Od lidových smartphonů na vrchol

V portfoliu ambiciózní značky Xiaomi nemohou chybět špičkové modely. Xiaomi 12 Pro je jedním z nich.

Xiaomi bylo v Česku slavné dávno před tím, než v roce 2015 oficiálně vstoupilo na evropské trhy. Už tehdy existovalo několik individuálních dovozců a tisíce fanoušků značky, která to dělala trochu jinak než ostatní.

Čínský výrobce, který se netajil inspirací u Applu, se proslavil dobře vybavenými telefony za někdy až absurdně nízké částky. Navíc se snažil vybudovat celý ekosystém, takže především na domácím trhu pod jeho značkou koupíte opravdu velmi široký sortiment zboží. Část je dostupná i v Česku a velmi populární jsou například elektrické koloběžky.

Plnohodnotný prémiový smartphone

Doba však pokročila, a tak Xiaomi už před časem začalo vyrábět také mobily nejvyšší kategorie. V minulých letech to byly spíš takové ochutnávky, co Xiaomi dokáže. Letos to však s útokem do prémio­vého segmentu myslí vážně. Evropská premié­ra nové řady 12 byla velkolepá a samotné produkty mají ty nejvyšší ambice. Jsou tři – základní model 12, řekněme ekonomický model 12X a vrcholné Xiaomi 12 Pro.

Posledně jmenovaný telefon má nejvyšší parametry, které se vyrovnají ostatním top modelům na trhu. Začít můžeme 6,73palcovým displejem typu LTPO Amoled s adaptivní obnovovací frekvencí. Maximem je 120 Hz, což je špičková hodnota. Vysokou obnovovací frekvenci využijete při sledování videí nebo při hraní her. Naopak u statických stránek se frekvence sníží, čímž se šetří baterie. Displej má extrémně vysoké rozlišení Quad HD+ a kryje ho vysoce odolné sklo Gorilla Glass Victus. Je výborně čitelný i na slunci, jde o vynikající panel. Navíc s koupí dostanete půlroční záruku na jeho výměnu v případě poškození.

Maximální výkon

Pokud vám jde o výkon, nic lepšího mezi smartphony s Androidem dnes koupit nelze. V telefonu běží čip Qualcomm Snapdragon 8 gen 1 a k tomu je zde 12 GB operační paměti. Bohatá je i vnitřní paměť pro data, má kapacitu 256 GB, což je nadstandard.

Jednou z hlavních hvězd výbavy je super­rychlé nabíjení s výkonem až 120 W. Výrobce se chlubí, že z nuly na sto procent se telefon nabije za 18 minut. V našem testu to bylo o dvě minuty delší, ale i tak je to neuvěřitelná rychlost. Schválně si změřte nabíjení svého mobilu, hodina a půl není nic neobvyklého. K dispozici je zde i bezdrátové nabíjení a také nabíjení reverzní, takže z baterie mobilu (kapacita 4 600 mAh) nabijete třeba chytré hodinky nebo bezdrátová sluchátka.

Přístroj pro kreativní fotografii

Další hvězdou novinky je sestava fotoaparátu. Má tři objektivy, všechny s rozlišením 50 Mpix, takže se ani u jednoho nešetřilo. Hlavní objektiv má optickou stabilizaci a podává výborné výkony i za velmi špatného osvětlení. Prostě vyjdete v noci na ulici a uděláte perfektní ostrou fotku. Dalším je širokoúhlý snímač se záběrem 115˚ a třetím je teleobjektiv s dvojnásobným přiblížením. Sestava je tak maximálně univerzální pro kreativní fotografii.

Telefon umí nahrávat videa v rozlišení až 8K, praktičtější je pak nižší rozlišení 4K, které při 30 snímcích za sekundu umožňuje pro nahrávku vy­užívat všechny tři objektivy. Fotoaparát podává kvalitní výkony, oceníte především přirozené barevné podání a všechny tři snímače jsou velmi vyrovnané, co se výstupu týče. Přední fotoaparát má snímač s rozlišením 32 Mpix a praktický panoramatický režim.

Design telefonu je decentní. V pré­mio­vém segmentu se na výstřednosti nehra­je, zákazníci o ně nestojí. Xiaomi 12 Pro je celoskleněný, záda kryje odolné sklo Gorilla Glass 5. V prodeji budou tři barevné varian­ty: šedá, fialová a modrá. Xiaomi 12 Pro bude v prodeji od 14. dubna za 27 999 korun, což je v rámci trhu adekvátní částka. V předprodeji přidává výrobce jako dárek chytré hodinky Xiaomi Watch S1 v hodnotě 5 499 korun.

Přečtěte si také