Letní snídaně na terase vily s výhledem na tyrkysové moře omývající řecký ostrov Mykonos. Podzimní relaxace v kulisách úchvatné Dubaje. Zimní chvíle u krbu v chaletu uprostřed noblesního alpského městečka Courchevel. Právě jste nahlédli do cestovního kalendáře řady nejbohatších Čechů a Češek. Pro ty je na prvním místě při výběru dovolené záruka soukromí, roli hraje i stupeň exkluzivity či úroveň servisu. Rozhodují se také na základě kvality zázemí na místě nebo dostupnosti lokality. Soukromé cestování si dopřejí v průměru šestkrát ročně. Vyplývá to z aktuálního průzkumu tuzemské cestovní kanceláře EliteVoyage, která se zaměřuje na realizování luxusních dovolených na mír.
„Více než polovina našich klientů poptává odpočinkové dovolené. Desetině klientů designujeme dobrodružné cesty a expedice. Dále například zajišťujeme VIP vstupenky, lety privátními jety či plavby na jachtách. Pomáháme náročným klientům užít si volný čas naplno, kvalitně a přitom stále po svém. Chceme, aby každý klient dostal pocit výjimečnosti. Po událostech z posledních let přitom sledujeme, že lidé už nechtějí čekat, ale chtějí si konečně dopřát cestovatelské zážitky, na které dříve nebyl prostor,“ říká Petr Udavský, CEO a spolumajitel cestovní kanceláře EliteVoyage, s tím, že průměrně stráví klienti na dovolené sedm nocí.
Aerolinky versus private jety
Mezi nejoblíbenější destinace nejbohatších Čechů patří na jaře Seychely, Mauricius či ostrovy v Karibiku. V létě pak vítězí řecké ostrovy, Sardinie, Toskánsko či Amalfské pobřeží v Itálii a Azurové pobřeží ve Francii či Indonésie. Zájem je také o Jižní Afriku či Tanzanii. Na podzim jsou nejoblíbenější evropská města či Dubaj. V zimě se pak velmi solventní cestovatelé vrací do Karibiku, na Maledivy, jezdí na Nový Zéland nebo si užívají na sjezdovkách ve švýcarském Sv. Mořici nebo francouzském Courchevelu. V Itálii preferují zimní střediska Cortina d’Ampezzo či Val Gardena. Stále více oblíbená je i finská provincie Laponsko.
Zatímco v evropských městech tráví klienti EliteVoyage v průměru tři dny, v městech v zámoří tráví v průměru pět dní. Do desítky nejnavštěvovanějších evropských metropolí se dostala čtyři italská města (Řím, Milán, Florencie, Benátky), nejnavštěvovanějším světovým městům vévodí čtyři americká (Miami, New York, Los Angeles, San Francisco).
Nejbohatší Češi dají v průměru 48 tisíc za ubytování na jednu noc. Do destinace, kde hodlají strávit dovolenou, se 58 procent z nich dopravuje běžnými aerolinkami. Průměrná cena jejich zpáteční letenky činí 60 tisíc korun. 34 procent cestovatelů pak dává přednost pohodlí private jetů, u kterých platí za zpáteční let v průměru 485 tisíc korun.
Přibývá také lidí, kteří chtějí objevovat svět s rodinou či přáteli. A to třeba na palubě soukromé motorové jachty, která oproti velkým výletním lodím nabízí soukromí, flexibilitu a možnost stanovení vlastního itineráře. Češi vyráží nejčastěji brázdit vody kolem řeckých ostrovů, Azurového pobřeží či se plaví po ostrovech v Karibiku.
„Nejvíce oblíbené jsou jachty o délce 30–45 metrů, které se dají pořídit na týden za nižší jednotky milionů korun. Neobvyklé však nejsou ani poptávky po opravdu luxusních motorových jachtách, jejichž týdenní pronájem stojí až 10 milionů korun. Zatímco někteří klienti spí celou dobu na jachtě, jiní přes den plují a v noci spí na pevnině. Velké výletní lodě volí klienti, kteří chtějí na své dovolené urazit delší vzdálenosti, vyhovuje jim itinerář cest nabízený lodními společnostmi nebo chtějí navštívit nedostupné oblasti, kam s privátní jachtou plout reálně nejde, například Antarktidu,“ popisuje Petr Udavský z EliteVoyage.
Luxusně, ale udržitelně
Rozdíly panují mezi tím, jakou roli hraje udržitelné cestování pro zahraniční cestovatele a jakou pro jejich české protějšky. Podle loňského průzkumu Svět v pohybu, který uskutečnil World Travel & Tourism Council, chce 75 procent zahraničních cestovatelů v budoucnu volit udržitelné způsoby cestování. Téměř polovina všech oslovených ze světa uvedla, že je pro ně důležité vybírat si cestovní kanceláře se silnou politikou udržitelnosti, podporující místní komunity a chránící planetu.
EliteVoyage se loni připojila k programu udržitelnosti Pristine Mood, který vytvořila mezinárodní asociace profesionálů v luxusním cestování Serandipians. „Zavázali jsme se, že letos zavedeme více než šedesát kroků k udržitelnosti. To zahrnovalo drobnosti v podobě konkrétních akcí v naší firmě po navazování partnerství s udržitelnějšími dodavateli. Naši klienti mají přednostní přístup k nejudržitelnějším luxusním hotelům, zážitkům a destinacím. Nicméně, i když za Česko nedisponujeme konkrétními daty, vnímáme zde zatím podstatně nižší zájem o udržitelné cestování ve srovnání se zahraničím,“ popisuje Petr Udavský.
Gastronomie a kultura
Věkové rozmezí nejbohatších cestovatelů se pohybuje od 35 do 70 let. Průměrný věk pak činí 52 let. Luxusní dovolené na míru platí z 90 procent muži. Cestovatelé nejčastěji podnikají v realitách, energetice, technologiích, finančních investicích, stavebnictví či zdravotnictví. Mezi jejich nejčastější zájmy patří gastronomie, kultura, víno, létání privátními letadly, umění či plavba na jachtách.
O společnosti EliteVoyage
EliteVoyage je cestovní kancelář se sídlem v Praze, která se zaměřuje na plánování a realizaci luxusního cestování. V rámci dlouholetých partnerství spolupracuje s předními hotely a zároveň působí jako nezávislý broker privátních letů. Společnost je členem mezinárodní asociace Serandipians, sdružující špičky v oboru hospitality, a současně jako jediná v Česku členem prestižních programů Belmond Bellini Club či Rosewood Elite. EliteVoyage je držitelem zákonné licence CK a pojištěna proti úpadku.
•