Jak průmysl otevírá nové možnosti díky velkoformátovému 3D tisku

Většinu obrábění dnes zvládnou stroje samy. Kreativita strojařiny se tak posouvá od manuální práce k vymýšlení nových postupů, třeba i díky 3D tisku.

Vzhledem k vývoji celosvětové ekonomiky čeká český průmysl období velkých změn. Pavel Diviš z TGS vidí budoucnost v práci s přidanou hodnotou. A tu strojírenství skutečně má. Výsledky práce obráběčů nepotkáte jen ve strojích nebo autech, ale třeba u kloubních náhrad. I ty se musejí obrobit, než je lékaři vpraví do těla. Stroj, který by to uměl, vyvíjejí právě v Mýtě pro jednoho svého zákazníka. A podobných příkladů mají víc.

Daniel Fencl, konstruktér TGS

Strojírenství také už není o létajících jiskrách a kovových šponách všude po hale. Může jít o velmi sofistikovanou a čistou práci. Technologie zkrátka pronikají i sem. A tak je uměním konstruktéra kreslení ve speciálním softwaru a umem CNC obráběče zase programování. Velký poten­ciál je také v návrzích automatizace výroby či ve vývoji nových nástrojů. „3D tisk přináší do průmyslu nové možnosti a může přinést větší konkurenceschopnost. Výrazně totiž snižuje náklady i čas na výrobu dílce a navíc otevírá nové možnosti z hlediska materiálů. Využívat můžeme od bioplastů přes běžné plasty se skleněnými, karbonovými či dřevěnými vlákny až po špičkové materiály, jako je PEEK (polyetheretherketon), které se využívají například v letectví,“ vysvětluje Michaela Duchková, projektová manažerka z TGS.

Tvorba nových postupů, zkoušení nových materiálů a jejich kombinací i možnost vytvářet něco fyzického by mohly strojírenství výrazně zatraktivnit. A o to se snaží i v TGS. Neustále sledují vývoj technologií a přinášejí do Česka to nejlepší z celého světa. Zřídili například technologické centrum japonské společnosti Kitamura. Mezi nejnovější partnerství patří to s holandskou firmou CEAD. V TGS například trénovali mistr a vicemistr Česka v CNC frézování a společnost úzce spolupracuje s plzeňskou Západočeskou univerzitou. Její studenty pravidelně zvou na stáže i akce, aby jim ukázali, že kreativitu a třeba také programování mohou využít i ve strojařině.

Přečtěte si také