Proč mají nezdravé cukrovinky nižší sazbu DPH než balená voda? ptá se šéfka nápojářů

Vláda v rámci konsolidačního balíčku trvá na zařazení minerálních, pramenitých a také kojeneckých i léčivých vod ve vyšší sazbě DPH, tedy na úrovni 21 procent. Tento krok zvedl ze židle výrobce vod, i samotnou předsedkyni Svazu minerálních vod (SMD) Janu Ježkovou.

Jaký je odhadovaný dopad konsolidačního balíčku v rámci segmentu balených vod?

U minerálních, pramenitých a také kojeneckých a léčivých vod by mělo dojít ke zvýšení DPH ze současných 15 na 21 procent, zatímco u ostatních potravin se sazba sníží z 15 na 12 procent. Vládní návrh na jedné straně zvyšuje koncovou cenu potravin s prokazatelně blahodárnými účinky na lidský organismus, na straně druhé snižuje koncovou cenu u všech ostatních potravin, včetně pochutin a cukrovinek, u kterých odborníci volají po omezení jejich konzumace. Nápojový obor tedy na tuhle změnu nemusí vynaložit žádné peníze navíc, ale takřka jistě za nějakou dobu vzrostou náklady zdravotních pojišťoven na péči o část občanů, kteří přestanou přistupovat zodpovědně ke svému zdraví.

Dokážete odhadnout, o kolik klesne spotřeba všech vod v důsledku tohoto kroku?

To odhadnout nedokážu, ale možná napoví čerstvý průzkum, který si Svaz nechal zpracovat. Více než 72 procent těch, kteří několikrát týdně kupují některý z uvedených druhů balených vod, nesouhlasí s navrhovaným zvýšením DPH na balené vody současně se snížením DPH na cukrovinky. Tak výrazný postoj spotřebitelů se na budoucích nákupech určitě projeví. A nesouhlasí dokonce nadpoloviční většina těch dotázaných, kteří balené vody nikdy nekupují, což jen podtrhuje nesmyslnost této kombinace změn DPH.

Jana Jezkova, predsedkyne Svazu mineralnich vod

Vysvětlil vám někdo z vlády, proč jsou vody ve stejné sazbě DPH jako slazené limonády?

Ne, logicky to vysvětlit ani není možné. Obsah cukru byl jeden z vládních argumentů ke zvýšení sazeb DPH na nealkoholické nápoje celkově. Možná tehdy vládě nedošlo, že lidé nepijí jen sladké limonády, ale také třeba přírodní minerálky, nebo že pro stravu nejmenších dětí je potřeba voda kojenecká, ve které také není ani miligram cukru. My se pořád snažíme vnímat to ze strany vlády jako přehlédnutí, nikoli promyšlený záměr, a v tom duchu vysvětlujeme, proč by byla chyba DPH takto upravit.

Mluví s vámi někdo z vlád a vysvětluje důvody tohoto kroku?

Hlavní část informací jsme si sehnali sami, nezaregistrovala jsem snahu nám něco vysvětlovat. V červnu jsme pak mohli prostřednictvím potravinářské komory vládní záměr v rámci mezirezortního řízení připomínkovat. To jsme samozřejmě využili, ale nemělo to vůbec žádný dopad. Od té doby se snažíme dál argumentovat, ať už v médiích, nebo přímo politikům.

Chystáte nějaký protikrok?

Rozumný protikrok už našemu Svazu žádný nezbývá, ale pokud současný návrh změn DPH projde, tak hlavní reakce později přijde od samotných spotřebitelů. Jedni sníží konzumaci zdravých nápojů, zatímco u jiných spotřebitelů se s nižší cenou sníží i jejich motivace odolávat svodům sladkostí. V prvním případě to může vést ke snížené spotřebě balených vod a tudíž nižšímu výběru DPH, než si vláda představuje, v tom druhém zase k nežádoucímu vlivu na zdraví občanů.

Věříte, že dokážete názor politiků ještě nějak zvrátit?

Ano, protože kdybych tomu nevěřila, musela bych si připustit, že republiku vedou lidé, kteří nedokážou uznat, že došlo k chybě.

 

Přečtěte si také