Moderní technologie a úspory

Rok 2022 nám přichystal nemalá překvapení, bohužel však spíše negativního charakteru.

Ekonomické dopady spojené s děním na Ukrajině pociťujeme všichni na vlastní kůži, a to jak v soukromém, tak i v pracovním životě. Snižuje se naše životní úroveň, významně se mění složení našeho spotřebního koše, více přemýšlíme o tom, jaké zbytné statky a služby si koupíme. Stále častěji máme v soukromých e-mailech zprávy od dodavatelů elektřiny či plynu o dalším zvýšení cen těchto komodit.

V pracovním prostředí je situace naprosto totožná. Většina zejména malých a středních firem významně pocítila ekonomické dopady stávající situace prostřednictvím růstu cen vstupů, ať už se jedná o ceny materiálů, prací či veškerých dodávek služeb. Tato situace se týká podle mého názoru všech odvětví národního hospodářství. Neznám ve svém okolí firmu, která by nepocítila tyto změny. Otázkou však je, jak se k této situaci postavit?

Existuje samozřejmě několik možností: 1) Nejjednodušší je promítnout rostoucí ceny vstupů do ceny koncových produktů. Toto řešení však s sebou nese riziko poklesu poptávky ze strany zákazníků. 2) Můžeme se smířit s poklesem obchodní marže. Toto však s sebou nese riziko zpomalení budoucího rozvoje firmy a další související těžkosti. 3) Snažit se optimalizovat veškeré náklady, které společnost generuje. Tato varianta je nejsložitější, avšak podle mě nejúčinnější.

Ilustrace: Richard Cortés

Nejprve se musíme zamyslet nad tím, jaké náklady firma generuje. V drtivé většině případů to budou mzdy, náklady na spotřebu elektrické energie, plynu, vodné a podobně, velmi často také náklady na opravy, údržbu a revize strojů a zařízení, finanční náklady na případné úvěry a řada dalších. Dají se vůbec tyto náklady optimalizovat? Jen těžko ovlivníme koncové ceny energií, ale dokážeme minimálně měřit či optimalizovat jejich spotřebu.

K tomu dnes napomáhají i chytré technologie, takzvaný internet věcí, které nám automaticky pomohou měřit spotřebu řady veličin, dokážou nás upozornit na případné úniky těchto energií, nebo dokonce dokážou predikovat chybové stavy na strojích, a tím pádem nemusí docházet k jejich odstávce či jiným výlukám. Chytré technologie nám umožňují i zlepšovat pracovní prostředí díky monitoringu ovzduší (například oxidu uhličitého, teploty, prachu a dalších položek).

Moderní technologie v oblasti ICT zase umí optimalizovat provozní
a mzdové náklady na správu a provoz IT infrastruktury. Díky přechodu do cloudového prostředí se uspoří nejen investiční a provozní náklady na pořízení a provoz nových serverů a další potřebné infrastruktury, ale také uvolní ruce vlastním IT zaměstnancům. Cloudové prostředí je obvykle zprovozněno v externím datovém centru, o fyzickou infrastrukturu se tak stará někdo jiný. A buďte si jisti, že moderní IT firmy neustále investují do nových, vylepšených, rychlejších a obecně výkonnějších technologií, a tímto způsobem i vaší firmě zajišťují nejlepší možný poměr mezi cenou a výkonem.

V neposlední řadě také zmíním fakt, že ne všechny činnosti v oblasti IT si musíte zajišťovat sami. Nebojte se svěřit některé z činností odborníkům – neřešíte pak zastupitelnost zaměstnanců, dovolené, nedostatek kvalifikovaných lidí na trhu práce a můžete se plně soustředit na svůj byznys.

Lukáš Kučera, CEO, The Cloud Provider

Přečtěte si také