Investice, která zní

Obchodník s cennými papíry BH Securities vydává ve spolupráci s Českou filharmonií limitovanou edici zlaté mince, která propojuje svět investic s filantropií a kulturou. Vzácná série je vydávána u příležitosti dvoustého výročí narození skladatele Bedřicha Smetany a část výtěžku z každé mince putuje do Nadace pro rozvoj České filharmonie.

Pamětní mince z ryzího zlata, která je ražena ve Švýcarsku a má hmotnost dvou trojských uncí, je věnována odkazu skladatele Bedřicha Smetany. Její vydání je zasazeno do širšího rámce oslav, které budou probíhat po celý rok 2024. Kromě řady akcí budou mít čeští investoři a sběratelé unikátní příležitost, jak toto výročí oslavit a zároveň podpořit českou kulturu.

„Už jsem viděl náhledy a vím, že mince bude skutečně stát za to. Líbí se nám také, že s nákupem mince je spojena rovněž filantropická podpora, protože část zaplacené sumy putuje na projekty připravované u příležitosti krásného smetanovského výročí. Nejde tedy ‚jen‘ o investici do zlata ani do pamětní mince jako takové, ale je v tom také podpora celé české kultury. A toho si velmi vážíme,“ říká Michal Medek, obchodní ředitel České filharmonie.

Filantropie je trend

Podporovat a rozvíjet to, co je hodnotné a krásné, má v českých zemích historickou tradici a ukazuje se, že Češi se do kultivace kultury zapojují stále silněji: „Za třicet let v investičním byznysu vidíme, že bohatí Češi často nepečují pouze o svá portfolia, ale jsou také mnohdy patrioty a mecenáši, citlivými na společenské hodnoty. Zájem, který vzbuzuje projekt investice do zlata s tímto přesahem, nás v tom jen utvrzuje,“ dodává Lukáš Trnka, marketingový ředitel BHS.

Tvář skladatele rukama umělce

Uměleckého zpracování mince se ujal slavný český medailér Michal Vitanovský, autor Řádu Bílého lva a federálního Řádu Tomáše Garrigue Masaryka, jenž postupoval čistě tradičními metodami. Ručně vytvářel kresby, rytiny a sádrové formy, podle nichž se pak mince razí v jednom z nejmodernějších slévárenských provozů.

„Chytrá“ mince, která cinkne

„Investiční zlato by mělo být součástí každého portfolia. Samozřejmě není jeho růstovou složkou, ale spíše stabilizačním prvkem a uchovatelem hodnoty,“ zmiňuje David Slezák, vedoucí oddělení prodeje zlata BH Securities. Mince s Bedřichem Smetanou patří mezi takzvané SMART mince. Ty nesou vždy nominální hodnotu a jsou oficiálním platidlem určitého státu. Výhoda pak spočívá v tom, že díky splnění těchto kritérií jsou osvobozeny od DPH.

Podpora kultury na vlastní uši

Majitelé mince získají vedle jedinečného sběratelského a uměleckého artiklu i příležitost zúčastnit se hudebních, kulturních a společenských akcí, jež jsou pro ně v roce 2024 připraveny. Pamětní smetanovskou minci si investoři rezervují již od podzimu, fyzicky pak jejich sbírky zlatý kov rozšíří v únoru příštího roku – symbolicky v době, kdy se slavný hudební skladatel roku 1824 narodil.

Přečtěte si také