Stroj nanáší plynulým pohybem jednu vrstvu materiálu za druhou. Před námi se za tichého vrčení začíná rýsovat finální objekt. Jen nejsme v domácí dílně nebo v kanceláři, ale v průmyslové hale a tiskárna nemá rozměry krabice, ale celé pracoviště zabere zhruba sedm krát šest metru. Jsme ve firmě TGS, která jako jedna z prvních v Česku zkoumá využití velkoformátového 3D tisku. Její tiskárna od holandského startupu CEAD je první svého typu u nás. Obě společnosti uzavřely exkluzivní partnerství a západočeská firma TGS teď testuje, co vše lze tisknout, z jakých materiálů a za jakých podmínek. Už delší dobu využívá klasický 3D tisk pro výrobu menších komponent, letos však šla o krok dál a zaměřila se na aditivní výrobu větších objektů. Stejně jako celé strojírenství je i průmyslový 3D tisk trochu alchymie a kombinuje několik oborů.
„Velkoformátový 3D tisk je disciplína, v níž se snoubí velký podíl konstruktérské práce při přípravě modelů, tisk a následné obrábění. Jsme v průmyslu, tedy váha dílce nebo schopnost absorpce tepla zde hraje velkou roli,“ popisuje Pavel Diviš, generální ředitel společnosti TGS, co průmyslový 3D tisk znamená. Ukazuje tak, že moderní strojařina není o hlučných špinavých provozech, ale může být také o průzkumu nového, o umění si věci představit a pak hledat způsob, jak je konstruovat. Ostatně na to se v TGS zaměřují.
Firmu založil Pavel Diviš před více než 30 lety s obchodním záměrem prodeje nástrojů ze Švýcarska. Postupně TGS rozšířila činnost o prodej strojů, výrobu a prodej vlastních nástrojů. Aktuálně dokáže zákazníkům dodat komplexní zakázku od návrhu k realizaci včetně vhodné technologie přes dodání příslušných strojů a nástrojů až po vyladění celého mechanismu s následným servisem. To potvrzuje i firemní heslo „dáváme plánům život“.
Co lze na průmyslové 3D tiskárně vytisknout
Krátká odpověď zní: prakticky cokoliv. V TGS využívají tiskárnu Flexbot XL od výrobce CEAD. Ta zvládne vytisknout objekt až do šířky 3,1 metru a výšky 2,4 metru. Tisknout lze z široké škály materiálů, od plastů a bioplastů po takzvané špičkové materiály, které se využívají v letectví. Velký přínos vidí odborníci z TGS při výrobě forem, které se vyrábějí typicky z hliníku. 3D tisk výrazně snižuje náklady i manuální práci. Zároveň zrychluje proces prototypování, a tím poskytuje firmám konkurenční výhodu.
Cesta k vlastnímu produktu českého strojírenství
Často se žehrá na to, že českému průmyslu a strojírenství chybí přidaná hodnota, že jsme jen montovnou. V západočeském Mýtě se to snaží změnit a věří, že v Česku máme potenciál být technologickým lídrem. TGS proto například pořádá vlastní, takzvaný pětiosý veletrh, pro vzájemnou inspiraci profesionálů v oboru a ukázku technologií. Obrábění je dnes totiž víc o přenosu myšlenky než o tvrdé dřině. Jde o to najít řešení, jak díl vyrobit, čím ho obrobit, jak vyřešit třísky a tak podobně.
O své poznatky z výzkumu nových technologií se v TGS rádi dělí se strojaři i se studenty. Nejinak tomu je s 3D tiskem. Ten by měl být další technologií, která českým strojařům může sloužit k tomu, aby přinesli na trh nové nápady. Prototypování v některých případech zkracuje na 24 hodin. Jak ale průmysl velkoformátový 3D tisk využije, se teprve uvidí. Historie tohoto oboru se stále píše. Už teď je však jisté, že TGS je jedním z hlavních aktérů.
•