Strategická spolupráce ExCEEd Orphan a Rafa Laboratories přinese nové možnosti léčby vzácných onemocnění i českým pacientům

Česká farmaceutická společnost ExCEEd Orphan oznámila začátkem srpna strategickou spolupráci s izraelskou společností Rafa Laboratories.

Vstup izraelského investora umožní další rozvoj aktivit v oblasti distribuce léčivých přípravků na vzácná onemocnění v regionu střední a východní Evropy a Izraele. Uzavřené partnerství zajištěné prostřednictvím poradenské společnosti EY v Česku a Chorvatsku umožní jednodušší přístup k těmto lékům i pro pacienty v České republice.

Trh s léčivy na vzácná onemocnění roste celosvětově v porovnání s trhem s léčivy na běžná onemocnění dvakrát rychleji. V letech 2021–2026 se očekává až 12% nárůst. Podle dat Evaluate Orphan Drug Report 2022 dosáhne do roku 2026 celosvětový prodej léků na vzácná onemocnění 273 miliard USD a bude představovat dvacet procent veškerého prodeje léků na předpis. Poptávka po léčbě vzácných onemocnění ve střední a východní Evropě neustále roste a množství léků, které je zde dostupné, je mnohem nižší než v ostatních rozvinutých zemích Evropy. Strategická spolupráce s českou společností ExCEEd Orphan umožní Rafa Laboratories rozšířit své aktivity na mezinárodním poli a stát se vedoucím hráčem v oblasti rozvoje dostupnosti léčby pacientům se vzácnými onemocněními.

Foto: pixabay.com

O silné důvěře v ExCEEd svědčí dohody, které česká společnost zaměřující se na distribuci léků pro inovativní léčbu vzácných onemocnění podepsala během posledních 15 měsíců s předními světovými farmaceutickými společnostmi, mezi něž patří Amryt, Mirum a SERB. Tyto dohody o spolupráci položily pevný základ pro budoucí aliance v této oblasti.

Jiří Heřmánek, CEO a spoluzakladatel společnosti ExCEEd Orphan, uvedl: „Na počátku celého projektu jsme měli představu o spojení se silným strategickým partnerem, který by pomohl naší mladé společnosti k dalšímu růstu v regionu střední a východní Evropy. Komplexnost akvizičního procesu pro nás však byla překvapením a velmi jsme ocenili profesionální služby finančních poradců EY Chorvatsko a advokátů EY Law Česká republika, díky nimž se celý proces podařilo realizovat v námi požadovaném časovém horizontu.“ 

EY Law Česká republika a EY Croatia poskytly zakladatelům společnosti ExCEEd Orphan komplexní transakční poradenství v souvislosti se vstupem strategického partnera Rafa Laboratories a pomohly tak k velmi významné investici ve farmaceutickém průmyslu.

Ondřej Havránek, advokát a vedoucí partner EY Law Česká republika, uvedl: „Tato investice dokládá, že Česká republika má velmi silné hráče působící ve farmaceutickém průmyslu a společně s kolegy si velmi vážíme, že jsme mohli být součástí procesu uzavření tohoto významného partnerství. Společnosti ExCEEd to otevře dveře k dalším lékům pro pacienty s vzácnými nemocemi a mohou tak pomoci mnoha lidem v nouzi.“

 

Přečtěte si také