Odpovědnost 2.0

V Česku je znovu vyhlášen nouzový stav. A co víc, naše země se opět dostala na světové medailové pozice z hlediska šíření covidu-19 i množství obětí, měřeno počtem obyvatel.

Loňská věta premiéra Babiše „Best in Covid“ opětovně nabrala na aktuálnosti. Bohužel, znovu jen v negativní konotaci. A na covid-19 pozitivní prezident, který se nakazil, ačkoli strávil poslední měsíc a půl v nemocnici, opakovanou koronavirovou blamáž jen potvrzuje.

Po téměř dvouletém boji s koronavirovou pandemií se ukazuje, že český salámismus („ono to ve skutečnosti tak strašné není, neznám nikoho nemocného“), permanentní se vyhraňování („vakcína není vyzkoušená, nevěřím jí“) a švejkování („jdu na pivo, půjč mi tvůj test, stejně nekontrolují jména“) na zákeřný vir nestačí. Zase jsme to – my Češi – podělali. A ještě se národ rozhádal. Nikoli plošně, ale když se člověk podívá na sociální sítě, našlápnuto je k tomu více než slušně.

Ilustrace: Richard Cortés

Z jedné strany ukazují prstem očkovaní na „antivaxery“, z druhého břehu odpůrci vakcinace poukazují na netestování očkovaných spoluobčanů ani v situacích do očí bijících. Faktem je, že nemocnice plní převážně neočkovaní a podíl odpůrců vakcíny na těžkých případech, spojených s ventilátorem nebo mimotělním oběhem, je tak vysoký, že kdybychom situaci přirovnali k vlastnictví akciové společnosti, mohla by majoritní část začít uvažovat o vytěsnění minoritářů.

Část populace se bohužel očkovat nemůže, ale u naprosté většiny odpůrců se jedná o životní postoj. „Punk is not dead“. Jejich alibi o nevyzkoušené vakcíně, kterou odsouhlasily lékové agentury v EU, USA i tradičně obezřetném Izraeli, je liché. Ostatně, když se s nějakým „antivaxerem“ dáte do řeči (je mezi nimi řada inteligentních lidí), tak zjistíte, že argument nevyzkoušenosti vakcíny je jen zástupným důvodem. Ve skutečnosti vítězí jejich rebelie a touha vyhraňovat se proti většině.

Zároveň tu panuje nepochopitelně děravý systém, kdy hygiena posílá do práce sice očkované, ale netestované lidi, ačkoli se ocitli v jasném kontaktu s nemocnými. A spousta lidí se po vakcinaci začala chovat zoufale nezodpovědně, nabyla dojmu, že jedna dávka píchnutá na pražském hlavním nádraží ochrání je i okolí. Končící premiér Andrej Babiš při vyhlašování (kolikátého už?) nouzového stavu prohlásil: „Bez individuální odpovědnosti každého to nejsme schopni zvládnout. Není to o vládě, ale o přístupu společnosti k pandemii.“ S první částí nelze než souhlasit. Ale aby premiér po roce a půl vládního – zoufale špatně vedeného – boje s virem vyvinil svůj kabinet ze zodpovědnosti, je drzost nejvyšší úrovně.

Přesto lze i v těchto těžkých dobách najít mezi námi spoustu lidí, kteří neztrácejí hlavu a přistupují k situaci s překvapivou uvážlivostí. Čerstvou zkušenost mám od své kadeřnice. Přestože v poslední době strávila skoro rok zavřená doma, za nulové tržby, neobchází vládní nařízení. Každý den pošle domů (pravděpodobně k nezodpovědné konkurenci) řádově deset klientů bez potřebných dokumentů; a ty, kteří usednou do kadeřnického křesla, stříhá v roušce. Živnostníků, jako je paní Labounková, je v republice spousta. Rád bych při této příležitosti vyjádřil obdiv za to, že i v ekonomicky těžkých dobách jsou schopni se chovat zodpovědně, přestože v podstatě všechna opatření se bezprostředně dotýkají jejich živobytí.

Aby bylo jasno: samotné očkování bez odpovědného chování každého z nás není samospásné. Ale zároveň je potřeba vidět realitu – na zákeřný vir, jenž mutuje do stále nových variant, zatím nikdo ze 7,7 miliardy lidí na Zemi nenašel lepší řešení, než je očkování. To, že se připoutáme v autě, neznamená, že nenabouráme. Ale přinejmenším zmírníme následky případné nehody. A stejně zodpovědně jako za volantem je třeba se chovat v této covidové době. A také se v maximální míře udržet v pozitivním naladění.

Třeba vám kus optimismu do žil vlije i aktuální vydání Eura, kde se věnujeme znatelnému posunu ve vývoji tabletek proti koronaviru. Titulek Drobné pilulky velké naděje vystihuje posun, který se povedl dvěma farmaceutickým firmám, více než deset vět.

Přeji vám inspirativní čtení, otevřenou a pozitivní mysl a především hodně zdraví. Držte se!

Přečtěte si také