Narážíme na to, že spoustu věcí ovlivnit nemůžeme – například vývoj globální situace nebo fungování ostatních firem. Zbývá tedy zaměřit se na vnitřní fungování a najít řešení tam – konkrétně pomocí IT. Cloud, outsourcing a IoT jsou abstraktní pojmy, ale v konkrétní podobě nám mohou pomoci zachránit vaši firmu. Jak?
Problém č. 1 – vysoké CAPEX a OPEX
IT vybavení často spíše vnímáme jako narušitele klidu než řešitele problémů. O firemní IT je potřeba se neustále starat a pravidelně ho obnovovat. Tenhle úkol je ale stále těžší kvůli nedostatku komponent, které když už nějakým zázrakem seženeme, draze za ně zaplatíme.
Už dávno totiž neplatí, že IT vyžaduje spoustu investic do infrastruktury. Současné moderní technologie odstraňují kapitálové náklady a velmi dobře optimalizují i ty provozní.
Odpovědí na první problém je virtuální privátní cloud na sdílené infrastruktuře. Proč?
• Virtuální cloud – 100 % CAPEX nese cloudový poskytovatel.
• Na sdílené infrastruktuře – použití výpočetních zdrojů přesně podle potřeby optimalizuje provozní náklady.
• Privátní varianta – veškerý obsah cloudu včetně všech dat je přístupný pouze jeho majiteli.
Ušetření na investicích a provozu nutně neznamená, že musíme při řešení problémů obětovat své soukromí a zabezpečení. Obětovat také nemusíme čas, který často padne na dešifrování nákladů za cloud nebo komunikaci s podporou, která nám nerozumí.
Problém č. 2 – nedostatek lidí a nezastupitelnost
Často se objevují informace, že automatizace a outsourcing berou lidem místa. Nutně to tak ale být nemusí.
Současná IT oddělení se musí vyrovnat s používáním spousty různorodých technologií. Tato nutnost vede k vysokým nárokům, aby IT zaměstnanci navyšovali svou odbornost, a to hned v několika oborech najednou. Znamená to, že lidé, kterých už je tak málo, čelí tsunami znalostí, které musí mít v několika doménách a na vhodných úrovních. A i když má firma všechno pořešené, stejně přichází období, kdy se všechno hroutí – dovolené.
Outsourcing proto není nástroj, který musí IT oddělení zbavit práce. Je to opatření, které zajišťuje co nejefektivnější zacházení s vlastním IT lidským kapitálem.
Outsourcing totiž neznamená jen přehození veškerého IT fungování na někoho jiného. Správný outsourcing se maximálně přizpůsobí potřebám a pomůže najít optimální finanční balanc.
Problém č. 3 – gigantické energie
Dlouhodobě se všichni snažíme bojovat s narůstajícími cenami energií a už se objevily postupy, které mají zmírnit dopady tohoto trendu.
Ne vždy se ale na seznamu opatření objeví technologie internetu věcí (IoT), která si však větší pozornost zaslouží.
IoT již dlouhou dobu není výsadou pouze výrobního průmyslu. Čidla a sběr dat pomáhají v dnešní době zjišťovat a zpracovávat jedny z nejdůležitějších informací – jak daná společnost pracuje s energiemi.
Jedním krokem je vědět, jaká je kde spotřeba, ale tím druhým, který by měl nevyhnutelně následovat, je mít všechna data na jednom místě a díky tomu sledovat trendy, nacházet místa, kde je možné energie ušetřit, a také okamžitě vědět o problémech a únicích.
Klíčem je řešení na míru
Tato opatření mohou mít úspěch pouze ve chvíli, kdy jsou vhodně implementována do ekosystému celé firmy. Jak tedy posunete váš byznys na další úroveň? Nechte si odborně provést analýzu svého IT, využijte možnosti konsolidace poskytovaných řešení a trvejte na přizpůsobení standardizovaných řešení na míru. A hlavně vnímejte IT jako záchranný kruh, ne jako kouli u nohy.
The Cloud Provider
www.thecloudprovider.cz
•