Ze druhé Trumpovy vlády budou těžit Američané

Americký lid vyjádřil silnou touhu po změně, současné politické uspořádání, které jim přineslo vyšší náklady na život, nárůst dluhu, nerovnost v bohatství a geopolitickou nestabilitu, jim přestalo vyhovovat.

Proto Američané obdarovali silným mandátem Donalda Trumpa, který nyní bude mít minimálně dva roky významný manévrovací prostor v politice. A to nejen díky tomu, že se stane 47. prezidentem Spojených států amerických, ale i tomu, že republikáni získali majoritu v Senátu a zdá se, že i ve Sněmovně reprezentantů. Jinými slovy, opozice bude slabá a prostor na prosazení i radikálnější politiky je otevřený. Valí se červená vlna, staré bude zbouráno a nové se vybuduje, svět čeká velké změny a trhy na to zatím reagují velmi pozitivně. Co čekat od tohoto velkomandátu? Zatímco americké trhy přivítaly Donalda Trumpa silným růstem, Evropa a Asie příliš neslavily. Očekává se totiž, že z této nové americké administrativy budou těžit především Američané. Trump slibuje protekcionistickou obchodní politiku, nižší daně, ukončení válek, předpokládá se vyšší inflace, uvolněnější fiskální politika a deregulace v USA.

Ilustrace: Vojtěch Velický

Začněme mezinárodním obchodem, Trump sliboval zavést vysoká cla v rozmezí deseti až dvaceti procent na veškeré dovážené zboží ze všech zemí, včetně Evropské unie. V případě Číny a některých dalších obchodních partnerů chce dokonce až 60procentní cla na dovoz. Záměrem této politiky je deglobalizace, tedy přesun výrobců zpět na americkou půdu a navýšení státního příjmu USA. S velkou pravděpodobností Čína a další obchodní partneři tyto kroky oplatí, čímž vzniká riziko obchodních válek. V horším případě to povede ke zpomalení americké ekonomiky a k výraznému růstu inflace.

Dále se chystá snížení korporátních daní ze současných 21 na 15 procent a prodloužení daňových úlev z roku 2017. Mimo to se také zavedou četné daňové úlevy například pro důchodce, rodiny či investory. Na ekonomiku to sice bude mít stimulační dopad, ale státní pokladna tím přijde o nezanedbatelnou část příjmů. Trump dlouho kritizoval nelegální imigraci, která za Bidenovy administrativy výrazně posílila. Lze tedy předpokládat, že dojde k deportaci přistěhovalců a dostat se do USA bude nyní těžší. Na druhé straně ale Trump chce podpořit legální imigraci, což může mít střednědobě negativní vliv na ekonomiku a americký pracovní trh. Trump chce také snížit náklady státu na armádu či sociální zabezpečení, a tím zmenšit roli státu v USA. Má však málo manévrovacího prostoru, a pokud zajde příliš daleko, nepokoje na sebe nenechají dlouho čekat. Mimo jiné chce Trump omezit dotace na obnovitelné zdroje energie, elektromobily, a naopak podpořit tradiční energetický průmysl a těžbu ropy. Nová administrativa také bude chtít rázně zasáhnout do probíhajících válečných konfliktů na Ukrajině a na Blízkém východě. To zvýší šance na jejich ukončení, protože Ukrajina zůstane bez americké podpory a bude muset s Ruskem vyjednávat. Naopak Izrael se dočká větší podpory a svobody, což může zastrašit arabské státy a vést k jejich nižší touze po konfliktech. V případě Číny se potenciál nějakého střetnutí může zvýšit.

Celkově vzato, Trumpovo vládnutí bude v duchu „America first“, zadlužování USA se pravděpodobně zrychlí a potenciál pro inflaci a recesi poroste. Proběhne deregulace, což spolu s recesí může dlouhodobě přinést příznivý účinek „pročištění“ americké ekonomiky, i když za cenu bolesti. Evropa a Čína jako dva obrovští exportéři na tom budou zřejmě tratit. Evropské státy budou mimo jiné muset také více financovat vlastní obranu, jinak hrozí, že USA opustí NATO.

Timur Barotov, analytik společnosti BHS

Přečtěte si také