Dvojí metr po pirátsku: Společné podnikání se Schmalzem ano, účast v dozorčí radě za žádnou cenu!

Slovní spojení „dvojí metr“ na české politické scéně zpopularizoval převážně poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, který tak pojmenoval svůj vlastní videoblog.

Námětem pro novou epizodu Nacherova pořadu by mohl být postoj pražských Pirátů k nominaci podnikatele Vladimíra Schmalze do dozorčí rady Pražské plynárenské. Ta je sice podle pirátských zastupitelů nepřijatelná, ale společné podnikání Schmalze s jedním z jejich spolustraníků zjevně nikdo neřeší.

Volby členů dozorčích orgánů státních a městských společností vždy probíhají v poněkud specifické atmosféře, kde takřka každý politický hráč chce mít v klíčových pozicích svá pomyslná želízka v ohni a na nominanty soupeře je nutno pohlížet s maximální možnou mírou podezření a hledat na nich sebemenší chyby. Tuto strategii se momentálně rozhodli uplatnit pražští Piráti proti Vladimíru Schmalzovi nominovanému ODS do dozorčí rady Pražské plynárenské.

Vladimír Schmalz.

Podnikateli Schmalzovi nelze vytknout, že by v dané oblasti nebyl dostatečně kvalifikován, ostatně manažerské pozice vykonával nejen v ČEZu, kde měl v letech 2004 – 2011 na starosti fúze a akvizice a působil zde i v dozorčí radě, ale i v dalších energetických společnostech včetně zahraničních. Podle Pirátů je ale Schmalz tzv. „kontroverzní“, což je takové kouzelné slovíčko, pod které lze schovat víceméně cokoliv.

Kupříkladu pirátská náměstkyně primátora Jana Komrsková zodpovědná v hlavním městě za životní prostředí Schmalze na Twitteru spojuje s úplatky. Taktně u toho zamlčuje fakt, že v žádné úplatkářské kauze nebyl Schmalz nikdy pravomocně odsouzen, dokonce ani obviněn. Radní pro dopravu a bývalý primátor Zděněk Hřib pak pro změnu nepovažuje Schmalzovo působení v oblasti energetiky za výhodu, ale naopak za střet zájmů.

Mohlo by se zdát, že Schmalz představuje pro Piráty personu non grata, ostatně vymezování se proti všem možným „kontroverzním“ podnikatelům mají Piráti ve stranické DNA, nicméně pro některé ze známých osobností z pirátských řad toto zřejmě neplatí. Schmalz je jediným společníkem společnosti Solotron, jejímž prostřednictvím drží podíl ve společnosti Energomonitor. Dalšími společníky jsou pak mimo jiné pirátský místostarosta města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Patrick Zandl, dalším společníkem je Michal Bláha, který se jako dlouholetý registrovaný příznivce strany stal v říjnu letošního roku řádným členem.

Michal Bláha.

Obzvláště u Bláhy je společné podnikání se Schmalzem pikantnější o to, že se jedná o zakladatele projektu Hlídač státu, který se prezentuje jako nezávislá autorita v oblasti digitalizace, e-governmentu, který zároveň poskytuje monitoring různých majetkových a personálních propojení mezi soukromou a veřejnou sférou. Paradoxně tak člověk, který by za Piráty měl být tím, kdo dohlíží na transparentnost toho, že se na správě věcí veřejných nepodílí různí „podnikatelští mocipáni“ s jedním z těch, které takto jeho spolustraníci prezentují, transparentně podniká.

Kde se stala chyba? V zásadě vůbec nikde. Jak Bláha, tak Zandl mají pochopitelně právo na to podnikat, s kým uznají za vhodné, stejně jako ODS má totéž právo nominovat si podle svého vědomí a svědomí nejlepší nominanty do dozorčí rady Pražské plynárenské. Drobnou vadou na kráse je pak jen to, když jedno z toho považujeme za div ne zavrženíhodné, a o druhém taktně mlčíme. Není to ani tak pirátské jako spíše pokrytecké. Prostě dvojí metr.

Přečtěte si také