Advokátní miliardy

Elitní právní firmy hlásí úspěšné pololetí. Nahoru jim výnosy táhne zejména sporová agenda a probouzející se velké transakce. Pozadu je oblast nemovitostí nebo automotive.

Právní služby v první polovině letošního roku výrazně oživily, hodnotí pro týdeník Euro většina oslovených zástupců největších advokátních kanceláří na českém trhu. „Růst dokonce předčil naše původní předpoklady, což nás velmi těší,“ řekl například Jan Andruško, partner pražské kanceláře mezinárodní právní firmy White & Case. Pozitivní výsledky hlásí i největší advokátní kancelář u nás, Havel & Partners. Za první pololetí letošního roku zaznamenala dvouciferný růst výnosů za právní a daňové služby. „Výnosy se zvýšily meziročně o 12 procent a tržby za právní a daňové poradenství za prvních šest měsíců roku 2023 činily 502 milionů korun,“ popsal řídící partner kanceláře Jaroslav Havel.

„Zatím to v našem případě vypadá, že po dvou třetinách zápasu budeme mít lehký náskok nad očekáváním, tedy nad rozpočtem. Když tak pozoruji ostatní zápasy v naší lize, myslím si, že to vypadá podobně. I když se zápasy samozřejmě rozhodují až v poslední třetině, cítíme se dobře naladěni, že to zvládneme,“ dodává se sportovním příměrem k situaci na trhu Lukáš Ševčík, který řídí pražskou advokátní kancelář Kinstellar. Podobně pozitivní zprávy hlásí také další z elitních právních firem, například Dentons, PRK Partners, Clifford Chance, CMS nebo Rowan Legal. „Pozorujeme nárůst obratu o více než deset procent oproti srovnatelnému období roku 2022,“ doplňuje Jiří Sixta z advokátní kanceláře Glatzová & Co.

Prozatím opatrnost

Najdou se ale advokátní kanceláře, které jsou v hodnocení letošního prvního pololetí spíše opatrnější. „Očekávání kanceláří z loňského roku se naplnila jen částečně. Na trhu právních služeb jsme sice viděli některé velké a zajímavé transakce, ale bylo jich méně a zároveň jsme čelili mnoha výzvám souvisejícím s inflací a nejistotou zahraničních investorů spojenou s konfliktem na Ukrajině,“ říká Prokop Verner z Allen & Overy s tím, že výnosy vytáhli nahoru klienti z regionu. „Byli odvážní a množství transakcí pro české i regionální klienty tyto negativní faktory kompenzovalo,“ dodává.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Podle Martina Bohuslava z Deloitte Legal je dokonce optimismus u advokátů a advokátních kanceláří trochu povinný marketing. „V podstatě každý je vždycky připravený říct, že má spoustu zakázek, daří se mu a očekává pozitivní budoucnost. Realisticky však za sebou máme období, které bylo pro všechny obtížné, protože šlo o dobu zásadních ekonomických nejistot. A myslím si, že to ještě není u konce a že se to podepsalo i na jisté opatrnosti trhu, ať už z hlediska akvizic na straně našich klientů, nebo zásadního rozvoje jejich byznysu,“ říká pro týdeník Euro s tím, že aktuálně na trhu podle něj panuje spíše obezřetnost, protože „zatím nenastal moment, který by trh zcela uklidnil a vrátil k optimismu“.

Trh drží zejména spory

Klíčovými tahouny trhu jsou podle advokátních kanceláří mandáty v oblasti litigací. „Zdaleka největší objem práce a největší zisky dnes máme v oblasti sporové agendy,“ potvrzuje Jaroslav Havel. „Vždy, když se ekonomická situace zhoršuje, spory stoupají – firmy pak o své peníze jednoduše začínají tvrději bojovat. Ale ta dynamika je vždy největší tam, kde jsou dosud malá čísla,“ doplňuje Lukáš Ševčík. Jak upozorňuje Martin Bohuslav, právníky zaměstnávají také mandáty v daňových litigacích. Na vzestupu je podle oslovených právníků také financování a refinancování nebo poradenství v technologické oblasti. „Zvýšila se poptávka po právních službách zejména v oblastech technologií a digitalizace,“ dodává Havel.

V oblasti fúzí a akvizic pak situace závisí zejména na typu transakcí. „V Dentons vidíme pokračující nárůst ze strany českých podnikatelských skupin a souvisejícího akvizičního financování. Jde zejména o západní Evropu a USA,“ přibližuje partner kanceláře Petr Zákoucký. Obdobně to vidí i Prokop Verner z Allen & Overy: „Nejvíce dynamický byl letošní první půlrok v oblasti fúzí a akvizic, kde jsme viděli zvýšenou aktivitu jak ze strany strategických, tak finančních investorů, kteří hledali příležitosti pro růst, diverzifikaci, konsolidaci nebo restrukturalizaci svých portfolií.“
„I když pozorujeme nárůst počtu mandátů, hodnota jednotlivých transakcí v oblasti fúzí a akvizic lehce klesá. Na druhé straně, v oblasti financování žádný pokles objemu jednotlivých transakcí nepozorujeme,“ hodnotí Jiří Sixta z Glazová & Co. Podle Miloše Olíka z Rowan Legal pak byl trh fúzí a akvizic v prvním půl roce „trochu vlažný“, a to v návaznosti na aktuální trendy v rámci ekonomiky, které se projevují i do advokátních mandátů.

