Moderní technologie funkcionalismu sluší

Brněnským architektům učarovala racionální funkcionalistická architektura natolik, že se rozhodli ji přenést do současnosti.

Luxusní, designově čisté domy s výhledem do krajiny a atmosférou vily Tugendhat, přenesené do současné doby moderních technologií. Na první pohled neokázalé stavby, kdy vše podstatné se odehrává uvnitř domu a v zahradě. Takto bychom mohli charakterizovat tvorbu atelieru KAREŠ ARCH.

Pane Kareši, Váš rukopis je ve stavbách, které navrhujete nezaměnitelný. Sněhobílé fasády, betonové moniéry, horizontální linie… proč se inspirujete právě funkcionalismem?

„Právě důraz na maximální funkčnost, zdánlivá jednoduchost konstrukčních řešení a designová čistota mě silně inspirovaly už v době studií, kdy jsem působil u pana profesora Ivana Rullera, ikony architektury poválečné doby. V době plné spěchu a nepřeberného množství informací může racionální funkcionalistická architektura navozovat klid, pocit bezpečí a zpřehlednit prostor určený pro vlastní bydlení. Funkcionalismus je z mého pohledu jedinečný, nadčasový architektonický směr aktuální v jakékoliv době.“

I přes to, že vaše domy nesou stejné výrazné charakteristické rysy, je každý z nich jedinečný. Co je pro vás při navrhování podstatné?

„Naši klienti očekávají od svého bydlení určitý přesah, přidanou hodnotu. Nejedná se jen o návrh domu samotného, ale o komplexní řešení celého prostoru v propojení s exteriérem. Navrhovaný dům pro nás není univerzální solitér, který lze umístit kamkoliv. Ba naopak se v našem pojetí jedná o vždy jedinečné dílo se svojí vlastní estetickou hodnotou, které se stává součástí místní krajiny. Pro prvotní návrhy je podstatné poznat zblízka nejen klienty, jejich zvyky, styl života a způsob jakým tráví volné chvíle, ale také místo samotné. Zásadní je navnímat daný pozemek a umístit dům vhodně z pohledu orientace světových stran, tvaru parcely a také vzhledem k příjezdové komunikaci.“

Většina vašich domů působí pro kolemjdoucí nenápadně. Je to záměr, požadavek vašich klientů?

„Ve většině případů si naši klienti velice zakládají na svém soukromí. Jedním z principů naší tvorby je právě nenápadnost staveb při pohledu z veřejného prostoru. Naše domy působí při pohledu z ulice spíše skromným dojmem a svým dispozičním řešením a umístěním na pozemku zcela respektují soukromí svých majitelů. To podstatné tak zůstává okolí utajeno.“

Pro vaše domy je také typické propojení vnitřního prostoru se zahradou. Jaké technologie rádi používáte?

„Jedná se především o kompaktní bezrámové panoramatické zasklení fasád z velkoformátových tabulí, strukturální zasklení rohů, skládací posuvné systémy či celoskleněné stěny zasouvané do podlahy. S oblibou také používáme systém otevření křídel přímo do pouzder ve stěnách, přičemž sklo je v těchto případech zcela schované. Tato velkorysá řešení umožňují klientům prožívat další rozměr – prosluněný interiér po celý den v dokonalém souladu s okolní přírodou.“

V dnešní době existuje spousta nových technologií z různých oblastí a pro klienty může být obtížné se v nabídce zorientovat. Jak k moderním technologiím přistupujete?

„V kontextu se současnými trendy již standardně navrhujeme nízkoenergetické stavby na principu domů ostrovního typu. Vždy vidím jednoznačně výhodu v tom postavit raději menší dům a peníze investovat do technologií jako jsou např. vrty tepelného čerpadla země-voda, přes které se v zimě dům vyhřívá a v létě zase reverzním chodem chladí. Rádi také pracujeme s využitím tzv. šedé vody, kdy jsou na pozemku umístěny akumulační nádrže pro retenci odpadních a dešťových vod, které dopouští ze studny nebo vrtu a následně vrací vodu do objektu. Vyčištěná voda se pak nejčastěji používá v pračce či myčce. V dnešní době je také velice aktuálním tématem fotovoltaika. Díky moderním technologiím neumisťujeme fotovoltaické panely pouze na střechy domu. Fotovoltaické články lze integrovat přímo do skel, což je využíváno jak na prosklených plochách domu, tak i na zimních zahradách, světlících či fasádních panelech. Často také používáme extenzivní zelené střechy či zelené fasády.  Ty představují nejen atraktivní estetické prvky, ale navíc zvyšují biodiverzitu daného místa, produkují kyslík a zlepšují mikroklima v objektu.“

Od návrhu domu po jeho realizaci vede dlouhá cesta. Co všechno svým klientům nabízíte?

„K celému procesu přistupujeme komplexně – od dispozičních návrhů a prvotní studie přes legalizaci až po realizaci včetně koordinace při řešení návrhů zahrady. Nedílnou součástí celého projektu jsou také návrhy doplňkových staveb, jako jsou letní kuchyně nebo privátní wellness. Aby naše díla byla dotažena do posledního detailu, vzniklo jako součást ateliéru interiérové studio EGO design, které citlivě vepisuje náš rukopis také do estetiky interiéru.“

Jste vedoucí osobností a zakladatelem ateliéru. Jak se za více něž deset let své působnosti ateliér vyvíjel?

„Ateliér pro mě vždy byl a je živý organismus. Celý náš mladý dynamický tým postupně obohacují svým přístupem a zkušenostmi noví kolegové, ať už se jedná o oblast projekce stavební inženýring, či samotné architekty. V záležitostech vedení ateliéru se opírám o své blízké kolegy Tomáše Kupského a Janu Hrdličkovou, se kterými společně udáváme směr našeho další rozvoje. Stále je pro nás ovšem alfou a omegou čistě rezidenční bydlení a nadstandardní vily pro individuální klientelu.“

Jakou filozofií se při své tvorbě řídíte? Co je základní myšlenkou vašeho přístupu?

„Naším záměrem samozřejmě je, aby díky nápadům, úsilí a energii, kterou do našich projektů vkládáme, vznikalo vysoce komfortní bydlení. Především je ale naším cílem vytvoření oné takřka nepostřehnutelné nadhodnoty, která pro daného klienta proměňuje dům v domov. A tím se stáváme součástí příběhu rodiny…“

Přečtěte si také