Auta, hodinky nebo obrazy mohou vydělávat, musíte jim ale opravdu rozumět, říká Hečko

Jiří Hečko mladší se do světla pozornosti dostal letos v listopadu, když v Praze převzal unikátní hodinky Audemars Piguet Code 11.59 Ultra Complication Universelle, které jsou v současnosti nejkomplikovanějšími kdy vyrobenými náramkovými hodinkami.

Skvost hodinářského umění je doslova jedinečný i tím, že byl vyroben pouhý jeden kus této konkrétní varianty daného modelu, který je nyní v rukou českého sběratele. Hečko se nijak netají tím, že hodinky představují nejen sběratelskou vášeň, ale i investiční příležitost. „Stejně jako u umění nebo u automobilových veteránů ale platí, že aby představovaly skutečnou investici, musíte jim dokonale rozumět,“ říká Hečko.

Že český sběratel převezme kousek, na který si brousí zuby celosvětové špičky v oboru, není úplně na denním pořádku. Přesto se to ale povedlo Jiřímu Hečkovi, který se stal hrdým majitelem v současnosti nejkomplikovanějších hodinek značky Audemars Piguet, které v Praze před zraky mnoha novinářů převzal letos v listopadu. K senzaci ve sběratelském světě nicméně vedla dlouhá cesta. „Hodinkám se věnuji přes patnáct let, až po nějaké době jsem se dostal k prvnímu kousku od Audemars Piguet. Pak už to bylo o postupném pořizování dalších, komplikovanějších modelů a budování vzájemného vztahu a důvěry. Ve finále o tom, proč jsem právě já byl manufakturou osloven, zda bych neměl zájem o jejich vrcholný kus, rozhodlo i to, že hodinky nejen sbírám, ale i jim opravdu rozumím a bez nadsázky jimi žiji,“ popisuje svou cestu k vysněným hodinkám Hečko.

Podle Hečka jsou právě perfektní znalosti oboru a jejich neustálé doplňování základem pro to, aby se z pouhého sběratelství mohla stát i výhodná investice. „Ani zdaleka to není jen o tom koupit si nějaké drahé hodinky a doufat, že je prodám ještě za dráž. Musíte se orientovat v tom, o jaké modely je na trhu zájem a jak se pohybuje jejich hodnota v čase, co zrovna daní výrobci chystají uvést na trh a co z něj naopak plánují stahovat. Plus musíte mít na paměti to, že i s výrobci a distributory musíte mít určité vztahy a rozhodně nemůžete jen něco koupit a obratem prodat. Protože pak už se k dalšímu kousku dané značky oficiální cestou nedostanete, výrobci i distributoři si to hlídají,“ vysvětluje Hečko. „Platí to nejen pro hodinky, ale pro v zásadě jakoukoliv sběratelskou komoditu,“ dodává.

Ke sběratelství měl Hečko blízko prakticky od narození, jelikož jeho otec byl předním český filatelista a sběratel umění. Hečko pak ve své podnikatelské činnosti svět sběratelství v současné době spojuje se světem investic v rámci investiční skupiny Nosta-Hertz Investments, kterou spoluzaložil se svým dlouholetým obchodním partnerem Ivanem Hurníkem, předním českým expertem na stavební inženýring. „V našem portfoliu jsou jak luxusní nemovitosti, kde uplatňujeme dlouholeté zkušenosti kolegy Hurníka, tak luxusní sběratelské předměty – hodinky, umění a automobilové veterány. To je pro změnu mou doménou. Celkově se tak jedná o atraktivní diverzifikaci, která v čase roste na hodnotě a je pravidelně optimalizována k dosažení maximálních možných zisků,“ říká Hečko.

Unikátní hodinky Audemars Piguet

„Spojení nemovitostí a sběratelství může fungovat opět jen díky tomu, že za ním stojí lidé, kteří pro své obory dýchají a mají k nim opravdu hluboký vztah. I v rámci valuace portfolia spolupracujeme s těmi nejlepšími na mezinárodní úrovni. Plus všechny investice jsou podloženy osobním majetkem nás jako zakladatelů investiční skupiny. To poskytuje nejen ochranu investorů, ale jde i o jasný signál, že my sami tomu věříme,“ doplňuje Hečko. „Bez expertízy a vášně by to prostě a jednoduše nemohlo fungovat. Teď si sice můžete přečíst nebo slyšet, že trh s hodinkami klesá, nicméně já vás mohu uklidnit, že segmentu vysoké hodinařiny a těch nejvzácnějších modelů, kterým se věnujeme, se to netýká, naopak. I v tom je výhoda toho, když se v tom, čemu se věnujete, opravdu vyznáte,“ uzavírá Hečko.

Přečtěte si také