Jak poznat architektonické i historické skvosty Příbramska

Vydejte se po stopách velikého skladatele prostřednictvím Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram.

Ve Středočeském kraji, nedaleko od Prahy, se nachází příbramský region. Při dotazu na něj se mnoha lidem vybaví spíš uranové doly a poměrně vysoká kriminalita než touha vypravit se sem na výlet. A to je velká chyba, protože uranové doly i kriminalita jsou už minulostí a příbramský region skrývá spoustu krás. Najdete tu nádherný barokní areál Svaté Hory v Příbrami, brdské lesy, malebná přírodní zákoutí se zámečkem na Vysoké nebo v Březnici, prostě kraj, který před přibližně 150 lety okouzlil Antonína Dvořáka.

Slavný skladatel, který byl s nadšením vítán kdekoliv, kam přijel, a jehož hudba nezná hranic, považoval kraj kolem Vysoké u Příbrami za svému srdci nejbližší. A také většinu děl, vzniklých v posledních 20 letech svého života, napsal právě na Vysoké, inspirován často okolní krajinou a vycházkami do přírody. Stejně jako je Antonín Dvořák spjatý s příbramským regionem, je s ním spjatý i festival nesoucí jeho jméno – Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram. Letošní, již 55. ročník se svou koncepcí hlásí k Roku české hudby, ve kterém rezonují oslavy „kulatých“ výročí řady českých skladatelů v čele s Bedřichem Smetanou a Antonínem Dvořákem. Programová skladba je ale velice pestrá a zahrnuje díla českých i světových autorů od doby baroka až po současnost.

Pestrý program

Na programu festivalu od 25. dubna do 4. června je 16 klasických koncertů včetně benefičního koncertu pro vilu Rusalku, dvě operní představení pro děti a tradiční Den s Antonínem Dvořákem, celodenní projekt kombinující koncertní vystoupení na různých místech Příbrami s edukativními programy pro děti a mládež. Součástí festivalu je rovněž 9. ročník kompoziční soutěže pro skladatele do 40 let, 8. ročník výtvarné soutěže pro žáky prvního stupně základní školy, velká poznávací hra na téma Roku české hudby a interpretační seminář s klavírním virtuosem Lukášem Klánským.

V roce 2022 zahájila Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram Česká filharmonie. Letos to bude Česká Sinfonietta.

Na zahajovací koncert v podání České Sinfonietty, která pod taktovkou Radka Baboráka přednese mimo jiné několik částí Smetanovy Mé vlasti, naváže plejáda renomovaných umělců a ansámblů: famózní varhanice Katta, virtuosní sólisté – violistka Kristina Fialová, kontrabasista Indi Stivín, houslista Josef Špaček, klavírista Miroslav Sekera, klarinetistka Anna Paulová, harfistka Hedvika Mousa Bacha a řada dalších.

Z Nizozemska zavítá do Příbrami 80členný dechový orchestr, z Drážďan filharmonický sbor, z Vídně pak vynikající klavírní kvarteto Wiener Klavier Quartett s Petrem Popelkou nikoliv v dirigentské pozici, ale s kontra­basem v rukou. Zahajovací koncert vyšperkuje svým výkonem přední slovenská sopranistka Eva Hornyáková.

Výběr je bohatý – od klasických koncertů po crossovery, od hudby současné po skladby barokního repertoáru. Stejně bohatý je i výběr míst konání. Atraktivita festivalu totiž vedle vynikajících interpretů spočívá i ve výběru míst, kde koncerty probíhají. Vedle tradičních sálů, jako jsou Divadlo A. Dvořáka Příbram, Zrcadlový sál zámku Dobříš nebo Galerie Františka Drtikola se sálem, ve kterém trávil kdysi čas Arnošt z Pardubic, návštěvníci zavítají třeba do nově zrekonstruované industriální budovy huti Barbora v Jincích, Špejcharu v Hvožďanech nebo v rámci piknikového koncertu na nádvoří Svaté Hory. Samozřejmostí jsou místa úzce spojená s životem Antonína Dvořáka: vila Rusalka a Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie v blízkém Třebsku, kam chodil za letních rán hrát na varhany.

Ideální příležitost pro milovníky klasické hudby, jak ve společnosti vynikajících umělců poznat architektonické i historické skvosty Příbramska. A pro ty, kteří rádi poznávají kraj ve společnosti dětí, připravil festival i speciální geocachingovou hru, ve které nejen poznají Příbram a její okolí, ale také si připomenou většinu skladatelů – jubilantů Roku české hudby.

Detailní informace k jednotlivým koncertům naleznou zájemci na www.hfad.cz.

Přečtěte si také