Internet věcí mění budoucnost podnikání

S vhodným řešením na míru podporovaným globální sítí společnosti Vodafone se můžete díky IoT připravit na efektivnější budoucnost.

Internet věcí (IoT) je jednou z nejrychleji se vyvíjejících technologií, která pomáhá měnit způsoby, jakými podniky po celém světě fungují. Ve svůj prospěch má IoT šanci využít téměř každá firma, která si tak pomocí dat, inteligentního měření a monitoringu může nejen zefektivnit výrobu a zákaznickou zkušenost, ale také snížit náklady. Aplikovat řešení na míru konkrétním požadavkům firmám již řadu let pomáhá i přední technologická společnost Vodafone. Na jakém principu internet věcí funguje?

Chytrá technologie IoT

Pod internetem věcí si můžeme představit síť zařízení připojených k internetu, která tak mohou chytře komunikovat a vyměňovat si data s centrální řídicí jednotkou. Jako příklad lze uvést chytré chladničky, nákladní automobily nebo palety, které v sobě mají zabudované inteligentní senzory a speciální SIM karty. To jim umožňuje odesílat a přijímat data, a je tak možné je monitorovat a ovládat na dálku.

Větší bezpečí a pohodlí

Technologii průmyslového IoT adaptují každý den tisíce společností z celého světa, které tak mohou se svými přístroji, stroji či zařízeními komunikovat online, zefektivnit procesy a snižovat interní náklady.
Vodafone Business nabízí řadu produktů, díky nimž mohou firmy z nejmodernějších technologií čerpat výhody. Vodafone dokáže navrhnout a doporučit to nejvhodnější řešení na míru danému odvětví a pomůže rovněž s implementací a know-how.

Jedno z nejvyužívanějších IoT řešení je univerzální NB-IoT senzor. Tento chytrý senzor umí v reálném čase monitorovat různé veličiny, jako je teplota a vlhkost vzduchu, měření úhrnu srážek, kontrola baterií, monitoring otevírání dveří nebo stav provozních kapalin. Samozřejmostí jsou v jeho případě také pravidelné odečty, notifikace nebo reporty, o kterých má zákazník vždy přehled a lze je nastavit přímo na míru v praktické aplikaci.

Řešení využívá i společnost WOLFFKRAN LOKUS a.s., jež se zabývá pronájmem jeřábů stavebním firmám. Využití senzorů našla například v oblasti bezpečnosti, jak vysvětluje předseda správní rady WOLFFKRAN LOKUS Jan Drastík: „Senzory vybavené anemometry nám ukazují rychlost větru v reálném čase a my jsme schopni obratem informovat stavbu, pokud se rychlost větru blíží hranici, která přestává být pro provoz jeřábu bezpečná. Celý proces je jednoduchý a rychlý.“

Pro komunikaci senzory využívají speciální úzkopásmovou NB-IoT síť, určenou výhradně pro přenos dat. Výhodou této sítě od Vodafone Business je dostupnost signálu na 100 procentech území Česka a jeho dosah i na těžko přístupná místa či pod zem.

Firemní majetek vždy na očích

Vodafone pomáhá i tam, kde je třeba zajistit kontrolu nad firemním majetkem a pracovat s ní v reálném čase. Pro takové případy vyvinul službu Vodafone eDohled, díky níž mohou mít firmy online přístup ke všem svým jednotkám, a sledovat tak kromě polohy i další parametry.

Příkladem je společnost PRAKTIK system s.r.o., která se zabývá zpracováním elektroodpadů a plastových odpadů a každý den potřebuje sledovat nejen svůj vozový park, ale i kontejnery. Pavla Vitvarová, vedoucí logistiky PRAKTIK system, k tomu dodává: „S eDohledem nám odpadla práce s papírováním, ale zároveň jsme získali mnohem větší přehled o tom, co se děje s našimi kontejnery. Potřebovali jsme vědět, kde se konkrétně v danou chvíli nacházejí nebo jestli s nimi nemanipuluje někdo neoprávněný. Sledovací jednotka pomáhá i našim řidičům. Nemusí si už vypisovat knihu jízd ani evidenci tankování. Zároveň nám dal eDohled možnost sledovat, kde se řidič s kontejnerem nachází, kudy jede a kdy přijede na cílové místo.“

Neomezené možnosti pro byznys

V IoT se stále populárnějšími stávají také řešení jako Chytrá budova, která umožňuje optimalizovat správu budov a kanceláří, monitoring spotřeby energií či chytré odpadové hospodářství.

S vhodným end-to-end řešením na míru, podporovaným globální sítí společnosti Vodafone, se můžete díky IoT připravit na efektivnější budoucnost i vy.

Podívejte se, co může chytrá technologie IoT udělat pro vás, na vodafone.cz/iot.

Přečtěte si také