Rostou technologie i energetika

Podle Miloše Felgra, partnera advokátní kanceláře Clifford Chance je počet mandátů pro klienty srovnatelný s předchozími roky. „Ovšem co se týká jejich struktury, letos pozorujeme zvýšenou aktivitu v korporátním právu. Kromě některých významných fúzí a akvizic evidujeme zájem klientů o aktuální témata, jako jsou pracovní právo nebo problematika krypto­měn. Velmi vytížené zůstává letos také oddělení financí,“ říká.

S „novými trendy“ v poptávce klientů se setkávají i další advokátní kanceláře. „Kromě nárůstu transakční práce jsme zaznamenali nárůst právního poradenství, které se váže k oblasti corporate compliance a whistelblowingu, jenž se váže částečně k nové právní úpravě,“ říká Lukáš Trojan z advokátní kanceláře Sokol Novák Trojan Doleček a partneři. „Velkým tématem nadcházejícího období pak bude udržitelnost a ESG. Velký potenciál vidíme i v oblasti rizikového kapitálu,“ dodává Jaroslav Havel.

Téměř jednotně se advokátní kanceláře vyjadřují k energetice. „Velké množství projektů souvisí v současností s energetikou, a to jak v oblasti regulací, tak nových projektů souvisejících s energetickou tranzicí,“ říká Vít Stehlík z White & Case. Také podle Petra Zákouckého z Dentons je na trhu velká dynamika v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a souvisejících dlouhodobých dodávek elektřiny ve výstavbě a financování nových zdrojů. „Tento vývoj je výsledkem nárůstu cen energií, ale také obecně vzrůstajícího tlaku na plnění zelených cílů,“ dodává Zákoucký.

Stagnují reality nebo automotive

„I když letošní dosavadní vývoj předčil naše očekávání, menší útlum vidíme v regionálních realitních fúzích a akvi­zicích,“ hodnotí první letošní půlrok Petr Zákoucký s poukazem na jednu z oblastí, kde kanceláře vidí spíše stagnaci. Opatrnost v oblasti realit potvrzují i další právní firmy. „Objektivně vidíme, že v oblasti nemovitostí je trh slabší. Zahraniční investoři se od počátku války na Ukrajině nehrnou a v podstatě zamrzly velké nemovitostní transakce,“ potvrzuje Jaroslav Havel.

Jak hodnotí Helen Rodwell z advokátní kanceláře CMS, i když zůstaly nemovitostní transakce utlumené, počet mandátů se jednoznačně zvýšil. „Klienti se neustále přizpůsobují výzvám trhu. V tuto chvíli navíc existují náznaky, že se trh hýbe, a očekáváme, že koncem roku uvidíme nějaké větší transakce. I nadále zaznamenáváme posun od kancelářských investic k investicím do průmyslu a logistiky a rezidenčních investic,“ dodává Rodwell.

Další z méně dynamických oblastí je automotive. „V automobilovém průmyslu dnes skutečně existují obavy,“ uvedl zástupce jedné z oslovených advokátních kanceláří. „V rámci automotive pozorujeme jednak ještě dozvuky minulosti, jako je řada sporů ohledně zpožděných dodávek v uplynulém období, jednak stálé problémy související s fungováním dodavatelského řetězce,“ dodal jiný z partnerů. Opatrnost pak podle dalších oslovených zástupců přední advokacie vládne ve všech odvětvích, kde energie tvoří vysoký podíl nákladů.

Podzimní očekávání

Pokud jde o nadcházející podzimní období, Martin Bohuslav ho z hlediska očekávání klientů vnímá jako neutrální. „Nejde o žádný dramatický pesimismus, protože například obavy ohledně vysokých cen energií byly velké. Nedopadlo to však katastrofou a trh si je nyní vědom, že tuto oblast už zvládne. Začínají postupně přicházet i dobré zprávy ohledně krocení inflace a dalších pozitivních trendů, takže cítím na straně klientů opatrný optimismus,“ říká.

Na trhu právních služeb čeká Miloš Felgr z Clifford Chance s přechodem do druhé poloviny roku 2023 vyšší aktivitu v oblasti fúzí a akvizic. A to zejména z oblasti soukromého kapitálu, který bude pokračovat ve svém silném investičním zaměření. „Po skončení letní sezony a výhledu na mírnější úrokové sazby očekáváme nárůst akti­vity v oblasti investic do nemovitostí, kde již nyní vidíme určitá očekávání zájmu,“ uzavírá.

Přečtěte si také