Hodinářský skvost za 45 milionů

Český sběratel Jiří Hečko mladší se stal prvním majitelem nejsložitějších hodinek značky Audemars Piguet na světě.

Švýcarská značka luxusních hodinek Aude­mars Piguet si letos pro vybrané zákazníky připravila limitovanou edici nejsložitějších hodinek na světě – Audemars Piguet code 11.59 ultra-complication universalle (RD#4). Prvním majitelem hodinek, jejichž cena přesahuje 1,8 milionu eur, se stal Jiří Hečko mladší. Mezinárodně uznávaný sběratel a spoluzakladatel investiční skupiny Nosta-Hertz Investments slavnostně převzal tento unikátní kousek v manufaktuře značky Audemars Piguet v městečku Le Locle ve Švýcarsku.

„Je to pro mě obrovská čest. Je to něco jako pro atleta dostat se na olympiádu a vyhrát zlatou medaili,“ říká Jiří Hečko mladší, ačkoli druhým dechem dodává, že bez nutné dávky štěstí a pomoci svých blízkých a obchodních partnerů by takového úspěchu nedocílil.

Audemars Piguet Code 11.59 ultra-complication universalle (RD#4) jsou jedny z vůbec nejsložitějších hodinek, které kdy byly vyrobeny. Do strojku, který čítá 1 155 součástek a pracuje na 3 Hz frekvenci s rezervou chodu až 64 hodin při plném natažení, dokázali hodináři vměstnat neuvěřitelných 23 hodinářských komplikací. Tento stroj je zasazen do 42milimetrového pouzdra se sendvičovou konstrukcí, jejíž střední část ukrývá pro Audemars Piguet podpisový octalink. Jedná se tak o skvost nejen technologický, ale i estetický.

Jejich prvním majitelem se stal právě český sběratel. „Jednoho dne mi zazvonil telefon. Jednalo se o švýcarské číslo. Hovor jsem zvedl a od zástupce značky jsem dostal pozvání do jejich sídla ve švýcarském městečku Le Brassus. Pozvání jsem přijal. V manufaktuře po zhlédnutí muzea a výrobních procesů mi ředitelka Audemars Piguet nabídla možnost být jedním z prvních majitelů nově představených nejkomplikovanějších hodinek značky. Posléze jsem zjistil, že můj kus bude na světě vůbec první, který se dostane k zákazníkovi, a navíc že bude vyroben v unikátní variantě,“ popisuje sběratel s tím, že v rámci této originální série byly se stejným strojem vyrobeny jen tři další kusy a každý je jedinečný.

Svým způsobem jde o odměnu za „věrnost“. Hečko je zákazníkem švýcarské značky déle než patnáct let. V rámci svých aktivit pomáhá s její propagací, zúčastnil se řady akcí i různých aukcí, jednu v Dubaji, jejíž výtěžek šel na charitativní účely, vyhrál. „Nikdy jsem to nebral jako byznys. Jsem sběratel, který má vždy nějaký konkrétní cíl, za kterým si jde,“ upozorňuje. „Je to stejné jako u každé jiné investice. Základem je určité množství vstupního kapitálu. Pak je to na vás, jestli se rozhodnete, že si půjdete koupit hodinky, nebo se zaměříte například na realitní akvizice,“ naráží Hečko na fakt, že aktuální celosvětové dění zásadně mění pohled a především přístup společnosti k hmotným statkům.

Lidé dnes z logiky věci hledají různé příležitosti, jak ochránit své vydělané peníze či hodnotu vlastního majetku proti řadě neblahých ekonomických vlivů – hlavně vůči inflaci. „Je ovšem velmi důležité mít na paměti, že zdaleka ne všechny hmotné statky mají svou hodnotu,“ připomíná Hečko. Důležité podle jeho názoru je, aby se potenciální investor opravdu dobře vyznal v oblasti, do níž chce vložit své finanční prostředky. Jen tak může dosáhnout zhodnocení své investice.

„V tomto ohledu se nabízí investice do umění, veteránů či například vín. Takřka čehokoli, kde máte jistotu, že investice si zachová svou hodnotu, ať se stane cokoli,“ radí spoluzakladatel investiční skupiny Nosta-Hertz Investments, který se kromě akvizic exkluzivních sběratelských kusů, jako jsou historická auta, vzácné mechanické hodinky od uznávaných světových značek nebo umělecká díla, úspěšně věnuje také investičním aktivitám v oblasti nemovitostí a developmentu.

Přečtěte si také