Popularita cloudových technologií mezi firmami roste. Potvrzuje to například zpráva z roku 2022 softwarové společnosti SAP, podle níž alespoň jedno řešení tohoto druhu využívá 77 procent českých společností. A není divu. Jedná se totiž o poměrně rychlý a jednoduchý způsob, jak získat kvalitní a efektivní podnikovou IT infrastrukturu, která šetří čas i náklady a posiluje konkurenceschopnost firmy. Přesto se ale stále najdou společnosti, které možností tohoto řešení nevyužívají vůbec nebo jen v omezené míře.
Příčinou je mimo jiné skutečnost, že v Česku nejsou podobně moderní řešení brána některými firmami příliš vážně a ty často hledají jiné, zdánlivě jednodušší a levnější alternativy. „Je tady ještě spousta společností, které si myslí, že mít vlastního pracovníka, který cloud zastoupí, je levnější a bezpečnější,“ popisuje situaci na trhu Libor Šnobl, CIO konzultačně-technologické společnosti Lundegaard.
Neochotu firem pouštět se do cloudové transformace si lze vysvětlit i obavami z neznámého, jak říká Luboš Pech, ředitel produktů a služeb pro firemní zákazníky společnosti Vodafone: „Přechod do cloudu nebo změnu jeho poskytovatele vnímají firmy jako velmi rizikový proces.“ Potenciální nebezpečí přitom společnosti spatřují například v plynulosti přechodu na nové řešení, v míře bezpečnosti či ve vysokých vstupních a provozních investicích.
Řešení na míru přináší flexibilitu a vysokou míru kontroly
Důkazem, že je cloud v mnoha směrech především výhodou a nikoliv rizikem, je již zmíněná společnost Lundegaard, která pro své klienty vytváří aplikace na zakázku. Byznys firmy na cloudu stojí; používá ho zejména pro testování a provoz zmíněných aplikací. Před dvěma lety se společnost rozhodla pro technologickou modernizaci, a proto vyměnila dosavadního dodavatele za Vodafone a zahájila přechod na nové cloudové řešení, stavěné plně na míru a s vlastním aplikačním programovým rozhraním.
Libor Šnobl přiznává, že byl zpočátku nedůvěřivý: „Byli jsme naučení, že všechno trvá dlouho a že se i za málo platí vysoké poplatky.“ Opak byl ale pravdou – i díky kompatibilitě předchozího řešení byl projekt dokončen s předstihem a navíc za čtyřnásobně nižší cenu, než by si vyžádala alternativa v podobě využití public cloudu.
Personalizované cloudové řešení od Vodafonu dává společnosti Lundegaard možnost mít nástroje a procesy plně pod kontrolou, což v praxi znamená nejen finanční, ale i časové úspory. „V minulosti nás brzdilo, že jsme museli nejdříve poslat požadavek dodavateli, abychom něco upravili. Sami jsme přitom věděli, že jde o jednoduchý úkon na pár minut, a bylo frustrující, že na něj musíme čekat,“ popisuje své zkušenosti Libor Šnobl.
Kyberbezpečnost na prvním místě
Důležitá je pro firmy rovněž bezpečnost cloudu. Ačkoliv se může zdát, že například vlastní serverovna je vůči kybernetickému útoku odolnější než cloudové úložiště, není tomu tak. Ve skutečnosti poskytovatelé cloudových služeb musejí splňovat vysoké bezpečnostní standardy a být schopni čelit nejaktuálnějším hrozbám a ochránit data klientů. Zejména malé a střední firmy často nemají možnost si takovou míru ochrany svépomoci zajistit. A přesně s tím jim mohou pomoci cloudové služby od Vodafone Business.
Cloudová řešení jsou pro firmy tedy v každém ohledu efektivní i bezpečnou cestou, jak modernizovat podnikové procesy, a tím pádem i posílit svoji konkurenceschopnost a obhájit si své místo na trhu. V dynamickém a neustále se proměňujícím světě byznysu představuje cloud nezbytný nástroj, který firmám umožní udržet tolik důležitý krok s dobou.
•