Korupce ve veřejných zakázkách na reklamu? JCDecaux, Tenzer a Valenta znovu před soudem

Soudce obvodního soudu pro Prahu 1 Lukáš Svrček musí od začátku projednat kauzu korupce ve veřejné zakázce na pronájem reklamních ploch ve vestibulu pražského metra.

Reklamní firma JCDecaux, její technický ředitel Tomáš Tenzer a bývalý místostarosta Prahy 1 Michal Valenta jsou obžalováni z manipulace při zadávaní veřejné zakázky. Podle odvolacího městského soudu soud první instance nevzal v potaz podstatné důkazy svědčící o ovlivňování zakázky. Proto nadřízený soud rozsudek v celém rozsahu zrušil a vrátil k novému projednání.

Podle státního zástupce Jana Lelka byla u soudu vina obžalovaných jednoznačně prokázána. Valenta na základě svých kontaktů na radnici firmu zvýhodnil, za což inkasoval 200 000 korun, zamaskovaných jako odměnu za konzultační činnost. Detailně vypracovaná obžaloba je založena zejména na odposleších telefonních hovorů a sms komunikace, ve které se manažer JCDecaux domlouval s Valentou na výši nabídky, kterou má firma předložit k získání reklamních ploch. Na základě těchto informací firma JCDecaux také zakázku nakonec získala.

Na hlavním líčení, které proběhne v úterý 25. května, chce státní zástupce přednést další nová zjištění k případu. Za manipulaci s veřejnými zakázkami pak pro Tenzera požaduje šestiměsíční až roční podmínku a povinnost zaplatit pokutu ve výši 200 000 korun. Pro firmu JCDecaux chce vedle peněžitého trestu 250 000 korun dvouletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Pro Valentu rovněž dvouletou podmínku a půlmilionový peněžitý trest.

Společnost JCDecaux, kvůli které v minulosti musela rezignovat i šéfka pražských Pirátů Michaela Krausová, zahájila s českým státem arbitráž kvůli smlouvě na pronájem reklamních ploch v pražské MHD. Smlouva byla uzavřena její dceřinou společnosti Rencar s pražským dopravním podnikem v roce 1997 na těžko uvěřitelných 34 let. DPP ji vypověděl kvůli její nevýhodnosti pro podnik. Firma Rencar totiž největší městské firmě odváděla na nájmu pouhou třetinu oproti tržní hodnotě nájemného. Následoval soudní spor, ve kterém již soudy obou instancí rozhodly o neplatnosti smlouvy. DPP díky tomu trojnásobně zvýšilo příjmy z pronájmu reklamy na svém majetku. Další letitá smlouva z roku 1994, tentokrát na městský mobiliář, skončí firmě JCDecaux letos v červnu. I tento kontrakt byl pro město velmi nevýhodný. Magistrát se proto rozhodl smlouvu již neprodloužit a pořídit nový moderní mobiliář do svého vlastnictví. Firma JCDeaux pak má problém i na pražském letišti Václava Havla. Tomu podle ministryně financí Aleny Schillerové dluží na nájemném, které činí 74 milionů korun ročně.

Přečtěte si také