Patříme do Evropy, ne Evropě. Svobodní do eurovoleb vsází i na bývalé prezidentské kandidáty

Na tiskové konferenci 22. února představili Svobodní jak klíčová témata pro volby do evropského parlamentu, tak vedoucí kandidáty. Hlavním volebním heslem bude podle předsedy Libora Vondráčka: „Patříme do Evropy, ne Evropě.“ Kromě samotného Vondráčka jako volebního lídra se na kandidátce objeví experti nejen ze stranických řad, ale též dva bývalí prezidentští kandidáti Karel Diviš a Jiří Hynek.

„Jsme eurokritičtí, nechceme si nechat říkat, jak tu máme žít, ale zároveň víme, že volný trh a přístup na společný prostor je něčím, co nám přináší mnohé benefity, které určitě chceme zachovat,“ uvedl tiskovou konferenci Vondráček, který zároveň prezentoval první programový pilíř cílený na zachování české koruny, jelikož vlastní měna je podle něj jedním z nástrojů, které mohou pomoci ozdravit českou ekonomiku, která není v ideální kondici. S tím souhlasí i stranická expertka na ekonomická témata, ekonomka Markéta Šichtařová. „Je třeba připomenout, že o korunu nás chtějí připravit ti samí lidé, kteří se chtějí vzdát i práva veta, takže to není jen otázka ekonomická, ale i politická. Pokud nechceme ztrácet suverenitu, a to Svobodní opravdu nechtějí, tak musíme bojovat za korunu stejně srdnatě jako za právo veta,“ uvedl Vondráček.

Dvojka kandidátky, předseda moravskoslezské organizace Svobodných Matěj Gregor, pak kladl důraz na bezpečnost a ochranu vnějších hranic před nelegální migrací. „Z historie víme, že celoevropská řešení nebyla vždy dobrá. Migrační politika by měla zůstat v rukou suverénních členských států. Nám se vždy vyplatila jen tehdy, když jsme si ji jako Česká republika řešili samostatně,“ řekl Gregor s tím, že Svobodní odmítají jakoukoliv formu centrálně řízeného přerozdělování migrantů mezi evropskými státy s poukazem na to, že státy jako Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, které migrační kvóty od počátku odmítají, se těší mimořádné úrovni bezpečnosti nejen v evropském, ale i celosvětovém srovnání. „Bezpečnost je možná největší hodnotou, kterou občané čekají, že jim zajistí nejen stát, ale i Evropská unie. Migrační politika každého státu je suverénní záležitostí, to musíme nejen respektovat, ale v dnešní době i silně bránit,“ dodal Gregor.

Problematiku obrany akcentoval i bývalý prezidentský kandidát a zároveň prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, podle nějž je základem obranyschopnosti každého státu silná a dobře vybavená a vyzbrojená armáda, přičemž odmítá myšlenku jednotné evropské armády. Tomu by měl podle Hynka odpovídat i přístup Evropské unie. „Konečně řekněme evropským úředníkům, že nejsou vládci EU, ale mají vytvářet podmínky pro domácí obranné průmysly tak, aby byly členské státy schopny své armády adekvátně vyzbrojovat a vybavovat. Musíme si zvolit do evropského parlamentu takové lidi, kteří budou opravdu rozumět problematice obrany, budou odborně zdatní a budou hájit národní zájmy, ne své osobní,“ shrnul důvody pro svou kandidaturu Hynek.

Druhý bývalý prezidentský kandidát, který se ze Svobodné uchází o křeslo europoslance, Karel Diviš uvedl, že Svobodné vnímá jako poslední opravdu pravicovou stranu usilující o odbyrokratizaci a deregulaci. „Jsme proti nesmyslným opatřením plynoucím z Green Dealu, které ovlivňují negativním způsobem nejen českou ekonomiku, firmy a podnikatele, ale jejich negativní důsledky vidíme napříč Evropou,“ vysvětlil Diviš, který zároveň řekl, že pro Svobodné je prioritou rovněž dostavba bloků českých jaderných elektráren a podpora jaderné energetiky obecně, nesouhlas se zákazem výroby aut se spalovacími motory, ale též podpora inovací, vědy a výzkumu. Sám jako podnikatel hodlá též usilovat o maximální konkurenceschopnost evropského i českého podnikatelského prostředí. „Evropa potřebuje to samé co Česká republika – přijímat co nejméně nesmyslné legislativy. Debyrokratizaci se musí dát jasný pokyn, že třeba 10 % úřednických míst napříč institucemi se zruší a ono se ukáže, které agendy jsou reálně zbytné,“ dodal Diviš.

Předseda Svobodných Vondráček zároveň uvedl, že kandidátku podporují i další pravicové strany jako Soukromníci, Pro Plzeň nebo Zdraví Sport Vzdělání a další ještě budou oznámeny. V případě volebního úspěchu je pak podle Vondráčka Svobodným aktuálně nejbližší europarlamentní frakce konzervativců a reformistů ECR. „Takzvaný spitzenkandidát, tedy kandidát ECR na předsedu Evropské komise, je ze strany italské premiérky Meloniové, takže v něj máme důvěru. Nicméně konkrétní partnery budeme hledat podle volebních výsledků,“ uzavřel Vondráček.

Přečtěte si také