečtěte si také