Dolní Rakousko je cyklistickou destinací Evropy

Cyklistika se již léta těší velké oblibě a zejména v pandánu v sobě mnozí objevili vášeň pro jízdu na kole a nešlo jen o krátkodobou tendenci, ale stal se z toho trend. Cyklistika je trendem, který se prosadil. Dlouhou dobu měla cyklistika a zejména jízda na horském kole pověst atraktivní pouze pro obzvláště sportovně založené lidi. Elektrokola to však mění a cílová skupina se masivně rozšiřuje. A my máme v Dolním Rakousku ideální nabídku pro cyklistiku.

Co nabízí Dolní Rakousko?

10 nejlepších cyklistických tras – prověřená kvalita

Foto: www.tomasslavik.cz

Uvádíme 10 TOP cyklotras, tj. 1 500 km s vysokou prověřenou kvalitou, s příkladnou údržbou a značením, kvalifikovanými podniky BICYKLO-FRIENDLY, nabíjecími stanicemi a také mnoha cyklostezkami bez provozu. To umožňuje bezpečnou a bezstarostnou jízdu na kole v pravém slova smyslu. Podél nejlepších cyklotras vás četné dolnorakouské hostince, vinné šenky a výletní cíle zvou ke kulinářským a kulturním svkostům na těchto „Best Of“ cyklotrasách v Dolním Rakousku

Pro českého hosta jsou obzvláště zajímavé mezinárodní cyklotrasy – EUROVELO

Eurovelo 13, známá také jako Stezka železné opony, je nejdelší cyklostezkou v Evropě. Pod názvem EuroVelo 13 vede v délce přibližně 200 kilometrů přes regiony Waldviertel a Weinviertel. Po trase bývalé železné opony se opakovaně míjí hranice mezi Českou republikou a Rakouskem. Díky tomu je tato historická cyklotrasa jasným symbolem sjednocené Evropy. Rakousko-českou hranici překračuje celkem osmkrát.

Eurovelo 9, která je vedena výhradně po stávajících cyklostezkách, je pravděpodobně jednou z nejpůsobivějších cyklotras v Rakousku: na kole se jede z městečka Břeclav přes oblast Weinviertel v Dolním Rakousku až do Vídně. Mimochodem, tento úsek se nazývá cyklostezka Vídeň-Břeclav. Pokračuje přes Vídeňský les a Vídeňské Alpy. A na Eurovelo 6 se jede podél Dunaje, zde je kromě cyklistiky opět kladen důraz na Heurige (typické vinné šenky v Dolním Rakousku) a víno.

Kromě 10 nejlepších cyklistických tras máme 9 nových zážitkových cyklostezek

Společně s našimi odborníky tyto trasy „prověřujeme“ a ty nejlepší z hlediska kvality, bezpečnosti a zkušeností jsou oceněny jako zážitkové cyklostezk-Erlebnisrouten.  Od sezóny 2023 vás devět z těchto nových zážitkových tras zve k poznávání nejkrásnějších míst Dolního Rakouska na kole.

Například Římskou cyklotrasu (Römer Tour) je rodinná cyklotrasa ze středověkého městečka Bruck an der Leitha, které stojí za vidění, přes Haydnův rodný dům a hrad Rohrau až k vrcholnému výletnímu cíli – římskému městu Carnuntum. Pokračujte sklepními uličkami a vinicemi v srdci vinařské oblasti Carnuntum do vinařských vesnic Höflein a Göttlesbrunn a zpět. Tip: Římskou trasu lze skvěle kombinovat s Dunajskou cyklostezkou (EuroVelo 6), cyklostezkou Kamp-Dyje-Morava a Stezkou železné opony.

Nebo stezka železné opony (Iron Curtain Trail) Lainsitztal. Z Hojné Vody do Gmündu vede historická trasa malebnou přírodní idylou Waldviertelu. Zastávka se vyplatí na hradě Weitra a ve stálé expozici o železné oponě nebo v cíli Gmünd. Tip: Stezku železné opony Lainsitztal lze optimálně kombinovat s úsekem EuroVelo 13 (Stezka železné opony) na české straně z Gmündu do Hojné Vody a vytvořit tak okružní trasu.

Obzvláště oblíbené hvězdicové cyklovýlety

Ti, kteří nechtějí přejíždět z etapy do etapy, ale raději volí flexibilnější přístup, mohou na mnoha místech Dolního Rakouska absolvovat hvězdicové cyklovýlety – tj. každý den podnikat různé cyklistické výlety z jednoho místa. Snadno se tak vejde den odpočinku nebo den s jiným programem. Ve Weinviertelu lze hvězdicové túry v okolí Retzu kombinovat se Stezkou železné opony, cyklotrasou Reblaus Express, cyklotrasou Kellergassen nebo cyklotrasou „Víno a kultura“.

Hostitelé přátelští k cyklistům jsou ideálním ubytováním pro cyklisty

A naši hostitelé v Dolním Rakousku se velmi snaží vytvořit zážitek pro všechny hosty – v současné době je v Dolním Rakousku již přibližně 320 hostitelů přátelských k cyklistům. Jedná se o zařízení, která se specializovala na potřeby cyklistů: uzamykatelné parkoviště pro kola, zdravá snídaně, sady na opravu kol, cyklomapy, nabíjecí stanice e.bike, volitelná přeprava zavazadel atd.

Veřejnou dopravou na cyklostezky po Dolním Rakousku

A co také zcela zřetelně pozorujeme, je to, že možnosti veřejného příjezdu a odjezdu nebo přestupu jsou stále důležitější. Zde již Dolní Rakousko nabízí dobré možnosti. Tam, kde není možné cestovat vlakem, pracujeme na vlastních řešeních mobility. Pro individuální řešení mobility na některých cyklotrasách jsou k dispozici například autobusy nebo cyklistické taxíky.

Motiv dovolené „sportovní aktivita“ je pro naše české hosty velmi atraktivní.

Foto: Waldviertel Tourismus, Erwin Haiden

Důležitá je rozvinutá síť cyklostezek a to, že se v Dolním Rakousku téměř nemusí jezdit po silnici. Hosté chtějí s cyklistikou kombinovat i další témata, jako jsou kulinářské zážitky nebo pěší turistika – protože hostům jde stále více o celkový zážitek. Kromě samotné cykloturistiky lze prozkoumat celý region. V kombinaci s kulinářskými požitky a kulturou vinných hospůdek se pak sportovní dovolená stává dovolenou pro potěšení.  V létě láká mnoho řek a jezer k ochlazení po túře, například ke koupání v Dunaji nebo v Lunzském jezeře. Důležitým hlavním motivem dovolené v Dolním Rakousku je cyklistika.

A pro ty, kteří potřebují více akce, nabízí Dolní Rakousko 6 000 kilometrů tras pro horská kola a 11 trailových center, trailových parků nebo trailových oblastí. Pro rodiny s dětmi, které chtějí méně akce, je zde také 16 cyklotras pro děti.

Přečtěte si také