Babišovi a Hilšerovi hrozí pokuta kvůli financím na prezidentskou kampaň

Na konci září uplynula lhůta pro převod peněžních zůstatků z kampaně. Ze zjištění týdeníku Euro vyplývá, že Marku Hilšerovi a Andreji Babišovi zbyly na účtech stovky korun, a nesplnili tak zákonnou povinnost.

Kandidáti z letošní prezidentské volby museli do pátku 29. září převést zbytek peněz ze svých transparentních účtů na dobročinné účely. Povinnost podle údajů na svých transparentních účtech splnili čtyři z devíti kandidátů, dvěma na účtu nic nezbylo a dva uchazeči o úřad hlavy státu bagatelní zůstatky zatím mají stále na svých účtech.

Pavlovi zbylo nejvíc

Ze zjištění týdeníku Euro vyplývá, že nejvyšší částku – konkrétně 2 348 491 korun – převedl na dobročinné účely vítěz lednové volby, prezident Petr Pavel. Ten zůstatek začátkem září rovnoměrně rozdělil mezi sedm charitativních organizací. Po 335 500 korunách tak dostala například Charita Hlučín na pořízení nového auta, spolek Klubíčko Cheb na vybavení počítačové učebny pro rodiče či pražský Nadační Fond Modrá Rybka na vzdělávací projekty na školách. O devět korun méně – 335 491 korun – pak od Petra Pavla získal karlovarský spolek Res Viate na nákup “staršího vozu pro pečovatelskou službu”.

Vedle Petra Pavla tuto povinnost splnila také Danuše Nerudová, která koncem září převedla 4 936 korun na účet organizace Post Bellum zabývající se zaznamenáváním vzpomínek pamětníků významných historických událostí. Pavel Fischer poslal 2 224 korun Farní Charitě Praha 4 – Modřany a Jaroslav Bašta podpořil počátkem srpna částkou 7 685 Kč spolek Šance na návrat “z důvodu jeho dlouhodobé sociální činnosti, ať již prací s osobami propuštěnými z nápravných zařízení, nebo s mládeží ve smyslu prevence kriminality a intoxikace,” jak uvedl na svých webových stránkách. Ze zpráv na webových stránkách spolku vyplývá, že se Šancí na návrat spolupracuje například bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková či poslankyně SPD Lucie Šafránková.

Babiš a Hilšer nesplnili

Dvěma prezidentským kandidátům – Tomáši Zimovi a Karlu Divišovi – na jejich transparentních účtech nic nezbylo. Další dva uchazeči – Andrej Babiš a Marek Hilšer – podle záznamů na svých účtech zákonnou povinnost nesplnili. Babišovi z kampaně zbylo 250 korun a Hilšerovi 335 korun. Přestože jde o bagatelní částky, zákon o prezidentské volbě se vztahuje i na ně. “Finance budou převedeny po ukončení probíhající kontroly. Podle článku 5 (paragrafu 24 zákona č. 275/2012 Sb. o volbě prezidenta republiky – pozn. red.) je možné je využít na připadnou pokutu,” napsal týdeníku Euro Andrej Babiš v textové zprávě. “Na dobročinné účely jsem dal desítky milionů a nadace stovky. Teď je soutěž na charitu útulku Dášeňka, kterou jsem vyhlásil,” dodal šéf hnutí ANO. Senátor Hilšer na dotaz týdeníku Euro neodpověděl.

Foto: Shutterstock

Zákon kandidátům zakazuje s nevyužitými prostředky nakládat po dobu 180 dnů od oficiálního vyhlášení výsledků voleb. Poté mají 60 dní na převod zůstatků na “sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel”, případně do státní pokladny, pokud dary na financování kampaně nevyužili. Lhůta pro převod zbylých peněz uplynula podle Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí (ÚDFPSH) v pátek 29. září. “Pokud kandidáti nepřevedli prostředky na svých účtech na účely specifikované zákonem v dané lhůtě, hrozí jim sankce v rozmezí 30 tisíc až 500 tisíc korun,” říká předseda úřadu František Sivera. Úřad by se měl uzavřením financování prezidentské kampaně jednotlivých kandidátů zabývat příští týden.

Pokuty za 319 tisíc

Úřad pro dohled nad financováním politických stran a hnutí zatím v souvislosti s poslední prezidentskou volbou udělil pokuty ve výši 319 tisíc korun. Nevyšší, 60tisícová sankce postihla vítěze voleb Petra Pavla, který se podle úřadu provinil tím, že tři dny před volbou nezveřejnil údaje o dárcích a poskytovatelích bezúplatných plnění. Čtyřicetitisícovou pokutu dostal i spolek Milion chvilek, který podle úřadu vedl kampaň, aniž by se předtím zaregistroval. Sankci ve výši 35 tisíc korun pak ÚDFPSH uložil firmě ZFP za “neoznačení prostředků volební kampaně informací o zadavateli a zpracovateli”.

Další sankce hrozí i několika prezidentským kandidátům, kteří ÚDFPSH dosud neodevzdali zprávy o financování volební kampaně. Podle květnové tiskové zprávy úřadu tak neučinilo 13 z celkem 31 kandidátů. ÚDFPSH ale v každém z těchto případů zkoumal, jestli kandidát skutečně kampaň vedl a utrácel za ni peníze. “V některých případech je společenská škodlivost tak malá, že jsme správní řízení vůbec nezahajovali,” říká vedoucí oddělení kontroly a správního řízení ÚDFPSH Ivo Kousal.

Kontroly financování kampaní prezidentských kandidátů zahájil úřad v červenci a předseda Františka Sivera doufá, že budou dokončeny do konce roku.

Přečtěte si také