Zakládáme si na spolupráci a transparentnosti, říká advokát Ondřej Peterka

„Stali jsme se dynamickou alternativou k velkým mezinárodním i špičkovým lokálním firmám,“ říká v rozhovoru pro magazín TOP PRÁVNÍ BYZNYS zakladatel a řídící partner skupiny PETERKA & PARTNERS Ondřej Peterka.

Jak byste popsal vaši advokátní kancelář?

Jsme průkopníky unikátního integrovaného přístupu k poskytování právních služeb v regionu střední a východní Evropy (CEE). Pro klienty to znamená, že v regionu mohou nakupovat právní služby, jako by se jednalo o jednu jurisdikci. Jsme jednotně řízená skupina a všechny naše pobočky jsou našimi stoprocentně vlastněnými dceřinými společnostmi.

Můžete uvést, pro jaký typ klientely poskytujete vaše služby?

V rámci regionu poskytujeme právní podporu pro více než sto světových lídrů. Náš typický klient s námi spolupracuje ve více zemích. Zároveň bych chtěl zdůraznit, že jsme se stali vyhledávaným partnerem pro největší polské skupiny při jejich expanzi do regionu CEE. 

A jaké jsou vaše další plány do budoucna v rámci mezinárodní expanze?

Celkově vidíme největší příležitost v integraci regionu CEE, respektive Trojmoří a potažmo celé kontinentální Evropy. Proto pracujeme na dalším rozšiřování vlastních poboček. Aktuálně jsme velmi blízko otevření nové pobočky v Chorvatsku a dále plánujeme expanzi do středně velkých zemí Evropy, ve kterých působí velmi málo zahraničních právních firem, jako jsou např. Rakousko, Dánsko a Slovinsko.

V jakých oblastech vidíte největší potenciál pro rozvoj vašich služeb?

Velké nadnárodní korporace začínají tendrovat právní služby pro celý region EMEA. Týká se to vždy určitých oblastí práva, jako jsou real estate, pracovní právo, litigace apod. Tyto nadnárodní korporace se na nás obracejí pouze proto, že jim již poskytujeme služby v zemích CEE, a jsme tedy jejich dlouhodobým partnerem. Již jsme v několika takových tendrech uspěli, včetně tendru vypsaného Fortune 500 společností. Mimo region CEE poskytujeme služby prostřednictvím partnerských advokátních kanceláří, které koordinujeme.

Aktuálním tématem jsou rovněž ženy v byznysu. Jak se k tomuto tématu stavíte vy jako firma?

Ženy tvoří více než polovinu našich kolegů, a to včetně nejvyšších manažerských pozic. Nejedná se jen o módní trend poslední doby, nýbrž o přirozený vývoj od založení firmy. Naše firma je totiž založena na spolupráci a transparentnosti, nikoliv na nezdravé soutěživosti či mocenských hrách. Ženy jsou přirozenými nositeli těchto principů.

Jedna z vašich poboček se nachází i na Ukrajině. Jak za dané situace funguje?

Díky naší podpoře je ukrajinská pobočka plně funkční a velmi úspěšná i během této obtížné doby. Ihned po začátku války jsme celý tým, včetně jejich rodinných příslušníků, přesunuli k nám do Prahy. Ubytovali jsme je ve vlastních bytech a poskytli jsme jim veškerou podporu i zázemí. Ukrajinský tým se rychle integroval do naší pražské kanceláře a pokračoval v poskytování služeb klientům. Koncem léta se celý tým přesunul zpět na Ukrajinu, kde nadále pokračuje ve své práci. Tímto bych chtěl poděkovat všem, kdo se v naší skupině zasloužili o tuto pomoc.

Závěrem, chystáte větší využití historických prostor v pražské pobočce?

Jako česká firma se v rámci péče o naše kulturní dědictví cítíme zavázáni vlastnictvím Braunova paláce, ve kterém sídlíme. Aktivně se účastníme dialogu se všemi příslušnými autoritami o rekonstrukci tohoto objektu a o renovaci přiléhajícího Karlova náměstí. Za poslední desetiletí jsme již do rekonstrukce objektu investovali vyšší desítky milionů. Nyní je tato zevrubná rekonstrukce dokončena. Vytvořili jsme unikátní historické prostory pro pravidelná setkávání s našimi klienty, kolegy a přáteli. Oficiální otevření těchto prostor plánujeme na přelom února a března 2023.

PETERKA & PARTNERS je jedinou regionální východoevropskou právní firmou, vlastněnou navíc stoprocentně českými advokáty. Od svého založení v roce 2000 si vybudovala silné postavení ve všech klíčových jurisdikcích tohoto regionu.

Přečtěte si také