Software pro dokonalou modulární výstavbu

Již přes 30 let se píše historie mezinárodně úspěšné, ryze české společnosti Koma Modular. Firma se zabývá výrobou a realizací modulární výstavby nejrůznějších typů a možností využití. Od roku 2003 je jejím neocenitelným softwarovým pomocníkem informační systém Helios z produkce Asseco Solutions.

Koma Modular sídlí ve Vizovicích. Od svého vzniku rostla a rozvíjela své portfolio i technologie. Letos, v roce 2023, má 280 zaměstnanců a je lídrem trhu v oblasti modulární výstavby. Zaměřuje se na výstavbu „na míru“ pro B2B sektor, tedy na dodávku administrativních budov, školských staveb, nemocnic, lyžařských center či kaváren.

Stavby z její produkce se vyznačují vysokým standardem, vynikající kvalitou a dokonalým designem. Koma Modular spolupracuje s designéry a architekty, přičemž mezi nejznámější z nich patří architektonické studio Chybik + Kristof, s nimiž spolupracuje již řadu let.

Inovace nejen pro Expo

Pro společnost Koma Modular jsou důležitými hodnotami vývoj a inovace. Proto si postavila vlastní Vývojové a inovační centrum modularity, ve kterém vyvíjí nové produkty, zaměřuje se právě na speciální a komplikované projekty, využití nových materiálů a posouvání modularity na další úroveň. V sídle společnosti – mimochodem v přebudovaném pavilonu, který na veletrhu Expo v roce 2015 sloužil jako pavilon České republiky – najdete jak výrobní linky, tak i administrativní část společnosti. Firma má v Praze pobočku s názvem Koma Rent, jež má na starosti pronájmový park pro Česko. Ve slovenské Nitře je Koma Slovakia, která má na starosti prodej a pronájem u našich sousedů. Nově v Africe otevřela i pobočku Koma Senegal.

Účetnictví i stav zakázek

„Informační systém Helios Orange a později iNuvio používáme od roku 2003,“ říká inženýr Luděk Ohnoutek, manažer procesů v Koma Modular. A dodává: „V současnosti v Heliosu každo­denně zjišťuji stav zakázek, připravuji podklady pro plánování výroby a exportuji data pro simulační software. Také poskytuji podporu ostatním uživatelům pro používání Heliosu, případně zpracovávám zadání pro uživatelské úpravy.“

Implementace systému proběhla v Koma Modular koncem roku 2002. Po analýze a školení klíčových uživatelů na konci roku byl proveden import dat z účetního softwaru, který se užíval do konce roku 2002. Prvními, kdo nový systém začaly používat, byly účtárna a sklady.

Návratnost jen pár měsíců

Jestliže se dnes Luďka Ohnoutka zeptáte, co přináší informační systém Helios iNuvio z pohledu procesů firmě, odpoví vám takto: „Přínos zavedení systému Helios považuji za velmi vysoký. Po prvním tři čtvrtě roce provozu prohlásil náš majitel, že se nám tento informační systém již zaplatil. Co se týče firemních procesů, samotný informační systém je standardizuje a zpřehledňuje. Každý uživatel si v něm najde údaje, které potřebuje pro svoji práci. Zároveň slouží ke kontrole procesů, jako je například proces průchodu zakázky firmou. V této oblasti poskytuje přehled o aktuálním stavu zpracování zakázky a plnění termínů. V Heliosu máme také zpracováno velké množství uživatelských rozšíření od firmy ASG Solutions.“

V současné době jsou v Koma Modular využívány téměř všechny moduly, jež Helios iNuvio nabízí. „Mimo modul Účetnictví bych rád vyzdvihl přínos modulů Technická příprava výroby a Řízení výroby, které jsou zpracovány na velmi vysoké úrovni,“ hodnotí Ohnoutek.

Vize, nikoli sci-fi

Společnost Koma Modular má samozřejmě plány i na svůj další rozvoj, a to i v kontextu rozvoje systému Helios iNuvio. Inženýr Ohnoutek závěrem říká: „Nedávno jsme Helios doplnili automatizovaným sběrem informací o poloze modulů na výrobní lince. A do budoucna chceme Helios použít jako zdroj dat pro plánování pomocí simulačního softwaru Plant Simulation. V neposlední řadě plánujeme vytvoření firemního webového portálu se zobrazováním informací pro řízení výroby, které se rovněž budou čerpat z Heliosu.“

Rea Křížová, brand manager ve společnosti Asseco Solutions

Přečtěte si také